Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

aloitan bloggaamisen, antakaa palautetta !

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana khakala21, 27 Heinäkuu 2011.

  1. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: aloitan bloggaamisen, antakaa palautetta !

    Hyvän näköinen tuo koskikuva sivun pohjalla.

    Keskity kuviin mieluusti vaan.  Tämä ei ole hassumpi idea: Joka viikko kuvankäsittely- ja valokuvausvinkki + viikon kuva!
     
  2. Vs: aloitan bloggaamisen, antakaa palautetta !

    Kunnianhimoinen ja ihan mukavan tuntuinen aloitus. Onnea valitsemallasi tiellä
     
  3. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    Vs: aloitan bloggaamisen, antakaa palautetta !

    Ilmeisesti tarkoituksesi on keskittyä valokuvaamisen saloihin, tuossa blogissa. Valokuvausblogeja on monelaisia. On opastavaa kokeilevaa esittävää jne. Mielenkiintoista on seurata saatko tähän jotakin omaa tai muuta mielenkiintoista luettavaa muille kun itsellesi. Onnea blogi taipaleellesi.

    Mullakin on yksi blogi joka lähti valokuvauksen tiimoilta käyntiin. Sitten sitä blogia ei käytettykkään siihen tarkoitukseen mihin se oli luotu joten se jäi minulle leikkikentäksi. Olen sinne laittanut erinlaisia kuvallisia tutkielmiani sun muuta. Ei varmaan ole sulle mitään apua tästä, mutta laitan silti linkin.
    keskarikerho
     
  4. Vs: aloitan bloggaamisen, antakaa palautetta !

    Anteeksi, kone rikki pari viikkoa, tänään uutta blogia, anteeksi todella etten voinut ilmoittaa täällä. Mutta käykääpä katsomassa viikon kuva!
    JA kiitos palautteesta, sitä tarvitaan!
     
  5. jus_si

    jus_si Active Member

    3 150
    0
    36
    Vs: aloitan bloggaamisen, antakaa palautetta !

    Jotain mitä äkkiseltään tulee mieleen.

    Älä komenna lukijoita. "Kommentoikaa!" tyylisillä heitoilla.  Suomalaiset ylipäänsä vähän nihkeästi kommentoivat blogeja ja mitään yleisöryntäystä voi olla turha toivoakaan.

    Alku ei ole lupaava jos jo toinen postaus sisältää pahoittelut ettei ole kirjoittanut. Hyvä idea on kirjoittaa joku aika vain itselleen ja julkaista sitten koko blogin alkupää kerralla. Esim kuukauden postaukset.

    Tyyli ja blogin layout on vähän poukkoileva. Yksinkertaista, sama fontti joka postaukseen nyt vähintää.

    Vinkkejä ja ideoita jaellaan vähän joka blogissa. Yritä löytää myös jotain omaa.

    Onnea ja menestystä toivotan minäkin. Blogia useamman vuoden pidelleenä voin todeta ettei se aina ole niin mukaansatempaavaa. Tärkeää kuitenkin, että blogi rullaa säännöllisesti, jotta edes ne muutamat vakiolukijat jotka saat houkuteltua mukaan pysyvät kyydissä. Mikään ei ole yhtä surullinen näky, kuin blogi jota ei ole päivitetty vuosiin. Parempi ottaa pois kokonaan. Näin tein itse mm. irc.netin #valaisija kanavan blogille kun huomasin olevani  ainoa kirjoittaja.
     
  6. Vs: aloitan bloggaamisen, antakaa palautetta !

    Joo mut otetaan huomioon et blogin pitäjä on neljätoista vuitias, siinä iässä kokeillaan kaikkea joten tsemppiä vaan blogiin.
     
  7. nomad

    nomad Well-Known Member

    10 349
    167
    63
    Vs: aloitan bloggaamisen, antakaa palautetta !

    Valokuvausblogeja on aivan liikaa. Minä saatan käydä katsomassa blogeja sen takia, että niissä on hienoja kuvia tai ne ovat hauskoja. Myös valokuvauksen starat kiinnostaa myös. Tulee seurattua myös blogeja tekniikan takia, mutta eipä tekniikkablogeja maailmaan kovin montaa tarvita.

    Kasperille antaisin semmoisen vinkin, että bloggaa ensisijassa jotakin mitä olet tehnyt ja joka hauskaa tai kiinnostavaa. ja rennolla otteella. Mielummin vieläpä ironisesti. Koska itsekin olet selvästi vasta oppimis- ja opetteluvaiheessa (ei siinä mitään pahaa ole), ei kannata kauheasti tuota tekniikkapuolta painottaa. Älä ainakaan laitetesteihin rupea!

    Kuvankäsittelyllisenä seikkana, yläbannerin kuva pikselöityy laatikkoleikiksi. Ei näytä hyvältä.
     
  8. Vs: aloitan bloggaamisen, antakaa palautetta !

    Kiitos palautteesta!!
     
  9. Vs: aloitan bloggaamisen, antakaa palautetta !


    Mitä tarkoitat "laatikkoleikillä"?
     
  10. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: aloitan bloggaamisen, antakaa palautetta !

    Sitä koskikuvaa olet tainnut muuttaa, muistaakseni se oli isompikin aluksi?  Nyt mössömpi ja platkumpi kontrastiltaankin ehkä ja siinä näkee neliöitä eli jotkut temput sille on käynyt jossain vaiheessa.  Katso läheltä vaaleita osia, laatikoita löytyy.
     
  11. mohikaani

    mohikaani Active Member

    1 681
    2
    38
    Vs: aloitan bloggaamisen, antakaa palautetta !

    Taitaa olla vaan liikaa pakattu tuota kuvaa. Tee uudelleen käännös jpg:ksi originaalista tallentaen paremmalla laadulla niin pitäisi auttaa.