Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Satojen kuvien käsittely kerralla

Keskustelu osiossa 'Kuvankäsittelynurkkaus' , aloittajana Migelson, 26 Helmikuu 2011.

    Tarkoitus olisi siis tehdä tähti-timelapsea. Kuvaan about 300-500 kuvaa tähtitaivaasta ja yhdistän ne 25 fps videoksi.


    Koska jpg-kuvissakin on aina jotain jälkihiomista, niin kysyisyin, että miten voin käsitellä sadat kuvat kerralla samoin arvoin. Käytössä on Lightroom ja ammattitason Photoshop CS5.

    Miten siis voin käsitellä kerralla sadat kuvat? Ohjeet tulisi antaa muodossa "Vaihe vaiheelta tyhmälle idiootille".

    Onnistuuko tuollaisen timelapsen väsääminen RAW-kuvista samalla tavalla? RAWista saisi ainakin tähtitaivaasta enemmän irti. :) Eli miten onnistuisi 500 raw-kuvan käsittely kerralla?

    Kiitti!
     
  1. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
  2. Vs: Satojen kuvien käsittely kerralla

    en viitsisi kirjoja ostaa kun apu löytynee täältäkin
     
  3. Vs: Satojen kuvien käsittely kerralla

    LR

    Develop tilassa
    1. Käsittelet ensin yhden kuva.
    2. Hiiren oikealla click -> develop settings -> copy settings -> valitset mitä kopioit

    Library tilassa
    3. Valise kaikki kuvat Ctrl + a  tai Ctrl pohjassa ja hiiren vasemmalla clicailet
    4. Hiiren oikealla clic -> develop settings -> paste settings
     
  4. RB

    RB Well-Known Member

    9 429
    1 277
    113
    Vs: Satojen kuvien käsittely kerralla

    Samat sävelet onnistuu ACR:kin. Hieman erimoisia namiskoita peinellen.
     
  5. Vs: Satojen kuvien käsittely kerralla

    Miten sama onnistuu CS5:ssä? Tai Elementsissä?
     
  6. jhalmu

    jhalmu Active Member

    8 551
    3
    38
    Vs: Satojen kuvien käsittely kerralla

    Photarille lienee äksöneitä tuota varten tehty... sellainen mielikuva on. Enempiä en niistä tiedä, sori.
    LR:ssä muokkaisin yhden kuvan, valitsisin kaikki (Ctrl+a) ja painaisin sync
     
  7. RB

    RB Well-Known Member

    9 429
    1 277
    113
    Vs: Satojen kuvien käsittely kerralla

    CS 5:ssa:

    -Avaa Bridge
    -valitse kansio missä kuvat sijaitsee
    -voit vaikka merkitä 5 tähdellä kuvat jotka haluat käsitellä
    -ikkunan ylälaidasta valitset tähtikuvakkeella vain 5 tähdellä merkityt kuvat
    -valitse kaikki kuvat Ctlr+a
    -avaa kamera RAW Ctlr+R
    -valitse haluamasi kuva (vaikka 1. tai joku hyvä keskiarvo)
    -tee kuvalle perussäädöt
    -ylälaidasta klikkaa Select all
    -sitten klikkaat synchronice
    -valitset mitkä säädöt haluat kopioida säädetystä kuvista muihin ja OK
    -käyt sitten kuvakerrallaan halutessasi hienosäätämässä ne
    -lopuksi uudelleen select all ja vasemmasta alalaidasta Save image

    CS5> Bridge> Camera RAW systeemillä ei tarvitse pitää mitään kirjastoa kuvista yllä, kuvia ei tarvitse importerata mihinkään vaan voi ottaa vaikka suoraan muistikortilta toisinkuin Lightroomissa jossa aina on mentävä ohjelman mukaan joka on todella turhauttavaa silloin kun mitään sensortin kirjastohässäkkää ei tarvitse.
     
  8. Vs: Satojen kuvien käsittely kerralla

    Kuten huomaat Bridgessä tulee hiukan enemmän työtä LR:ään verrattuna. Tasan samaan kuvalliseen lopputulokseen pääsee kummallakin. Jaksat kaikilla foorumeilla dissata Lightroomin kirjastoa mutta muutamille meistä taas Lightroomin kirjasto on nimen omaan se syy käyttää sitä ensisijaisesti ja Photaria sitten vasta apuna. Ei tarvitse etsiä niitä kansioita, ja ohjelman mukaanhan mennään Bridgessäkin.

    Bridgen varsinaiset edut tulevat siinä, että Adobe suojellakseen Photoshopin myyntiä antaa Bridgen ymmärtää useampia tiedostoformaatteja kuin LR:n.

    -p-

    -p-
     
  9. RB

    RB Well-Known Member

    9 429
    1 277
    113
    Vs: Satojen kuvien käsittely kerralla

    Enpä tiedä kumpiko ohjelma loppujenlopuksi tarvitsee useamman napsautuksen. Pääasaia että käyttäjä tykkää.

    Käytin yhteenaikaan LR:ää, mutta näköjänsä koneiden vaihdot ja ohjelmien päivitykset muuttaa kokonaisuuksien käyttökelpoisuutta.

    Ymmärrän että teillä toisilla on tarvetta löytää kaikki määrätynlaiset kuvat yhä uudelleen ja uudelleen, omat ja monen muut tarpeet on siinä että kuvia voi siirrella ja kopioida yksinkertaisesti paikasta toiseen ja vuosi/kuvausaihe/asiakas-tyyppinen arkisto on sensorttinen ettei LR:n kaltaiselle arkistoinnille ole mitään käyttöä.
    Monesti kuvat käsitellään ja niistä tilataan tarvittavat kuvat eikä niitä senkoommin tarvita.Mutta arkistosta ne löytyy silti helposti.
     
  10. Vs: Satojen kuvien käsittely kerralla

    Kiitos, RB, hyvistä ohjeista! En voisi ainakaan sanoa, että tuo olisi jotenkin liian monimutkainen. Todella simppelisti saa yhden kansion kuvat käännettyä rawista jpg:ksi! :) Tuhannet kiitokset, oikeasti! Tämä tulee mullistamaan mun timelapsevideot :)

    Ah!
     
  11. RB

    RB Well-Known Member

    9 429
    1 277
    113
    Vs: Satojen kuvien käsittely kerralla

    Ole hyvä!

    Hyvä kun ohjeet kelpas.
     
  12. Vs: Satojen kuvien käsittely kerralla

    Minusta olisi aika epäloogista dissata jossain ja kehua muualla. Ja oletkos itse jättänyt jonkun tilaisuuden väliin -olla siis kertomatta omaa mielipidettäsi? Oman mielipiteen lisäksi varmaan myös toisen väärä mielipide on tullut kerrattua? ;-)
     
  13. Vs: Satojen kuvien käsittely kerralla

    11492 x