Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Hajoittava valokuvaus kurssi

Keskustelu osiossa 'Yleistä keskustelua' , aloittajana Juke.K, 2 Marraskuu 2011.

Keskustelun tilanne:
Keskustelu on suljettu.
  1. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    Nyt pääsee hajoittava valokuvaus kurssille lakian maisemiin. Hinta viikonlopun yli kestävälle kurssille on 1000€ sisältäen majoituksen ja ruokailut. Jos haluaa extreemi hajoituksen on syytä omistaa kallis kamera mielellään kamerassa saa olla L kirjain. Super extreme kurssi onkin sitten meirän mailla telttan kanssa. Hinta voidaan laskea jopa 900 euroon jos kurssilaisella on oma teltta. Kurssin idea on hajoita valokuvaus ihan palasiksi ja sitten kokoa se taas yhteen. Näin näet todelliset pikselit ja pääset kuvauksen ytimeen. Kurssi materiaalia saa myös ostaa kirajana se maksaa vain 120€. Teemme sen verran monitkaisia kuvankäsittelyjä että filmi kameralla niitä ei voida toteuttaa joten vain digi L kameran omistavat pääsevät kurssille. Ekalle kurssille otetaan yksi ilmottautunut. Seuraavia kursseja ollaan laajentamassa 100%. Iltasanomat tulevat tekemään melko varmasti kurssista jonkinlaisen jutun tai joku paikallinen laajasti leviävä symppis lehti.
     
  2. Vs: Hajoittava valokuvaus kurssi

    ,D
    annetaanko päänhajoamiselle takuu?
    tuleeko varmasti romuna takaisin?
    kuinka varmasti mieli menee mosaiikiksi?
     
  3. Jukkis71

    Jukkis71 Active Member

    Vs: Hajoittava valokuvaus kurssi

    Mistäköhän tälle voisi hakea apurahaa?
    Kiinnostuin.
    T Jukka
     
  4. Vs: Hajoittava valokuvaus kurssi

    Ensin oli Skatun Vinnaajat, nyt tämä... Mitähän se lakeuksien mies keksii seuraavaksi, kun ei ole edes viikonloppu jotta voisi laskuhumalaa syyttää, vai oliko niin raju kierre päällä että vieläkin surisee päässä ?
     
  5. randomm

    randomm Active Member

    1 073
    0
    36
    Vs: Hajoittava valokuvaus kurssi

    Myönnän että 4000 euroa mistä tahansa kurssista tuntuu kovalta hinnalta maksaa. En silti alkaisi naureskelemaan sille jos jokin antaa ihmisille keinoja pohtia asioita uudesta näkökulmasta ja siten avata oman itsensä umpisolmuja.
     
  6. Pii

    Pii

    4 011
    0
    0
    Vs: Hajoittava valokuvaus kurssi

    Niin... hmmm... ei kai kukaan SILLE naura . Ja se valokuvakirja, jossa todellakin on käytetty voimaannuttavaa (voi p"¤£½! näitä trendisanoja) valokuvausta on todella loistava! Silti! Haloo!
    Tämä nyt todellakin vaikuttaa taas rahastukselta! .... Hm niin myöskin tämä Juken "kurssi" - heh.

    Terapiaa antaakseen on varmaankin silti viisainta oppia terapiaa ja elämää ja harrastaa valokuvausta tai maalaamista tai vaikka joogaa ja kehittää siitä terapiastaan harrastustensa avulla jotakin kokonaisuuksia - omia kokonaisuuksia, niinkuin tämä "alkuperäinen"

    "Vaikka menetelmän välineenä on valokuvaus, ei kysymys ole varsinaisesti valokuvaamisesta, vaan näkemisen ja katsomisen tavasta.... " - lainaus menetelmäkuvauksesta
     
  7. Vs: Hajoittava valokuvaus kurssi

    Samaa mieltä. Mulla on pari tuttua ollut tän jutun kanssa tekemisissä ja se on auttanut heitä selviämään mielenterveyssotkujen kanssa. Kovasta hinnasta huolimatta puskissa naureskelu on vähän huonoa huumoria tässä tapauksessa.
     
  8. Vs: Hajoittava valokuvaus kurssi

    Aikoinaan (markka-aikana, liki 20 v sitten) eräs työtoverini (tietty nainen) oli käynyt,silloin kovahintaisella Omat Värit-kurssilla. Vähän punastellen hän kertoi meille kurssin maksaneen 800 markkaa, mutta totesi, että nyt hän säästää tietäessään, mitkä värit sopivat hänelle, ei tule vaateostoissa hukkahankintoja! Kurssista jäi käteen pahvinen yhteensopivien värien paletti! Rautakaupasta saa varmaan yhteensopivien värien paletin maalitölkin kylkiäisenä!

    Lähtisin kyllä hetimiten Juken kurssille, mutta kun... huoh... ei ole sitä L-kameraa.....
     
  9. nomad

    nomad Well-Known Member

    10 349
    167
    63
    Vs: Hajoittava valokuvaus kurssi

    Samaa mieltä teidän kanssa, tämä vitsi oli nyt tosiaankin huono. Mauton jos ollaan tämällisiä.

    Eri asia sitten on asialliksi tarkoitettu keskustelu brändeistä, yrittämisestä jne. Kyllä voimauttavassa valokuvauksessa mielestäni on varaa sellaiselle. Toisaalta tiedän ammattini puolesta, ettei tämä ole lainkaan ainoa saati tiukummin säädelty terapiatuote. Varsinkin amerikkalaiset ovat tässä touhussa melkoisen hyviä. Terapioiden keksiminen ja kehittely ja tuottaminen on työ siinä missä joku muukin.

    Ja hei, eikös menestyviä yrittäjiä yleensä pidetä arvossa?? Ja eikös ole vielä hienompaa jos saa itselleen hyvän toimeentulon ja samalla auttaa muita?
     
  10. Vs: Hajoittava valokuvaus kurssi

    siis onko olemassa jossain (tv-shopissa tms..) oikeasti tarjolla joku voimaannuttavan valokuvauksen kurssi 4000€ !!! ei helvetti ! AAH HAH HAH HAH!
     
  11. Vs: Hajoittava valokuvaus kurssi

    Tällä saitilla vaikuttaa se Mia, jonka kuvat ovat.... hmmmm... ihmeellisiä. Mia oli vähän aikaa sitten masentunut mutta ei enää, nyt hän on jonkinsortin  valokuvausalanyrittäjä. Vetääköhän Mia Turussa näitä neljäntonnin-kursseja!?!! Rahoo tulloo!
     
  12. nomad

    nomad Well-Known Member

    10 349
    167
    63
    Vs: Hajoittava valokuvaus kurssi

    Hei älkäähän nyt. Teette itsenne suotta naurettaviksi.

    a) Ei ne kurssit neljää tonnia maksa jos sinne haluatte mennä - misät tuommoisen hinnan repäisitte?
    b) Tämä on ihan oikeaa oikeaa tekemistä eikä mitään pelleilyä
    c) Kutsukaa Sarrasvuo itseänne innostamaan jos se teillä toimii paremmin.
     
  13. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    Vs: Hajoittava valokuvaus kurssi

    J.W...mä en ole käyttänyt buranaa kovempaa hetkeen joten ei ole mitään hulinoita ja kierteitä.

    Siis se voimauttava valokuvakurssi taitaa olla enemmän noita naisten juttuja ja sen vuoksi kaliimpi kun tämä minun hajoittava valokuvaus.

    Hankin sinne muutaman hyvän luennoitsijan ja sitten toteutetaan se hajoittaminen, saa hajoittaa oikeita kameroita ja sitten tietenkin kuvata ihan simona kaikkea paskaa ja lehmän sontaa ja muuta pornoa. Kyllä tulee sen kurssin jälkeen vapauttava olo. Kiinostaa normi kuvaaminen tän jälkeen.

    Tällä kurssilla ollaan miehisten asioiden äärellä. Grillataan makkaraa illalla keskellä lakiaa pimiässä ja usutellaan puukolla muita je semmosta tosimiesten hommaa. Kuvataankin.
     
  14. Vs: Hajoittava valokuvaus kurssi

    Kyllä se Sarasvuo on tarkoitettu huumaamaan samaa nais- ja miesmarttaosastoa kun tämä sosiaalinen ymmärtäminen. Ja naurettavaa tulee aina kun mustanaamiotieteilijät yrittää puuhastella oikeassa maailmassa.
     
  15. nomad

    nomad Well-Known Member

    10 349
    167
    63
    Vs: Hajoittava valokuvaus kurssi

    No ei ole :)

    Tai ehkä siinä mielessä, että Sarasvuokin on töissä. Mutta teoria on kyllä tasan eri.
     
  16. Vs: Hajoittava valokuvaus kurssi

    Joo. Puunhalaajat on lälllärisakkiä. Tosimies paskoo kännissä housuun ja vielä nauraa itselleen sen jälkeen. Vitun hyvä!
     
  17. Vs: Hajoittava valokuvaus kurssi

    Ja jutut on taas syvältä. Miksi mikään ketju ei pysy kasassa ?

    Lukitaan.
     
Keskustelun tilanne:
Keskustelu on suljettu.