Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Loittorenkaista

Keskustelu osiossa 'Muut kameravarusteet' , aloittajana mohikaani, 30 Heinäkuu 2011.

  1. mohikaani

    mohikaani Active Member

    1 681
    2
    38
    Onnistuuko aukon säätö mitenkään sähköttömillä loitoilla ja objektiivilla, jossa ei ole aukonsäätörengasta?

    Pystynkö laskemalla tarkistamaan kuinka paljon loittoa tarvitsen päästäkseni haluamaani suurennussuhteeseen?
     
  2. JPQ

    JPQ Member

    376
    5
    18
    Vs: Loittorenkaista

    Loittojen vaikutuksesta löytyy tämmöinen juttu jossa muitakin lähikuvaus avusteita käsitellään:
    Makroilua
    ps. osa syy miksi en noista ole innoissani toinen oli se että kenkot tuntui olevan
    hölkyn kölkyn (hölskyvän tuntuisia yhdessä) jos niitä on useita.
    ja nyt kun suoraan 1:2 kykenevä halpa mutta minusta hyvä makro (eräät testitkin kehuneet siksi uskalasin ostaa vain  bokeh harmittaa siinä) tullut itselle ostettua niin ei tee loittoja mieli koska 1:2 riittää mainioisti croppirungossa itselläni. (kukkia kuitenkin lähinnä makroilen ja perhos et/korennot jne hoituu telellä ihan tähän hätään kun kuitenkin pitää himmentää että tarpeeksi laajaterävyysalue et hyvä kuvata niitä kauempaa)
     
  3. jms

    jms Member

    230
    0
    16
    Vs: Loittorenkaista

    Aukon saa lukittua kun himmentää halutulle aukolle ja samalla kiertää objektiivin irti rungosta. Yleensä helpointa kun laittaa valotusajaksi muutaman sekunnin ja siinä välissä pyöräyttää putken irti.

    Laskukaavoja löytyy http://www.kolumbus.fi/matti.valve/optiik.htm
     
  4. mvuori

    mvuori Well-Known Member

    10 669
    132
    63
    Vs: Loittorenkaista

    Tuohon kappaleeseen ei oikein sovi sana "helpointa".

    Oikeasti helpointa on tieteenkin ostaa sellainen loittorengas, jossa on aukon säätövipu.
     
  5. Tomsku

    Tomsku Member

    259
    7
    18
    Vs: Loittorenkaista

    Sain tuossa taannoin 17-40L:n jumiin himmennetylle aukolle, kun leikin loitoilla ja käytin tätä kikkaa lukita aukko. Homma liittyi kameran johonkin väärään virta-asentoon obiskaa kiinni kääntäessä, kun aukko ei ollut täysin auki. En oikeastaan muista mitä tapahtui, mutta hetkellisesti olin hieman p**kana, kyllä se siinä ronatessa ja renkatessa palautui ja toimii tänäkin päivänä..

    Jäänyt sittemmin sähköttömän loittorengassarjan käyttö hyvin vähälle... :D