Reserviin jäänyt ecuadorilainen minibanaani toi kuvaan liikaa munaa, tässä koko perheen versio 1800-luvun tyyliin:
En osaa sanoa miksi, mutta minusta tämä on pirun hieno. Mikä täsäs oli taustana/hedelmien alla, jos vaikka oppis jotain.
Aikasta hiano vaikka kohteet ei pahemmin innosta. Itse olen räpsinyt "vastaavia" kokeiluja mustalla nahkatuolilla ja kohde/kohteet peilin päällä. Tuolille voi virittää helposti lakanoita tms. tarvittaessa ja valaisukin onnistuu kohtuu helposti. Joku musta matta pölyä keräävä samettisysteemi pitäisi ehkä hankkia, jos ei muuten niin unileluksi.
Hieno. Valaisu aseteltu erityisen onnistuneesti, kuten muutenkin puitteet, peilipinta toimii. Syväterävyyskin on massiivinen ja sopii ryhmään. Viitsitkö valaista kuvausjärjestelyt, ja vehkeet, oliko TS objektiivi kenties taivutettuna tuon suuren syvyyden tekemiseen vai riittikö tuohon pieni aukko?
Mun mielestä nää vois olla enemmän epäjärjestyksessä, kaikista ei tarvitsisi heijastuksia näkyä. Jotenkin vähän liian järjestyksessä mun silmääni. Muuten toteutus ja aihe on hyvä, siis tykkään tällaisista peilikuvista tummalla taustalla.
Tuosta tekniikasta vielä kysyjille: Lasilevyn päällä kuvattu, alla mustaa kangasta blokkaamassa valoa. Tumma tausta lasilla aiheuttaa paljon duunia photoshopissa pölyn ja tarpeettomien heijastusten vuoksi. Mutta pleksillä tai muulla mustalla alustalla heijastukset ja valo kohteisiin menee eri tavalla joten tähän on tyytyminen. Kuvasin 50/2.5:llä ja aukko oli f32. Jos olisin rahamiehiä niin tietysti 90/2.8 TS-E täyden koon kennolla kelpaisi tähän hommaan. Diffraktio imee tuosta nyt parhaat mehut, ja optio hyvälaatuiseen isoon suurennokseen on menetetty