Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Hugin iso ongelma

Keskustelu osiossa 'Kuvankäsittelynurkkaus' , aloittajana tonilehto, 14 Marraskuu 2011.

  1. tonilehto

    tonilehto Member

    214
    8
    18
    nonniin elikkä olen käyttäynyt tuota huginia jo kohta pari vuotta.. nyt tämä kyseinen ohjelma päätti että empä enään anna kohdistus pisteitä automaattisesti vaan kaikki pitää käsin valita ja tämän jälkeen kun olen kohdistus pisteet saanut kasaan niin alkaa huutamaan että no parameters to optimize.
    olen poistanut ja asentanut ohjelma uudestaan eikä ala toimimaan. olisiko kenelläkään hajua miten noista ongelmista pääsee eroon tai sitten olisiko jtn yhtä helppokäyttöstä panoraama ohjelmaa tilalle kun vaimokin jo hermosuu kun pieksän kohta tietokoneen roskakoriin..
     
  2. kari-s

    kari-s Member

    480
    0
    16
    Vs: Hugin iso ongelma

    Onhan sinulla CPFind (+ Celeste) tunnistajana? Kaikki muut tunnistajat pitää asentaa erikseen. "Rotation search" kannattaa myös laittaa asetuksista päälle. Käytä asetusten Stitching tabilla "Processor" asetuksena "Hugin_stitch_projectia". Minulla oli PTBatcherGUIin kanssa muistaakseni samanlaisia ongelmia. Vähän aikaa se toimi ja sitten se lopetti. Hugin stitch toimii vieläkin.
    En valitettavasti osaa auttaa termeissä, jos käytät suomenkielistä versiota.
     
  3. tonilehto

    tonilehto Member

    214
    8
    18
    Vs: Hugin iso ongelma

    ei vieläkään löydä automaattisesti kohdistus pisteitä
     
  4. mohikaani

    mohikaani Active Member

    1 681
    2
    38
    Vs: Hugin iso ongelma

    Vastaava keissi tuli mulla eteen kun asensin epähuomiossa 32bit version 64bit koneeseen.
     
  5. neekoh

    neekoh

    16
    0
    1
    Vs: Hugin iso ongelma

    En ole satavarma oliko itsellä kyse juuri versio-ongelmasta, mutta joka tapauksessa 64-bittisellä windowsilla ei kohdistuspisteitä löytynyt. Uudelleenasennus korjasi ongelman. Jos windowsia käyttää, niin Microsoft ICE (Image Composite Editor) on ainakin helppo ja nopea. Ja mahdollisuudet vaikuttaa lopputulokseen huomattavasti pienemmät. Mutta sellaisen "peruspanoraaman" stitchaa kyllä ihan näpsästi.
    http://research.microsoft.com/en-us/um/redmond/groups/ivm/ice/