Vs: Mistä kannattaisi ostaa filmit? Juttu mennyt vähän sivuraiteille mutta omat annit alkuperäiskysymykseen: Suomesta paikanpäältä haettuna Turusta: Kuva-Paijula. Halpaa ei ole mutta palvelu kunnossa. Helsingistä: Telefoto Suomesta postimyynnillä: Telefoto Vähänkin isompi erä euroopasta postimyynnillä: macodirect, fotoimpex, monochrom, ag-photo ja "satunnaiset löytäkasat ebaystä" Berliinistä paikanpäältä haettuna jetfoto, fotoimpex, monochrom
Vs: Mistä kannattaisi ostaa filmit? Ei se D-96:n resepti ei mikään ihmeellinen salaisuus, sen voi myös lukea esim. Kodakin julkaisemasta dokumentista: http://motion.kodak.com/motion/uploadedFiles/US_plugins_acrobat_en_motion_support_processing_h2415_h2415.pdf Ei siinä mitään erikoista ole, se vaan sattuu olemaan "juuri se" millä mv-elokuvia yleisimmin Kodakin suosituksesta kehitellään. Ei sillä että niitä varmaan niin kovin hirveästi olisi kuvattukaan viimeiseen 60 vuoteen . Samankaltainen kehite on yleinen D-76/ID-11, ja eri mv-kehitteillä voi ikuisesti runkkailla, tässä vaan yksi vaihtoehto lisää. Ohan se ihan totta että harvaa tarkemmin kiinnostaa mutta eihän sitä koskaan tiedä!
Vs: Mistä kannattaisi ostaa filmit? no, odotellaan , Odotellaan. Eiköhän tuo linkkikin tänne kohta putkahda...
Vs: Mistä kannattaisi ostaa filmit? ● Tulossa Berliiniin. Mistä fotokaupasta saa halvinta Tri-X:ää 135/36 ostettuna paikan päällä?
Vs: Mistä kannattaisi ostaa filmit? J.W. oli näköjään tilannut Bouble-X:t Film Emporiumista. Eikö short endejä tai täysiä keloja tosiaan saa vanhalta mantereelta mistään järkevään hintaan?
Vs: Mistä kannattaisi ostaa filmit? Mutasen filmipaja myy, kysele sieltä hintoja... Minulta saa viikon kuluttua myös kasetteihin ladattuna. www.jukkavatanen.fi/uploads/prolab.pdf
Vs: Mistä kannattaisi ostaa filmit? Fotoimpexin ja Jetfoton myymälöistä irronnee pyöreästi neljällä eurolla per rulla: http://maps.google.de/maps?q=fotoimpex+ ... 16&vpsrc=0"]http://maps.google.de/maps?q=fotoimpex+berlin&fb=1&gl=de&cid=0,0,5226384386241535678&t=m&z=16&vpsrc=0 http://maps.google.de/maps?q=jet-foto&h ... e&t=m&z=16"]http://maps.google.de/maps?q=jet-foto&hl=en&ll=52.523624,13.409822&spn=0.007559,0.021179&sll=52.525177,13.40671&sspn=0.008342,0.021179&vpsrc=6&gl=de&t=m&z=16
Vs: Mistä kannattaisi ostaa filmit? Tuli Sulo Vilenin hengessä ostettua 5218 Vision2 short endejä jonkunlainen erä ebaysta. Nyt pitäs vaan keksiä jotain käyttöä niille... Saiskohan hasselin 70mm perän muunnettua kinolle.
Vs: Mistä kannattaisi ostaa filmit? Tri-X:stä vielä sen verran, että telefotollakin on 120 10 rullan pakassa 45 EURova eli ei niinkään paha hinta. Varsinkin jos on mahdollisuus käydä paikan päältä ostamassa.
Vs: Mistä kannattaisi ostaa filmit? Olen löytänyt Euroopasta hyvän vaihtoehdon Double_X kinofilkalle Huomattavast halvempaa kuin tuo USA tuote, laatu kohdallaan ja saatavana sekä 400 asan ja 100 asan versiona. Muutaman viikon kuluttua voin lähetellä näyterullia. Koodit ovat "Profilm UN54 100asa" ja " Profilm N 74 400 asa"
Vs: Mistä kannattaisi ostaa filmit? katsotaan ensin ja testataan, sitten julkistetaan, kuitenkin aito EU tuote, ei mikään kiinan lucky shot... kaikkihan nämä. Legacyprot, Arista Premiumit, kentmeret jne ovat "uudelleen brändättyjä" tarttee vaan ostaa tarpeeksi...
Vs: Mistä kannattaisi ostaa filmit? ● Telefoton kinokoon Tri-X tilanne 7.11.2011: "Väliaikaisesti loppunut tukkuria myöten, toimitusaika avoin" – Telefoto – Fotokauppa kotonasi, etkä maksa liikaa. ● Fotoimpex myy eräänlaista Tri-X:n kopiota Profilm BW 400 KT / Tri-X Pan -filmiä – Fotoimpex Berlin - Alles für die analoge Fotografie
Vs: Mistä kannattaisi ostaa filmit? No voihan vihannes... Fotoimpex on alkanut myydä MACO/ROLLEI filkkoja, en olisi ikinä uskonut! (Missäköhän se Fotoimpexin "oma" 400 asan matsku viipyy, jo kolme vuotta...) Se mun PROFILM ei kyllä ole Fotoimpexistä, eikä Maco Rolleilta. Se on Elokuvafilmiä, ja eurooppalaista. suoraan valmistajalta 1000 jalan kiepeissä. Hinnan pitäisi tulla noitten sakujen matskujen alle, selvästi, jottei enää edes hintaeron takia kannattais shoppailla pitkin nettiä, senkuin käppäilis tänne kallioon Alppirinteelle hiukan pätäkkää kourassa, ja jos TOSIHALVALLA haluaa päästä niin taskut täynnä tyhjiä kasetteja.