Vs: Päivän :-( Eikun autonpesu käsin vaan. Eipä mene sen enempää aikaa ja tulos on parempi kun on oikeat välineet ja hiottu prosessi. Hinaksi tulee joitakin euroja. Ja onpa tuokin jonkinnäköistä jumppaa toimistotyöläiselle. T. K.
Vs: Päivän :-( Joo käsin-pikapesu että saa pahimmat pois. Sitten kun jonot lyhenee käy pesulla vahauksen kanssa.
Vs: Päivän :-( Tuota pesukoneen vahausta ei saisi kutsua vahaukseksi jos mainontaa valvottaisiin mitenkään. Yhtymäkohtia oikeaan vahaukseen ei nimen lisäksi ole. K.
Vs: Päivän :-( Juu olen samaa mieltä. kannattaisi joskus tulla katsomaan miten noita mustia mersuja ja audeja huolletaan limofirman kellarissa. pesu painepesurilla kaksi kertaa vuorokaudessa. maalipintaa ei saa koskea edes sienellä eikä varsinkaan paperilla. kerran kuukaudessa painepesun jälkeen säämiskällä kuivaus ja sen jälkeen autoglym lianirroitus käsittely ja sen päälle käsin kestovahaus ja se sitten vahan kuivuttua myllytetään. Ilmankos 200.000 ajetut maalipinnat on kuin pakasta vedetyt.
Vs: Päivän :-( Juu olen joskus "vanhoina hyvinä aikoina" myöskin suorittanut käsinvahauksia kovavahalla,mutta kun meillä ei ole autoni kanssa rakkaussuhdetta - vain työsuhde- niin pesuvahaus riittää loistavasti.
Vs: Päivän :-( Ok. Meille tuon "vain paikasta A paikkaan B" -funktion lisäksi autoon on sitoontunut tulotasollamme merkittävä määrä pääomaa jolloin huolenpito on meille myös taloudellisesti järkevää. T. K.
Vs: Päivän :-( Nii-in totta varmaan mulla on varaa vain muutaman vuoden vanhaan ja koska 60t tulee lisää joka vuosi niin vaihdettava usein. Täytyy pitää siististi ja ajaa huolella,koneen kunto ja huollot ja kohtuulliset ajokilometrit ovat vaihtovehkeissä ne tärkeimmät.
Vs: Päivän :-( Noo, kestääkö vahattu pinta yhtään enempää kuin pikavahattu, tuskin- kiiltä vaan paremmin.. Lisäähän spoilerikin jälleenmyyntiarvoa, ainakin omistajansa mielestä ;-)
Vs: Päivän :-( Joo. Stilolla kävin kerran harjapeussa, heti huomasi auringon heijasteessa naarmuja. Osasin pelätä asiaa, koska tuli aikoinaan pyyhittyä moottoripyörän poliisivisiiri paperilla kuivaksi. Pilallehan se meni laakista.
Vs: Päivän :-( Joo. Työtoverimme ja ekonomiveljemme on ylpeä autonhoitostrategiastaan (ei taktiikasta): ostaa autot uutena ja ainoana panostuksena ylläpitoon on itsesuoritettu öljynvaihto määrävälein. Itse taas olemme yrittäneet suoriutua samasta asiasta vaunun valmistajan ohjeiden mukaan. No, erilaisista lähestymistavoistamme riippumatta olemme taas kuitenkin tämän veljemme kanssa ihan yhtä köyhiä. Että tiedä nyt sitten tätä järkevyyttä. Meiltä ainakin romuttamo saa parempikuntoisen raadon? T. K.
Vs: Päivän :-( Enpä tiedä, että paljonko noi pesemiset ja vahaamiset auttaa. Mulla on työautona evp. 16 vuotias menopeli, mihin on öljyt ja suodattimet vaihdettu parinkymmenentuhannen välein, joskus on vähän venähtänyt. Sillä on ajettu nyt reilu 300 000km, eikä ruostetta näy sanottavammin missään. Noilla vuosilla ja noilla kilometreillä auto on kutakuinkin jälleenmyyntiarvoton, oli se sitten kuinka kiiltävä tahansa. Pesu on tarkoittanut painepesurilla muutamaa kertaa vuodessa ja vahaus on tuttu sana, en tunne aihetta.
Vs: Päivän :-( Vahaus.... vahaus.... hm. Bikinivahaus? Mitä te höpsitte, eihän auto nyt sentään karvaa kasva, jos joskus sutasee painepesurilla.
Vs: Päivän :-( Toivopttavasti ei nyt tule kameroita tärkeämpää ajateltavaa! http://www.hs.fi/ulkomaat/Intian+valtameren+rantavaltiotvalmiudessa+tsunamivaroituksen+vuoksi/a1305559657373
Vs: Päivän :-( Se ei nyt sitten tainnutkaan olla niin paha? Mutta hyvin ovat kuvajournalistit jo saaneet materiaalia jakoon.
Vs: Päivän :-( Kai se olisi lähdettävä ostamaan ruskeata hiusväriä, mitenkäs sitä näin äkkiä hiukset meinaakin harmaantua sivuilta ja näin nuorena.. :-(