Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

vertailu Filmi-Digi (jälleen)

Keskustelu osiossa 'Filmikuvaus' , aloittajana J.W.The NowHere Man, 15 Maaliskuu 2012.

    Vs: vertailu Filmi-Digi (jälleen)

    boxit ym riesat tulee nettikokoon skaalauksessa. alkuperäinen ei töki musta ollenkaan.
     
  1. Kasimir

    Kasimir Well-Known Member

    9 684
    547
    113
    Vs: vertailu Filmi-Digi (jälleen)

    Filmisukupolvi suosii filmijälkeä? Silloin tehtiin kaikkemme, että saataisiin rae pieneksi. Ei silloin kuvattu rutkufilmille ja kehitetty rotkukehitteillä. Nyt tuo rosoinen kontrastikas jälki on muotia. Sävykkäät mustavalkovedokset, jenkkimakuun tehdyt,  jopa laimeat vedokset eivät meille sovi.

    Väitän, että nykyisillä kuvankäsittelyohjelmilla, nimeä maitsetta, saadaan sama lopputulos kuin filmillä kuvaamalla. Tuokaa minulle välineet, niin todistan sen.

    kapa
     
  2. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: vertailu Filmi-Digi (jälleen)

    No ehkä jossain nuorisolomoilijoiden nettiharrastuspiireissä. 

    (JW: Se että joku tykkää aidosti (muodista riippumatta) jostakin, on ihan eri asia. ;) )
     
  3. Vs: vertailu Filmi-Digi (jälleen)

    ....
     
  4. Est

    Est Well-Known Member

    17 936
    2 072
    113
    Vs: vertailu Filmi-Digi (jälleen)

    Molonuoriso vitsi?

    Edit: Pakko olla.

    Ei kai kukaan - tolkuissaan oleva - tosissaan noin "vertailisi" täällä. Tosi pseudoa ...
     
  5. Kasimir

    Kasimir Well-Known Member

    9 684
    547
    113
    Vs: vertailu Filmi-Digi (jälleen)

    Niin, miten sen nyt ottaa. Aikoinani pimiötekniikkaa opettaessani huomasin mieltymyksen oppilaitten kontraksittaisiin kuviin. Tämä paljastui kuitenkin keskusteluitten jälkeen alkuyinnostukseksi. Pikkuhiljaa löydettiin myös sävyt.
    Nythän on, että ei ainakaan katukuvaajalla saa olla sävyjä, mutta laakahemmoilla niitä on oltava paljon.

    Kummallisia nämä lokerot.

    kapa
     
  6. Vs: vertailu Filmi-Digi (jälleen)

    Edit: Poistettu turhat kuvat kun meni ketjun aiheesta ohi....
     
  7. J.Vuokko

    J.Vuokko Well-Known Member

    8 192
    63
    48
    Vs: vertailu Filmi-Digi (jälleen)

    Allekirjoitan tuon ihmettelyn siitä, miksi nyt on kauhean muodikasta kuvata filkalle rakeisesti, rosoisesti ja sävyttömästi.

    Varmasti digillä, ainakin jos on mahdollisuus ottaa pari valotusta ja yhdistää ne pääsee lähelle samaa tulosta. Jos osaa. Mä en osaa. Eivätkä 'filmipluginit'.

    Yksi hyvä esimerkkitapaus on värinegan yläsävyt. Sellaiset jotka eivät ole puhki, mutta liikkuvat kuitenkin siellä alueella. Erityisesti portra 800 ja ainakin vanha portra 400 tuntuivat tässä suhteessa mainioilta.

    Optisesti vedostamalla samaan ei varmasti pääse ilman pimiökikkailua (tämä tosin vain teoriatiedon varassa), skannerilla saa hurjan aukkoalueen käyttöön helposti.

    Äkkiseltään en löytänyt hyvää omaa esimerkkiä, flickr:stä pikaisesti hakien tässä olisi vähän sitä mitä tarkoitan:
    http://www.flickr.com/photos/jon9000/52 ... otostream/"]http://www.flickr.com/photos/jon9000/5229387307/sizes/l/in/photostream/
    Samoin tässä:http://www.flickr.com/photos/barryphipp ... /lightbox/"]http://www.flickr.com/photos/barryphipps/5400836509/lightbox/
     
  8. J.Vuokko

    J.Vuokko Well-Known Member

    8 192
    63
    48
    Vs: vertailu Filmi-Digi (jälleen)

    Ne ovat. Mites jos kuvaa kadulta kuvaa laakafilkalle? Tai keskarille?
    En näe mitään järkeä siinä, että muuntelee kuvallista jälkeä kaluston perusteella. Jos tykkää tehdä sävykästä niin saa sitä kaikista, kinosta aina ULF-filmeihin saakka.
    Vastaavasti kaiken saa jyrkäksi jos haluaa. Useimmilla taitaa vaan olla niin, että esimerkiksi 8x10 on täyssävykuvia eikä esimerkiksi samanlaista kuin kinolla tekisi.
    Hölmöä, tuossahan saisi saman jäljen + ison kameran tarvittaessa äärilyhyen terävyysalueenkin käyttöön =)
     
  9. Vs: vertailu Filmi-Digi (jälleen)

    En koskaan ole seurannut "muotia" en edes kuvatessani sitä. Nyt myöhemmin kyllä on sanottu että digailtiin noita vuosikymmenten takaisia juttuja...  Nyt kun olen mennyt mukaan "aika hyvään studioon" (mun Profoto valaisukalusto !...)  ajattelin käyttää tarkasti hyväkseni jäljelläolevan ajan. Kenties se on hasseli /CFV/Digi/ Filmirae linjalla.  Tähän alkuun laitan sellaisia shotteja joita olen aina diggaillut tehdä, juuri sellaista rupista tekniikkaa, joita monet inhoavat. Mulle ne on makeita, lähes grafiikkaa. Tällaisa tulee mun leicashotit olemaan jatkossa.

    Sitten nuo "muoti" kuvat... Jos tällaista saan vielä aikaan niin hyvä on. Muuten kyllä lopetan tämän tekniikasta vänkäämisen täällä laukussa. on niin erilaisia näkemyksiä ja päämääriä...
     
  10. randomm

    randomm Active Member

    1 073
    0
    36
    Vs: vertailu Filmi-Digi (jälleen)

    Nyt vähän tuntuu että puolella kommentoijista on mennyt tämän ketjun pointti kokonaan ohitse, kuten mullakin meinasi alussa. Watanenhan leikkii ajatuksella luopuvansa filkan käytöstä haluten pitää jäljen samana.

    Sen helppous voi tuntua jollekulle itsestään selvältä, tai digikuvien varjojen tukkoon vetäminen tyhmältä, mutta se ei taida olla se pointti tässä.
     
  11. randomm

    randomm Active Member

    1 073
    0
    36
    Vs: vertailu Filmi-Digi (jälleen)

    Hei tuo "brankkarikuva" on hieno. Näkeekö sitä missään netissä väreissä?
     
  12. Vs: vertailu Filmi-Digi (jälleen)

    Tunnustetaan että multa meni oikeesti vähän ketjun pointti ohi kun myöhään illalla juttua luin :(

    No asiaan sitten. En usko että on kovin vaikeaa saada vastaavaa jälkeä digillä ( jos orkkis laadukas) kun mitä noi Vatasen esimerkki kuvat on. Mullakin skannattuna eri filmien raetta ja photarissa valmiita netistä haettuja (rae) tasoja. Eli lisää vaan yhden tason missä rae ja leikkii sitten läpinäkyvyydellä minkä verran haluaa sitä näkyviin. Väittäisin että enemmän hyvä esin 14 bittisenä kuvattu RAW tiedosto vaihtoehtoja tarjoaa kun hyvä negaorkkis. Saa olla asiasta erimieltä...
     
  13. randomm

    randomm Active Member

    1 073
    0
    36
    Vs: vertailu Filmi-Digi (jälleen)

    Joo ja näitä "filkkaplugareitakin" on jo kaikenlaisia. Tuohon mun tekemään käännökseen meni about 2min Silfer Efex:issä (Tri-x profiili ja oranssifiltteri).
     
  14. Vs: vertailu Filmi-Digi (jälleen)

    randomn on ihan oikeassa: hasselblad CFV digioriginaali johon "kinon" TRI-X rae päälle. se olisi se lähtökohta...
    Sitä systeemiä olen rakentanut johdonmukaisesti, ensin uudemmat linssit 50mm-80mm-100mm ja 150mm, sitten tuo koko hasseli  ruudun piirtävä 35mm PC nikkor + cfv perä, uusin on noihin "klassisiin" fashion shotteihin 400mm :4 pentax  ED/IF.sovitettuna hasselblad bajolle.
    vähän on vaatinut puuhaa nuo adaptaatiot mutta nyt alkaa olla valmis, kuten studiokin...
     
  15. Vs: vertailu Filmi-Digi (jälleen)

    Mut kyl mä olen sitä mieltä että digirae on ihan eri kuin filmin rae.
     
  16. Vs: vertailu Filmi-Digi (jälleen)

    Mä olen taas sitä mieltä että digityöskentely on ihan eri kuin MV mömmöjen kanssa lutrailu. 50 vuotta sitä saa riittää...
     
  17. Kasimir

    Kasimir Well-Known Member

    9 684
    547
    113
    Vs: vertailu Filmi-Digi (jälleen)

    Aikansa kutakin, sanoi...  Minä taasen väitän, että pystyn tekemään Photarissa sellaisen filmirakeen, jota ei peruskatsoja erota oikeasta filmistä. Hifistejä tietenkin löytyy alalla kuin alalla. Heillä monesti silmien lisäksi suurennuslasi tai joku mittari.
    Vaan tervetuloa Watanen meidän entisten litkulutraajien kerhoon. Ei ole meikäläisellä ainakaan ikävä pimiöön sulkeutumista.

    kapa
     
  18. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: vertailu Filmi-Digi (jälleen)

    Se on siinä sitten.  Onneksi olkoon!
     
  19. jaguar

    jaguar Active Member

    1 649
    6
    38
    Vs: vertailu Filmi-Digi (jälleen)

    ikä tekee tuota. Vanhuus ja viisaus? Laiskuus?