Vs: Päivän :-( Ajoin 50 kilometriä kuvaamaan markettia erääseen lehteen. Oli sen verran hieno sää ja valo. Ei ollut rakennus vielä valmis. Dead line 21.11. . Toivottavasti saavat valmiiksi, pitäisi interiööritkin tuohon mennessä olla painokunnossa, siis kuvat koko hoidosta.
Vs: Päivän :-( Tuoli alkaa prakaamaan alta. No katselin sitä minuutin ja tajusin että eivät ikean suunittelijat ymmärrä painovoimasta mitään kun tapit on laitettu siten että paino pakottaa liitoksen irtoamaan. Olis tappien suuntaa mietitty niin paino voisi kiristää tota liitosta. Katsokaa ny itte.
Vs: Päivän :-( Pudotin venereissulla 3kk vanhan canuunan EF 70-200 L 2.8 IS II airiston pohjaan... Vakuutusyhtiön vastausta odotellessa,luulee mua kohta varmaan vakuutuspetoksen tekijäksi kun vuoden sisällä kaksi varkaudesta johtunutta vakuutushakemusta (prätkän takalaukkuun ja häkkikellariin murtauduttu) ja nyt tämä... PRKL!
Vs: Päivän :-( Hehee, hyvä esimerkki hienosta tuotesuunnittelusta! Tuotteethan suunnitellaan myytäviksi, ei käytettäviksi -käytöstä ei tule rahaa, mutta myynnistä tulee.
Vs: Päivän :-( S'ois varmaan ollu kallista porailla reikiä vinoon tappiloille. Mutta repäse se irti, pistä liimaa oikein reilust', ja ruuvaa se tuolta alta kiine siihen. Á - Vot!
Vs: Päivän :-( Meillä Hesassa sanotaan että ikeassa kannattaa asioida vaan tosi rikkaat ja sitten persaukiset. persaukiset korjailee ja virittelee niitä kamoja, ja ne rikkaat käyttää hetken ja heittää pois. tavallisten kannattaa asioida sitten muualla.
Vs: Päivän :-( Ostat mustikkapiirakan nimisen tuotteen ja saar murotaikinaa, jossa on mustikalta lievästi maistuvat kolme ohutta raitaa. Ei tuota ilkeä vieraille, saatiikka koirille syöttää.
Vs: Päivän :-( Heräsin aamu kuudelta korjaamaan tätä tuolia. Nyt kun on jo puoli päivä...mitä nyt tuli kiire töihin, voi hitto jos Ikean takia myöhästyy töistä. Ei taida kukaan uskoa että se on Ikean syy. Niin nyt sain sen kuntohon Ikean ammattimiehetkin ihmettelee notta kuis. Hyvä kulmarauta on kaiken a ja o.
Vs: Päivän :-( Jaa.. meille tuotiin kerran kotiinkuljetuksena Iskusta pöytä ja neljä tuolia. Yksi tuoleista oli ehjä, kaikista muista vähintään yksi jalka irti. Ihan istumatta.
Vs: Päivän :-( Äläpäs Sakke morkkaa suomalaista työn laatua. Sehän on tunnetusti maailman parasta. Kaikilla aloilla. Näin minua on ainakin valistettu (tosin en ole vielä valaistunut). kapa
Vs: Päivän :-( No kun mun ensimmäinen ammatti on sähköasentaja niin en osaa mitään töitä aloittaa jos en ota mittaria esille tai jokaria. No joku putken taivutinkin käy kun niitä ei taida enään kukaan osata käyttää, ainakaan niitä pistoputkentaivutus kouria.
Vs: Päivän :-( Tais olla jotain 70-lukua tai 80-luvun alkua kun tuollaista aktiivisemmin kailotettiin. Silloin vielä useimmat työssäkävijät tunsivat käsitteen työmoraali ja saattoivat jopa toteuttaa sitä omassa työssään.
Vs: Päivän :-( Myös käsite "ammattiylpeys" on kadonnut jonnekin rajojen ulkopuolelle. Viimeksi keskustelimme tästä kirjapainon pomon kanssa, kun tuli kirjastani melkoinen kasa makkelia. Olimme samaa mieltä asiasta. Aamuvuoron nuori kaveri oli yhteistyökykyinen ja teki hyvää jälkeä kuunnellen kuvaajan toiveita, mutta iltavuoron ihminen olin sitten vittuuntuneen tuntuinen vierellä olevasta kyylästä ja antoi ymmärtää hallitsevansa homman ilman ylimääräisiä silmiä. Ja niinhän siinä sitten kävi. Ei olisi pitänyt lähteä palaamatta silloin tällöin kyyläämään. Mieheltä puuttui se ammattiylpeys, oli kai jo leipiintynyt. kapa
Vs: Päivän :-( Minusta se oli aikaisemmin, 50- tai 60-luvuilla, kun ammattimiehellä oli ylpeytensä: minun jälkeäni ei tarvitse korjailla. Sitten jo 70-luvulla vastuu alkoi siirtyä tilaajalle. Tilaajan tarkastajan piti varmistaa jokainen työvaihe. Vaikkapa betoniraudat ennen valua - jos jäi tarkistamatta, olivat varmasti viturallaan. Onhan sitä tekijöitä tietysti vieläkin. On putkimiehiä, jos sitten on putkimiehen kaltaisia henkilöitäkin. Kirvesmiehiä, tai sitten kirveitä ja miehiä.
Vs: Päivän :-( Voipi hyvinkin olla Sakke. Itse olen sen verran nuorempi että 50-60 luvuista ei ole omakohtaisia kokemuksia. Mutta sen muistan hyvin kuinka suomalaisen työn laatua mainostettiin medioissa 70-80-luvuilla. Todennäköisesti juuri siksi että se oli katoamaan päin. Eihän itsestään selviä asioita muuten tarvitse erikseen mainostaa. Kapa: itse lasken työmoraalin ja ammattiylpeyden kuuluvan erottamattomasti yhteen.