Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Koira.. ekat kuvat uudesta koti studiosta

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana tonilehto, 10 Joulukuu 2011.

  1. tonilehto

    tonilehto Member

    214
    8
    18
    Rakennellu studiorta tästä ekoja tuotoksia
     
  2. tonilehto

    tonilehto Member

    214
    8
    18
    Vs: Koira.. ekat kuvat uudesta koti studiosta

    nämä kuvat ja paljon muuta löytyy myös sivulta www.lehtolat.pic.fi
    Nämä kuvat ovat kansiossa photoart
     
  3. Vs: Koira.. ekat kuvat uudesta koti studiosta

    Vihaan koiria.
     
  4. Vs: Koira.. ekat kuvat uudesta koti studiosta

    Mut toisaalta kuvat on hyviä.
     
  5. mvuori

    mvuori Well-Known Member

    10 669
    132
    63
    Vs: Koira.. ekat kuvat uudesta koti studiosta

    Postimerkin kokoisista (esim. eka: 210x297 - miksi?) kuvista ei voi sanoa paljoakaan, paitsi oleellisen: yhdessä kuvassa oleva sivivihreä varjo ei ole luonteva, eikä jalkojen katkaisukaan, ja keskimmäisessä koira sulautuu osin taustaan. Kun koira on mustavalkoinen, pitäisi siis taustaa miettiä, ja saada neutraalimpi valaisu, jotta koira ja varjot ovat neutraalit.
     
  6. Heppu

    Heppu

    384
    0
    0
    Vs: Koira.. ekat kuvat uudesta koti studiosta

    Miksi koiria pitää vihata, kuten muitakaan eläimiä.
    Jos niistä ei pidä niin ei pidä, ei silti tarvi vihata.

    Joku hiukan tummempi tausta varmaan auttais.
     
  7. Vs: Koira.. ekat kuvat uudesta koti studiosta

    söpö piski, valo on kaunis, rajaukset ovat luovia... siitä vaan jatkat paukuttelua, kyllä se siitä !
     
  8. paraneva

    paraneva Well-Known Member

    12 571
    6 546
    113
    Vs: Koira.. ekat kuvat uudesta koti studiosta

    Koirat varmaankin rakastaa sinua :)
     
  9. Keni

    Keni Well-Known Member

    6 384
    1 764
    113
    Vs: Koira.. ekat kuvat uudesta koti studiosta

    ”Yrittäjän” kannattaisi ehkä hieman miettiä lausuntojaan. Taisit juuri karsia Kameralaukun kaikki koiranomistajat potentiaalisesta asiakaskunnasta.

    Kivan näköinen koira, tsemppiä vaan kuvauksiin tonilehto! Koiria ei ole kovin helppo kuvata.
     
  10. Pii

    Pii

    4 011
    0
    0
    Vs: Koira.. ekat kuvat uudesta koti studiosta

    Juu vihjaan luettavaksi uudesta Koiramme-lehdestä artikkeli nousevasta koiramuotokuvauksesta....

    Tonilehto! Tykkään tosta että valkoinen pää säädetty niin että raja hämärtyy.... ja ihailen kaikkien näiden elukanomistajien taitoa, kun itse jos otan jonkun räpsylaitteen käteeni niin koirat/kissat lähtee heti liikkeelle.

    Tuo jalkojen katkaisu häiritsi vähän muakin... mutta jos nämä on ensimmäisiä kuvia stuutiossa niin lupaavalta näyttää.
     
  11. Vs: Koira.. ekat kuvat uudesta koti studiosta

    Valo on hyvä ja koira on saatu selvästi ainakin aluksi kiinnostumaan tilanteesta. Rajauksessa miettisin lisää ilmatilaa ympärille. Omaa koiraa kuvanneena tiedän, ettei ole helppoa saada karvanaamalle sopivaa "ilmettä". Näissä kuvissa jokaisessa on oma katseensa kiinnostuksesta lievään epäilyyn koko tilannetta kohtaan. Jatka kuvaamista, koska kuvissa on potentiaalia.
     
  12. tonilehto

    tonilehto Member

    214
    8
    18
    Vs: Koira.. ekat kuvat uudesta koti studiosta

    Juu noissa rajauksissa kävi sellanen että osa oli vähä hopulla otettuja ja silti osaksi jotnki onnistuneita ... ja pää prioriteetti oli minulla lähinnä kokeilla uutta sofboxia jonka tekasin tohon kamaran salaman päälle.. ei ole vielä kunnollisia tausta kankaan telineitä joten keittion pöydän reunalta alas ja kahvikupeilla sen verran tiukalle että rypyt katoaa.. ja valoissa on vielä isosti onkelmia ku oikeat hehkut on tulossa vielä kaupasta kotia joten valoa on aivan liian vähän.. mutta kyllä tämä tästä pikkuhiljaa ku saan nuo välineet rakennettua niin ettei tarvi aivan tarkkaan leikkoa kuvia kun nyt tuota "ehjää" taustaa oli aika vähän käytössä..
     
  13. tonilehto

    tonilehto Member

    214
    8
    18
    Vs: Koira.. ekat kuvat uudesta koti studiosta

    juu ku yritin kolme kertaa ladata tänne nii oli liian isoja ja sit huomasin tuon maksimi koko homman.. muttaa nuo kuvat löytyy www.lehtolat.pic.fi isompina versioina.. ja sieltä löytyy kuvia aika lailla harrastuksen alkuajoilta asti.. joten voi kommentoida kehitystä sun muuta. ja nuo kolme kuvaa kannattee käydä katsomassa sieltä isompina-.. pääsee tosiaan paremmin oikeuksiinsa..