Vs: Katse. Katse ei ole paras nimi kun se menee jonnekin sivuviistoon katselijasta.Tarkennus silmälasin kulmassa.
Vs: Katse. Kaiken kaikkiaan vähän sekava, sekä valot että tausta. Eniten häiritsee ettei kuvattavalla tunnu olevan mitään kontaktia kameraan tai tilanteeseen. Ihan kuin olisit kuvannut tapahtumassa jonkun ohikulkevan ihmisen.
Vs: Katse. Päinvastoin.. f1.8:n aukko on mitä parahin tapa selkeyttää kuvaa. Tiputtaa epäteräväksi asiat joihin ei halua että katsojan silmä eksyy.
Vs: Katse. Jos tämä kuva on tarkoitetttu johonkin julkaisuun tms. käyttöön, niin olisi tosiaan tärkeää, että silmät näkyy. Jos kyseessä on jutun päähenkilö, niin voisi olla ihan reilu katsekontakti kuvaajan ja kuvattavan välillä. Toisaalta jos tilanne on se, että henkilö vain käveli tuosta ohi, niin eihän tämä huono ole siihen nähden.
Vs: Katse. Tarkensin nimenomaan silmiin ja oli tarkoitus että kohde erottuu muusta taustasta ja kyl se mun mielestä erottuu aika hyvin.
Vs: Katse. Oisit astunut vasemmalle ja sihdannut siten, että vaaleat hiukset olisivat tummalla taustalla ja korkeuden siten, ettei tuolla esim. leuasta lähtisi tuollaista valkoista aluetta. Ilmehän tässä on ihan hyvä.T Jukka
Vs: Katse. Upea ja mahtava potretti, sävyt ja tarkennus hallussa. Kyllä huomaa että ammatilaisfirma Miia media kannattaa tilata kuvaamaan. Onko muuten ollut paljonkin asiakkaita tahi keikkoja?
Vs: Katse. Kiitos kommentista Hyvänmielen tohtori. Hämeenlinnaan on kyselty 20päivä tätä kuuta. Raha vaan on ongelmana pyydän vähintään 150euroa ja asiakas on siinä ja siinä et maksaako sen.
Vs: Katse. Kiva kun keikkaa pukkaa. Aurinkoisia hymiöitä myös "hyvämieliselle tohtorille." Sinulle on mielessäni aivan oma lokerikko, jossa taustakuorona sirenit soittaa viihdykettä. Jatka samaan tahtiin.
Vs: Katse. Siren nyt on Siren ei siitä kannata välittää se on itteensä kyllästyny ihminen siis Jari Siren.
Vs: Katse. Kuva on OK, mutten välttämättä maksaisi siitä. (Tai jos olisin tilannut kuvat toki sen kerran...) Jokainen (tai joka toinen) kameranomistaja ottaa samantasoisen.
Vs: Katse. Miten Siren liittyy tähän keskusteluun? Ammattilainen on ihminen joka ottaa rahaa palveluksistaan, se ei ole mikään laadun tae, ja siihen tarvitaan muitakin ominaisuuksia kuin lahjoja tai taitoa kuvaamisesta, eli kiipoonkuudvöörkmeit vaan. Kuva on jo ihan jees.
Vs: Katse. Ei Miia Meedio vaan Miia Media. Mä olen ammattilainen ja tostakin työkeikasta maksettiin sata euroa.
Vs: Katse. Montako kuvaa napsit satkuun,mullekin keikkoja.En tosin ole ilmoittanut missään,kotoa ovat tulleet hakemaan sen kaksi kertaa.Ajattelin tosin kohtapuoliin ilmoitella ja tyrkytellä itseäni ihan oikeesti.Ihmiset tosin ei arvosta niinkään perinteisiä ja muinaisia menetelmiä,tikiä sen olla pitää.