Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Mikäs keskari aloittelijalle inhimillisellä (200-400eur) budjetilla?

Keskustelu osiossa 'Filmikuvaus' , aloittajana blackslide, 22 Maaliskuu 2012.

Minkä näistä valitsisit käsivaralta ampumiseen?

  1. Fuji G690, G690BL, GL690

    11 ääntä
    25,6%
  2. Pentax 6x7

    5 ääntä
    11,6%
  3. Hasselblad 500C

    6 ääntä
    14,0%
  4. Joku muu, mikä?

    20 ääntä
    46,5%
  5. Joku muu formaatti?

    1 ääntä
    2,3%
    Vs: Mikäs keskari aloittelijalle inhimillisellä (200-400eur) budjetilla?

    Näinpä... puhutaan mitä puhutaan uudesta suomalaisesta valokuvauksesta ja helsinki Schoolista, ismon shotit vetivät parhaat huudot Sothebyn huutokaupassa
     
  1. AnteroP

    AnteroP Well-Known Member

    1 099
    274
    83
    Vs: Mikäs keskari aloittelijalle inhimillisellä (200-400eur) budjetilla?

    Tuohon hintahaarukkaan mahtuisi varmaan hyväkuntoinen Rolleicord Vb. Siihen jos malttaa vielä värkkäillä Mamiya RB67:n lasista uuden tähyslasin, niin pärjää pitkälle. Tulee halvemmaksi, kuin Rolleiflexin 3.5 Xenar/Tessar mallit, mutta pärjää kuvanlaadussa (ja muussakin laadussa) varmaan 3.5 Rolleiflexeille. Bay 1 sovitteelle löytyy vielä hyvin suodattimia ja lähilinssejä.
     
  2. J.Vuokko

    J.Vuokko Well-Known Member

    8 192
    63
    48
    Vs: Mikäs keskari aloittelijalle inhimillisellä (200-400eur) budjetilla?

    Bronica SQ-A, niitä saa halvalla.
    Tai sitten vähän modernisoitu SQ-Ai tai jopa siitä kevennetty SQ-B (viimeeksimainitusta puuttuu lähinnä Bulb, joutuu käyttämään objektiivin T-aikavalotusta).

    Idioottivarmoja, helppoja kameroita kuten japanissa suunnitellun kuuluukin olla.
     
  3. tvuori

    tvuori

    16
    0
    0
    Vs: Mikäs keskari aloittelijalle inhimillisellä (200-400eur) budjetilla?

    Suosittelen tota hasselia tai mamiya rb/rz67 alottelevalle keskikoon kuvaajalle, miksi?
    Koska ne on molemmat suht simppeleitä käyttää, mutta jälki on ensiluokkaista kun vähän tietää mitä tekee ja toisena syynä että näissä peleissä eio minkäänlaisia valotusmittareita niin tulee senkin käyttö sitte tutuks heti alkuun.
    Hinta saattaa tulla vastaan niinku tuossa joku jo kirjottikin, en usko että ihan 400 eurolla irtoaa ainakaan kovin kattavaa järjestelmää mutta kyllä sillä varmaan alkuun pääsee.

    Itse aloitin joskus keskikoon valottamisen just mamikan rz67lla ja 65mm lasilla ja  kyseinen pönttö löytyy edelleenkin hyllystä,se e kyllä olis myynnissä, mutta en ihan  taida neljällä satkulla luopua, virheettömässä kunnossa kun on ja kuitenki käytössä lähes säännöllisesti.
     
  4. keegan

    keegan Well-Known Member

    8 627
    1 535
    113
    Vs: Mikäs keskari aloittelijalle inhimillisellä (200-400eur) budjetilla?

    Mamiya RB67 kokoonpanoja (runko, filmiperä, kuiluetsin ja normaali) on ainakin iipei väärällään. Nopean katsastamisen mukaan osta-nyt-hinnat näyttävät lähtevän noin 250 dollarista mikä siis mahtuu selvästi kysyjän budjettiin.
    Itselläni on vajaan vuoden ollut tuo RB ja siihen kohtuullinen määrä laseja ja muuta rompetta. Olen siihen, sekä kameraan että järjestelmään, erittäin tyytyväinen. Tarkemmin http://www.kameralaukku.com/portal/index.php/topic,62020.0.html
     
  5. Jukkis71

    Jukkis71 Active Member

    Vs: Mikäs keskari aloittelijalle inhimillisellä (200-400eur) budjetilla?

    Oon kanssa vähän miettinyt tuota rb:tä, eikös se ole täysin mekaaninen runko?
    T Jukka
     
  6. RB

    RB Well-Known Member

    9 429
    1 277
    113
    Vs: Mikäs keskari aloittelijalle inhimillisellä (200-400eur) budjetilla?

    Jos RB:tä etsii, niin ProS tai ProSD kantsii ostaa. Miksei vanhakin, mutta siinä ei ole kaksoisvalotuksen estoa ja muuta pientä mukavaa.

    Mulla on ollut RB ProSD pitkään, ja vaikka en sillä kuvaa niin en myy.
     
  7. keegan

    keegan Well-Known Member

    8 627
    1 535
    113
    Vs: Mikäs keskari aloittelijalle inhimillisellä (200-400eur) budjetilla?

    On. Peruskokoonpanossaan koko laitteessa ei ole ensimmäistäkään paristoa:) Kaikki on mekaanista ja käsikäyttöistä. Ja todellakin kannattaa laittaa tuo ProS (tai SD), siinä on pitemmälle toteutetut "turvajärjestelyt". Kameran erikoisuushan on tuo kääntyvä perä (Revolving Back), kuvaa 6x7 voi kuvata vaakaan ja pystyyn vain perää kääntämällä. Vaikka kamera on suuri ja painava, olen kuvannut sillä käsivaralla teräviä kuvia suljinajalla 1/4. Painoakin ihmiset vähän turhaan valittavat, itse olen pieni, heikko ja hintelä mutta vallan hyvin voin pari tuntia kävellä tuon kanssa (pitempiin aikoihin ei vielä ole ollut tarvetta).
    Runkoon kyllä saa myös mittarietsimiä (joiden valotusmittari siis jo tarvitsee pariston), sekä kuilu- että prisma, niitäkin iipeissä on koko ajan. Minulla on normaalin kuilun lisäksi tuollainen mittarillinen etsin (eräänlainen pistemittari), mutta vaikka se on täysin toimiva ja tarkka, tulee minun sitä vähän käytettyä, mieluummin mittaan erillisellä mittarilla. Tänään juuri hain postista lisäksi pistemittarin oikeastaan juuri tuon RB:n kaveriksi.
     
  8. randomm

    randomm Active Member

    1 073
    0
    36
    Vs: Mikäs keskari aloittelijalle inhimillisellä (200-400eur) budjetilla?

    Itselläni ei ole kokemusta isommista laitteista, mutta voin puhua Rolleiflexin ja Fujin GS645:n mittaetsinfolderin puolesta mukana kannettavuutensa, hyvän optisen laadun ja paristovapautensa vuoksi. Fuji menee jopa tuohon budjettiin, mutta voi olla hitaahko löytää hyvässä kunnossa.

    (Fujin valotusmittari vaatii paristot, mutta on muuten täysin mekaaninen kamera)
     
  9. savali

    savali Member

    160
    0
    16
    Vs: Mikäs keskari aloittelijalle inhimillisellä (200-400eur) budjetilla?

    Minulta kans pisteet RB67:lle. Kulkee mukavasti mukana repussa ja hyvää kuvaa tulee myös käsivaralta. Käsivaralla kuvatessa kahva auttaa todella paljon. Itse löysin kahvan tuurilla paikallisesta kameraliikkeestä hurjaan 1€ hintaan...
     
  10. tvuori

    tvuori

    16
    0
    0