Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Peilaava lattia

Keskustelu osiossa 'Valaisu ja studiokuvaus' , aloittajana ANDiamond, 7 Maaliskuu 2012.

  1. RDahl

    RDahl Ylläpidon jäsen

    7 895
    116
    63
    Vs: Peilaava lattia

    http://www.studioblank.fi/

    Tuolla näyttäs olevan ainakin samantyylinen tai jotain sinnepäin, voi varmaan kysellä miten ovat tehneet
     
  2. jus_si

    jus_si Active Member

    3 150
    0
    36
  3. hsm

    hsm Member

    851
    0
    16
    Vs: Peilaava lattia

    Eiköhän tuo ole kiiltävällä maalattu lattia, jossa epätasaisuudet näkyvät selvästi.
    Jos haetaan sileästä pinnasta tulevaa heijastusta, ei akryylilevylle taida löytyä kunnon vastinetta.
     
  4. Vs: Peilaava lattia

    Olen käynyt tuolla, ihan hyvä mesta. Tuossa kunnossa varmaan vain silloin kun mesta avattiin. nyt rojua nurkat täynnä. Huom hinnat ilman ALV
    Tuolla hinnalla saa osuuden jostakin koko kuukaudeksi, jos on omat kamat...
     
  5. JPu

    JPu Well-Known Member

    5 476
    219
    63
    Vs: Peilaava lattia

    Teollisuus Etolaa kannattaisi tutkia, sieltä minä rullani poimin, mutta se meni jo muuhun käyttöön..
     
  6. Vs: Peilaava lattia

    Vieläkö moinen löytyy, täällä se on Etra.
     
  7. Vs: Peilaava lattia

    Ehkei kaiketikaan ole ihan viisasta tehdä taustaa kiiltäväksi, ellei se nyt juuri ole erityisesti tarkoituksena. Saattaa lisätä haastetta kuvaamiselle aika reippaasti. Muistan kun eräs kuvaaja kuvaili tinapaperitaustalla ja jostain kumman syystä sieltä suunnasta kuului aika värikästä kieltä.

    Enkä mä nyt niin kauheasti tuota akryyliä kuitenkaan hehkuttaisi, se kun on takaa valaisemattomana väriltään aika hankala, eikä sekään ihan suorana pysy ja hajoaa aika helposti iskuista ja väännöistä. Kallista toki ja kivaa valaistavaksi alapuolelta. Jos oikein heijastuksia haluaa, niin tekee valkoisen laatikon, mihin laittaa pari milliä vettä pohjalle.

    Vaan vieläkin mielestäni helpoin olisi tuollainen valkoiseksi pinnoitettu hdf-levy jonka voi vielä lakata kiiltäväksi tai vahata. Eivät taida paljoa yli 5 euroa per neliö maksaa.
     
  8. jus_si

    jus_si Active Member

    3 150
    0
    36
    Vs: Peilaava lattia

    jRabbitin ehdottama askartelu voisi olla ihan kohtuullinen vaihtoehto
     
  9. mohikaani

    mohikaani Active Member

    1 681
    2
    38
    Vs: Peilaava lattia

    Ikealla oli korkeakiiltoisia valkoisia laminaattitasoja (keittiöosastolla). 60cm normaali leveys, mutta saanee tuotakin myös 90cm leveänä. Muutamalla kympillä saa parin metrin pätkän.
     
  10. Jusnu

    Jusnu Member

    120
    2
    16
    Vs: Peilaava lattia

    Joltain joka on ammattioppilaitoksessa jollain nikkarointi puolella ni voipi kysyä alennuksella. Naamiopi oppilastyöksi sen :)
     
  11. jus_si

    jus_si Active Member

    3 150
    0
    36
    Vs: Peilaava lattia

    Tänk juu!! Ikeaan mars. Tai pikemminkin sitte kun sinne on pakko mennä, niin tutkaillaan samalla.
     
  12. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    Vs: Peilaava lattia

    Kyllä aina kaksi päivää kannattaa askarrella ja käyttää 30 euron edestä maalia, lakkaa ja työkaluja, jos onnistuu säästämään 15 euroa.
     
  13. Vs: Peilaava lattia

    sakke, se on näitten jannujen HOBBY...