MV-filkkaharrastusta uudelleen lämmittelen pitkän tauon jälkeen. Tilailin Saksasta innoissani D-76 kehitettä pussillisen, josta saa 3,8 litraa kehitettä. Mitenkäs tuosta jauhosta saisi järkevästi (helposti) tehtyä sellaisia vajaan litran annoksia. Tarkkuusvaakaa en omista, mutta onnistuuko D-76 jauhon annostelu mittalasilla kohtuullisella tarkkuudella? t. Antero
Vs: D-76 kehitteen tekeminen.... Sanoisin, että ei. Et saa sitä sekoitettua tasaisesti. Valtaosa D-76 jauheesta on säilöntä- ja happamuudensäätöaineena toimivaa sulfiittia ja vajaa kymmenesosa tehoaineita. Luotettavaa tapaa sekoittaa satsia niin, että mömmöt olisivat tasaisesti jakautuneina ei ole kotioloissa. Liuota kaikki pariin litraan lämmintä vettä, säilytä korkkiin asti täytetyssä lasipullossa pimeässä ja laimentele sitten käyttöliuokseksi tarpeen mukaan.
Vs: D-76 kehitteen tekeminen.... Oletko varma että käyttöohjeeseen nähden lähes tuplavahvuuteen tehty varastoliuos 1) liukenee hyvin 2) ei ala saostumaan kiteiksi jäähtyessään, säilytyksessä? (Tässä alkoi näyttää siltä vähän myöhemmin, että liukenematon osuus vain lisääntyi: http://www.kameralaukku.com/portal/index.php/topic,50369.0.html Kehite oli toki eri, mutta käyttöohjeesta poikkeavat ohjeet olisi syytä olla toimiviksi testattuja.)
Vs: D-76 kehitteen tekeminen.... En minä vain tiedä, mitä reaktioita ja kiteitä voi muodostua kun sekoitetaan vastoin ohjeita. Uusia liukenemattomia yhdisteitä? http://www.kameralaukku.com/portal/index.php/topic,50369.20.html
Vs: D-76 kehitteen tekeminen.... Ollihan myy raakakemikaaleja. Hopeavedos Eiköhän sieltä saa D-76 aineksia sopivissa määrin, joten voi sekoitella mieleisiään satseja.
Vs: D-76 kehitteen tekeminen.... Miksei sitä voi sekottaa ihan ohjeen mukaan ja pullottaa litran pulloihin, joista puristaa loput ilmat pois? Itseasiassa ne Olvin pullot on 0.95l, joten menee aika tasan neljään pulloon.
Vs: D-76 kehitteen tekeminen.... Sekoita se ohjeiden mukaan ja säilö useampaan pulloon, ettei aina tarvitse avata yhtä isoa ja altistaa sitä hapelle. Itse suosin limsapulloja, koska ilman saa puristettua pois.
Vs: D-76 kehitteen tekeminen.... Itse tein niin, että hain Biltemasta 4 litran kannun akkuvettä. Mittasin siitä sen 2 desiä pois ja kaadoin jauhot kannuun. Pistin kannun kuumaan vesihauteeseen, kun ei tuntunut oikein muuten liukenevan (vesihän pitäisi ohjeen mukaan olla suht lämmintä, että jauhe liukenee. Oliko peräti 50-asteista?). Pullotin limpparipulloihin. Ohjeen mukaanhan sen pitäisi näin säilyä 6kk.
Vs: D-76 kehitteen tekeminen.... Kuten sanottu, jauheita on vaikea sekoittaa tarpeeksi hyvin koska ne koostuvat useista jauheista samoissa pusseissa hyvin erilaisin määrin. Jotain on vain ripaus, eikä se voi olla siellä mitenkään tasaisesti. Sen sijaan kannattaa se pussikin huuhdella täysin sinne mukaan. Varo ettei jauhe pöllyä hengitysilmaan - niin käy helposti.
Vs: D-76 kehitteen tekeminen.... Kiitos runsaista vastauksista. 3,8 l D-76 pussin hinta Saksasta oli jotain 6 euroa, joten en näe mielekkääksi lähteä itse tekemään kehitettä - joku sitä ehdotti - vaikka tuo D-76 resepti onkin nykyjään julkinen ja tiedossanikin. Sekoittelen pussin sisällön ohjeen mukaan ja jaan sen neljään muovipulloon. Eiköhän tuo satsi puolessa vuodessa kulu, kun pääsen jälleen harrastuksen alkuun. Antero
Vs: D-76 kehitteen tekeminen.... ^ Eihän tuo D-76 edes monikäyttöisenä kehitysaikaa lisäämällä stockina käytettynä ole niin riittoisaa, että 3,8L olisi hirveän paljon. Puoli vuotta lupaa valmistaja säilyvyydeksi täydellä käyttämättömällä pullolla, mutta vuosi on omien kokemusteni mukaan lähempänä hyvää säilyvyysaikaa. Avonainen sekoitusastia, esim. ämpäri tai kattila, on mielestäni kätevin. Siinä kun antaa olla 12 tuntia vielä harvoin sekoittaen niin loputkin hitaasti liukenevat ja vaikeasti havaittavat kirkkaat kiteet häviävät. Samalla häviää paineistetun vesijohdon ylimääräinen happi ennen sulkemista pulloon. Toisaalta voisi kiehauttaa veden ja antaa jäähtyä, niin kaasupitoisuus on nopeasti tasapainossa ilmakehän paineeseen nähden. Jotkut käyttää myös tislattua vettä - minä en ole huomannut tarvetta sellaiselle. Mutta onhan toki kraanaveteen liuenneet aineet ja pitoisuudet erilaisia eri taloissa ja seuduilla - ja siitä lämpimästä raanasta tulee myös joskus kylmää tujumpaa tavaraa.
Vs: D-76 kehitteen tekeminen.... Hanki mikrovaaka ja Ollilta hopeavedoksesta jauheet ja sekoita litra kerrallaan. sikahalpaa ja taatusti tuoretta, näin tehtiin kakskyt vuotta sitten ja varmaan aletaan tekemään taas uudelleen kun noi kansainväliset puljut alkaa ryppyileen Kodakin käskyjen mukaan. Digitaltruthin saitilta saat kaikkien mömmöjen kaavat.
Vs: D-76 kehitteen tekeminen.... Kiitos vinkistä. Kyllähän tuo kehitteiden ja kiinnitteiden teko itse asiassa vähän kiinnostaisikin. Olisiko osviittaa, mistä tuollaisia mikrovaakoja voisi hommailla? Antero
Vs: D-76 kehitteen tekeminen.... Linkissä on litraan tarvittavat aineosat grammoina. Jos se pitää paikkaansa, ei tarvittaisi mitään erityisen tarkkaan näyttävää vaakaa, kun pienin tarvittava määrä on 2g. Eiköhän jokin 1,7-2,3g ole vielä aivan OK 2g:n sijaan? http://www.silverprint.co.uk/info/D76.html edit. http://www.digitaltruth.com/data/kodak_d76.php http://www.teopal.fi/pages/Vaaka_vaakoja_punnus_koko_valikoima.htm#Puolimikrovaaka DealExtremen 20g tarkkuusvaaka Vanhanaikainen metallinen kirjevaaka lie ihan hyvä kehitteiden tekemiseen. Ja varsinkin luotettava mekaanisena punnukseen perustuvana. Minulla onkin tuollainen made in DDR. Tai ainakin oli, missähän nyt makaa. http://www.huuto.net/kohteet/599-tarkkuusvaaka-001---200g-uusi--digitaalinen-paras/156268552
Vs: D-76 kehitteen tekeminen.... Mikrovaaka on yleisnimitys tavallista laboratoriovaakaa tarkemmille laitteille. Tässä yhteydessä labravaakakin on turhan tarkka, 0,1 g tarkkuus on varsin riittävä. Tarkkoja, turhankin, mutta eivät mahdottoman kalliita, ovat ampujien käyttämät ruutivaa'at. Niitä on halvempiakin, mutta vaikkapa tuo on aika käypäinen: http://www.eranetti.fi/index.php?act=vi ... ductId=180"]http://www.eranetti.fi/index.php?act=viewProd&productId=180 Edit: hiukka halvempi ja laadukkaampi: http://www.riistamaa.fi/cat/product_det ... 7a855755c2"]http://www.riistamaa.fi/cat/product_details.php?p=2640&PHPSESSID=cb992a80e94d07a9c2b7537a855755c2
Vs: D-76 kehitteen tekeminen.... Kiitos neuvoista. Tuossa ylläolevissa viesteissä olikin muutama varteenotettava vaakatyyppi. Tuollainen mekaaninen kirjevaaka voisi olla ok, tai sitten ruutivaaka. Dealerextremestä saisi varmaan tuollaisen digitaalisen tarkkuusvaa'an kätevästi. Ruutivaakaa olen aikoinaan käyttänytkin, kun on muitakin harrastuksia joskus ollut valokuvaamisen lisäksi...
Vs: D-76 kehitteen tekeminen.... Mitkä ovat nuo tarkoittamasi puljut ja minkälaista on mainittu ryppyily?
Vs: D-76 kehitteen tekeminen.... D-76 on (ollut) hyvä yleiskehite, mutta sen iso sulfiittipitoisuus tekee siitä aika lailla raetta liuottavan. Hyvää ääriviivaterävyyttä (acutance) tavoittelevalle se ei ole ihan se paras valinta. Joku vähemmän hydrokinonia ja sulfiittia sisältävä tekee skarpimman oloista jälkeä.
Vs: D-76 kehitteen tekeminen.... On oikeastaan kaksi D-76 kaavaa, toinen se tömäkämpi joka oveltuu 1:1 laimennukseen ja sitten se toinen "Pönttökehite" isoissa kehitealtaissa labbistyöskentelyyn, joka ei ole niin ärhäkkä. kaavat menevät näin: Normi D-76 Keitettyä vettä 1l metolia 2g natruimsulfiittia 100g Hydrokinonia 5g Booraksia 2g Booraksi liuotetaan ensin 70 asteiseen veteen ja lisätään muuhun kehitteeseen täysin liuottuaan. D-76 soft: vettä 1L (akku tai keitettyä vettä) Metolia 2,8g natrium sulfiittia 100g Hydrokinonia 2,8g Booraksia 2g Tätä kehitettä ei tule käyttää 1:1 laimennuksella vaan se on "tankkikehite"