Tämmöinen tuli vastaan, ehkä joillekin tuttu: The Leica Drum Shutter Tester Toinen kikka oli muistaakseni Rick Olesonin saitilla, perustui (nyt jo katoamassa olevien) perinteisten televisioiden kuvan kuvaamiseen, jolloin "lomitusviivan" muodosta/sijainnista pystyi päättelemään ajan.
Vs: Verhosulkimen testaus Kuvaputkinäytöllähän se on äärimmäisen helppoa. Ei kannata kuvata filmin kanssa vaan laukoa takaluukku auki monta kertaa ilman objektiivia, kyllä se ehtii verkkokalvolle "tallentua" kuinka leveä siivu näytöstä näkyy. Sulkimen kulkusuunta pitää olla 90 asteen kulmassa näytön piirtosuuntaan. Eli vaakasuuntaan kulkevilla verhoilla kamera on "normaalisti", pystysuuntaan kulkevilla verhoilla kamera on "pystykuva-asennossa". Jos näytön virkistystaajuus on esim. 85 Hz niin jos näytöllisestä piirtyy aina 1/4 koko näytön leveydestä oleva siivu, niin silloin valotusaika on 1/(85*4) s eli 1/340 s... Kyllä sen tuolla voi arvioida. Kuten myös sen että jos näytöllä näkyvä "palkki" paksunee toiseen päähänsä, niin verhot menevät eri nopeutta. Vinossa palkin kuuluukin olla.
Vs: Verhosulkimen testaus Juu oikeassa Alhonen on. Tuo leican testeri on itse asiassa aika nerollinen, se kertoo sulkimen nopeuden sen koko alueelta, kun taas noitten Tunareitten ( p.o Tuunareitten) testeri kertoo vain sulkimen aukioloajan, ei sitä ,lähteekö jälkimmäinen verho liian aikaisin y.m.
Vs: Verhosulkimen testaus hmm. tuli mieleen että voisihan tuon kuvaputkimetodin kohdalla homman kuvata myös digille. filmikamerasta takaluukku auki ja sen taakse digikamera -> parin sekunnin pitkä valotus jonka aikana räpsäyttää filmikameran sulkimen. sitten vaan takatelkkarista arvioimaan tai koneelle nysväämään tarkemmin. luulis että joku on ainakin kokeillut. onko tässä joku kompastuskivi mitä en nyt tajunnut...
Vs: Verhosulkimen testaus On siinä ainakin yksi kompastuskivi. Mitä jos filmikamerassa on vaikka 4x5" kuvaportti jossa se suljin liikkuu... Pitäisi olla melkoinen linssistö kennon edessä. Tavallaan ottaa kuva siitä mitattavan kameran kuvaportin kohdalle muodostuvasta kuvasta ja katsoa valottuiko se oikein?
Vs: Verhosulkimen testaus Ei siinä mitään ihmeellistä "linssistöä" tarvita, saati katsoa "valottuiko jokin oikein". Valotusta ei missään nimessä arvioida, vaan piirtyvän palkin korkeutta suhteessa näytön korkeuteen. Tarvitsee vain ottaa kuva siitä näytöstä sulkimen läpi. Luonnollisesti pidemmällä ajalla kuin minkä suljin on auki. Kenties B:llä pimeässä huoneessa. Kuten aiemmin sanottu, kannattaa jättää kameran oma linssi pois. Niitä kuvia kannattaa sitten ottaa monta, näytön piirto kun voi osua ikävästi ruudun ylä- ja alareunojen vaihteeseen. Ja muutenkin on kiva nähdä vaihteleeko aika eri kuvien välillä. Tarkkaa mittausta jos aikoo tehdä niin täytyy muistaa että esim. 85Hz virkistystaajuudella varsinaisen näkyvän kuvan piirtoaika on lyhyempi kuin 1/85 s, koska osa ajasta menee palaamiseen alhaalta ylös. Tästä tuleva virhe on muutamia prosentteja ja se selviää kyllä kun katsoo jostain näytön(ohjaimen) diagnostiikkaohjelmasta kokonaisjuovien määrän vs. näkyvien juovien määrän. Kun tämän ottaa huomioon ja ottaa jalustalla vakaan digikuvan sulkimen läpi niin ei kai mikään estä tekemästä jopa oikeasti tarkkoja mittauksia. Ite olen tyytynyt silmällä arvioimaan nopeasti.
Vs: Verhosulkimen testaus Tarkennusta hieman, tuossa kun kirjoitin niin ajattelin jo muita kuin telkkuja, eli mikä vain 'tiedetty kohde', josta tiedetään millä sulkimen nopeudella se valottuu oikein. Samalla sulkimella digin kennolle ja katsotaan valottuiko oikein... Koko kuvaporttia ei tietenkään tarvitse huomioida, toimiihan se verho vaikka miten pienelle kennolle oikein ja kertoo valottuuko kuva oikein vai väärin - siis onko suljin säädössään vai ei. Mutta jos koko kuvaportti ei ole mukana, ei noita liikkeen alku- ja loppuosalle sattuvia vikoja huomaa. Niitä mitkä näkyvät normaalisti kuvissa mm. vähäisenä verhon aiheuttamana alivalotuksena kuvan laidalla.
Vs: Verhosulkimen testaus A) Onko se nyt sitten jotenkin erikoista, kummallista tai vaikeaa ottaa kuva niin että koko kuvaportti tulee mukaan? Luulin että se oli lähinnä itsestäänselvyys... B) Mitä IHMETTÄ kennon koolla on tekemistä asian kanssa? C) Suosittelen kokeilemaan ekaksi ihan silmällä, niin hiffaat sitten miten silmä korvataan suoraan millä tahansa kameralla jos tarvetta on.
Vs: Verhosulkimen testaus Ilmeisesti puhumme kokonaan eri asioista? - Kennon koolla on merkitystä jos haluaa laittaa kennon "filmitasolle" ja valottaa testattavalla kameralla linsseineen sen testikuvan. - Kuvaportin saa mukaan jos testattavasta kamerasta ottaa oman linssin pois ja kuvaa kennollisella kameralla testikohteeseen tarkennettuna, silloin verhosuljin toimii kennollisen kameran linssin edessä olevana sulkimena. Silti se ei vastaa tilannetta jossa olisi koko filmiportin kokoinen kenno suoraan sulkimen takana. - Ehkä olen katsellut eräänkin kerran sulkimia ja laukonut niitä.
Vs: Verhosulkimen testaus Tietysti asian voi tehdä vaikeastikin jos näin haluaa... Ehkä kuitenkin on sitten vaan helpompi laittaa kameraan filmiä ja tuhlata muutama ruutu kuin yrittää tehdä sitä missä kaikki ovat epäonnistuneet, muuttaa filmirunkoa digikameraksi. Tai, sitten vaan ottaa mikä tahansa digipokkari ja korvata silmä sillä. Kuten jyrik varmasti heti alkuunsa tarkoittikin.
Vs: Verhosulkimen testaus Tässä se Rick Olesonin juttu niin ei tarvitse sekoilla enää virhetulkinnoilla: You already own a shutter tester Tapaus liian hidas avautuminen ja sulkeutuminen olivat ne mihin ajattelin että tarvitaan koko kuvaportti - mutta ymmärsin jyrik:n viestin ilmeisesti väärin...
Vs: Verhosulkimen testaus No totta kai se koko kuvaportti yleensä halutaan, ja saadaankin, ihan millä tahansa tavalla.................... Luuletko että ton sivun alin kuva on otettu muuttamalla se kamera digikameraksi laittamalla filmin tilalle kenno? Aiotko vielä kauankin jatkaa ihmeellistä horinaa, vai joko olisi aika irrottaa kamerasta linssi ja räpsiä suljinta niin että katselet näyttöä kameran läpi, ja hiffata miten voit silmäsi paikalle pistää vaikka minkä kännykkäkameran.
Vs: Verhosulkimen testaus kas, kun en ollut katselemassa näyttöä kameran läpi... vaan käyttämässä digin kennoa toteamaan että valottuuko oikein vai ei, ts. "digiperänä".
Vs: Verhosulkimen testaus Kas, huomasin sen vallan hyvin. Kysymys kuului, miksi ihmeessä, ja etenkin, miksi ihmeessä esitit sen ainoana tapana. Mutta ehkei tästä kannata vängätä enempää, meitä on moneen junaan.
Vs: Verhosulkimen testaus joo, no itse tosiaan ajattelin tuota digikameraa sellaisena pikatestinä joka antaisi heti jonkun käsityksen suljinnopeudesta. eli takaluukku auki, filmikameran obiska irti, digikamera filmikameran pyllyyn ja näytön suuntaan räpsimään. mikäänhän ei estä testaamasta niitä reuna-alueita vaikka filmillä tämän jälkeen. ei kai mikään menetelmä sulje toista pois, double check on monessakin asiassa ihan järkevä toimintatapa.