Millaisella varustuksella pärjää kun tekee keikkakuvauksia, esim luonto, sisätilat..yms.. tarkoitan valoja. Ja mikä tärkeintä: mitä kustantaa?
No yksi vastaus voisi olla että Leica M4 ja viiskymppinen. http://www.edelmangallery.com/smith.htm Maksaa kunnosta ja ostajasta riippuen 1500-2500e ja auringonvalo ei vielä maksa mitään edes suomessa ,D
Eli valoja tarkoitan jos käytössä vaikkapa 20D kamera. halusisin kuvata sisätiloissa..esim joku julkinen museo jossa kuvailen ihmisiä(malleja). Ja lunnossa, millasella keikalle otettavalla heijastimella ja perusvalolla pärjää jos kuvaa jossain no vaikka häitä..??
Perusmatskuun riittää bouncattu salama jos siihen on seinää ja kattoa. Valitsee vain hallitsevan valon suunnan oikein. Jos bouncaamiseen ei ole seiniä, niin salama irti ja lähettimellä se ampumaan sivummalta jalustalta. Kiinni siihen toki joku Omni bounce. Nopea virittää, eikä tarvitse sähköä.
Miken mainitsemalla setillä kuvasin eilen kotialbumimatskua eikä sormi ole vielä käynyt deletellä. Mukava kantaa mukana kun on kevyt eikä vie paljoa tilaa ja salamallekin riittää kevyt rimpulajalusta. Toimii myös bouncattuna heijastimen kautta.
eli mitenkäs kun on aurinkoinen kesäpäivä ja ulkonna pitäisi kuvailla, jotenkin aiemmasta kokemuksesta koen tuon auringonvalon aika vaikeaksi elementiksi-kin, eli polttaa ja terävöittää välillä liiankin kanssa, miten suojautua? eli onko jotain sateenvarjo viritelmää suojaksi, ettei kärvenny..? Vai olenkohan edes oikeilla linjoilla ajatuksineni..
Jos liikaa porottaa, niin keinoja on. Käyttää esim. täytesalamaa, heijastinta, valotuksen korjausta, siestaa...