Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Libyan kriisi.

Discussion in 'Yleistä keskustelua' started by viljo, Mar 19, 2011.

    Vs: Libyan kriisi.

    Samahan koskee suunnilleen kaikkia öljymaita. Siis että suhteet perustuvat kauppatavaraan. Minsuta Gaddafista on aika vähän olut mitän negatiivista pitkään aikaan, mutta toki heti kansannousun aletua, ja länsimaiden luultua että G kaatuu päivässä, alkoi morkkaus.
     
  1. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23,216
    3,528
    113
    Vs: Libyan kriisi.

    Jossain kirjassa aikoinaan puhuttiin toisen posken kääntämisestä, mutta se taisi olla eri porukan opuksia....
     
  2. paraneva

    paraneva Well-Known Member

    12,603
    6,639
    113
    Vs: Libyan kriisi.

    Jospa tää porukka väsyi poskien kääntämiseen natsien ja itäeurooppalaisten käsittelyssä, tosin tuntuu monet vieläkin olevan sitä mieltä, että edelleen pitäisi ottaa nöyrästi vastaan kaikki mitä annetaan.
     
  3. viljo

    viljo Member

    271
    2
    18
    Vs: Libyan kriisi.

    On sitä meilläkin osattu, toivottavasti on opittu edes jotain...
     
  4. paraneva

    paraneva Well-Known Member

    12,603
    6,639
    113
    Vs: Libyan kriisi.

    Niin, ei kai ole koneita tullut pudoteltua viime vuosina.
     
  5. Vs: Libyan kriisi.

    Ihminen on ahne paska. Henki pois kaikilta. PRKL. *****
     
  6. Vs: Libyan kriisi.

    Ei vaan kostaa se arabeille ja palestinalaisille, ja viedä niiltä maat. Paljon reilumpaa.
     
  7. Vs: Libyan kriisi.

    Niinpä. Englannisakin päästettiin pudottajat vankilasta. Politiikkaa.
     
  8. paraneva

    paraneva Well-Known Member

    12,603
    6,639
    113
    Vs: Libyan kriisi.

    Siitä voi sitten syyttää yk:ta ja miksei myös ympäröiviä arabimaita joiden piti työntää mereen ja tappaa kaikki juutalaiset, meni vaan pikkasen munilleen.
     
  9. Vs: Libyan kriisi.

    Ihan kuin sun mielestä Israelin tappamat arabit on lähinna iloinen asia.
     
  10. paraneva

    paraneva Well-Known Member

    12,603
    6,639
    113
    Vs: Libyan kriisi.

    Ei toki, mutta tuossa maailmankolkassa mikään ei ole vain toisen osapuolen syytä.
     
  11. Vs: Libyan kriisi.

    Eipä ikinä. Tuskin lappalaisten häätö Lappiin oli pelkästään suomalaisen vika, ja tuskin intiaanien hävityskään oli pelkästään eurooppalaisten vika.
     
  12. paraneva

    paraneva Well-Known Member

    12,603
    6,639
    113
    Vs: Libyan kriisi.

    Olen eri mieltä kanssasi näistä jälkimmäisistä, jos se oli sarkasmia se epäonnistui surkeasti. Tässä alkaa jotenkin olemaan vahvasti antisemitismiä, mutta toivottavasti olen väärässä.
     
  13. Vs: Libyan kriisi.

    ?? ;-) Höpsis, päinvastoin taitaa olla vahvasti antisemitistifobiaa. Minä vain myötäilin makustellen ajatustasi ettei kansan siirtäminen pois mailtaan ja väkivaltainen poispitäminen (vaikka teurastaminen jätettäisiinkin pois), oliskaan niin paha, kuten halusit esittää. Minulla ei tosiaankaan ole mitään palestiinalaisia tai mitään vähemistöjä vastaan, enemmänkin sitä tappamista. En vain jaksa puolustella tappamista, vaikka sitä tekisivätkin juutalaiset. Annan muiden hoitaa sen homman. Myönnetään: ehkä tosiaan yksi kuollut israelilainen kuuluu pääuutisiin. Tärkeä juttu. Nyt kun on ollut vähän tyhjää tuolla seudulla uutisten osalta, ja muutenkin hiljaista. ;-]
     
  14. paraneva

    paraneva Well-Known Member

    12,603
    6,639
    113
    Vs: Libyan kriisi.

    En jaksa vääntää tämän enempää koska olet mestari kääntämään asiat ylösalaisin. Missä kohtaa olen sanonut, että kansan siirtäminen mailtaan ja väkivaltainen poispitäminen olisi hyvä? Et jaksa puolustella tappamista, mutta muutama juutalainen kuollut on kuitenkin ihan ok? Historiaan tutustuminenkin voisi olla paikallaan, ettei menisi ihan tunnepohjalla.
     
  15. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23,216
    3,528
    113
    Vs: Libyan kriisi.

    En tiennytkään saamelaisten olleen juutalaisia...  No, oppia ikä kaikki.
     
  16. Vs: Libyan kriisi.

    Heh, raflaavaa jorinaa. No, sisältö on kyllä vakavaa. Helsingin Luterilaisen seurakuntayhtymän mainio lehti Kirkko ja kaupunki ei ole sortunut hyssyttelyyn tältäkään osin vaan on selkeästi tuonut esille juutalaisten kyseenalaiset toilailut sekä palestiinalaisten ankean aseman. Mielestäni kokolailla objektiivisesti. Ja muistanut tuoda esille myös Dr. Martin Lutherin nkemykset juutalaisista. Erinomainen aviisi.

    T. K.
     
  17. paraneva

    paraneva Well-Known Member

    12,603
    6,639
    113
    Vs: Libyan kriisi.

    Luetun ymmärtämisessä ongelmia?
     
  18. Vs: Libyan kriisi.

    Se, että intiaanit olivat oli toki siis tuttua? ;-)
     
  19. paraneva

    paraneva Well-Known Member

    12,603
    6,639
    113
    Vs: Libyan kriisi.

    Ratkiriemukasta.