Jos pitäisi nimetä tärkein kameran lisävaruste. Niin mikä se teistä olisi? Tarkoitan kuvaamisen apuna. Eli tietokone ei käy vastaukseksi. Eikä opjektiivi koska sehän kuuluu olla toimivassa kamerassa. Oisko salama telejatke loittorengas laukku suodatin jne. Itse olen sitä mieltä että jalusta on tärkein.
Vs: Mikä lisävaruste? Salamalaite, studiosalama tai kameran lisäsalama. Ilman niitä ei onnistuisi. Jalustaa ei tarvita edes joka viikko.
Vs: Mikä lisävaruste? Joku taas välttelee juuri noita viimeiseen asti.Tärkein varuste voi olla vaikkapa valotusmittari.Tämä on niitä kysymyksiä joihin on kymmeniä vastauksia tarpeista riippuen.
Vs: Mikä lisävaruste? (tätä ei pirä liian tosisnaan ottaa) Takin tasku, jossa sitä säilytetään suojassa sateelta ja pakkaselta.
Vs: Mikä lisävaruste? (tätä ei pirä liian tosisnaan ottaa) Se laukaisinta satunnaisesti painava (joskus jopa laitetta - edes jonnekin päin - suuntaileva, tarkenteleva ja hieman ajattelevakin) olento : Pröö, harrastelija tai aloittelija. Kamera on kuitenkin paljon tärkeämpi. Olennot ovat (sitäpaitsi) jopa aika veemäisiä, turhamaisia sekä epäesteettisiäkin - useimmiten. edit : typo.
Vs: Mikä lisävaruste? (tätä ei pirä liian tosisnaan ottaa) Kameran tärkein lisävaruste? Jos haluumme vaikuttaa, Empatia. Jos haluumme viihdyttää, Sympatia. Ettei jopa selkäytimestä kumpuava parasympatia tai ilkoisempi intuitio. Itse kamerahan toimii vain herätyskellona, ja ne kaikki muut lisäosat taitaa helposti vaan sekoittaa kellokoneistoa, plink... eiku torkkua päällensä,... plink, plink, plink. :-D
Vs: Mikä lisävaruste? (tätä ei pirä liian tosisnaan ottaa) auki olevat silmät, sitten aivot jotka eivät ole sumentuneet ja kolmanneksi sormet hermoratojen päässä. sitten neljänneksi ehkä kortti kamerassa tai pätkä filkkaa...
Vs: Mikä lisävaruste? (tätä ei pirä liian tosisnaan ottaa) En olisi arvannut että näinkin erinlaisia varusteita on olemassa. ;o)