Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Ilford Perceptolista ja keskeytteestä

Keskustelu osiossa 'Filmikuvaus' , aloittajana jag, 1 Maaliskuu 2011.

  1. jag

    jag

    2
    0
    0
    Olen menossa pitkästä aikaa pimiöön ja pitää varmistaa muutama asia. Ostin filminkehitteeksi Ilford Perceptolia, jota en ole koskaan aiemmin käyttänyt. Kun jauheen tekee litkuksi, niin kuinka kauan se säilyy? Saa kertoa muutakin Ilford Perceptoliin liittyviä asioita.

    Sitten keskeytteestä. Olen muistaakseni aiemmin keskeyttänyt pelkällä vedellä. Olen kuullut, että etikka sopii siihen myös. Kumpi toimii paremmin etikka vai pelkkä vesi? Jos etikka, niin mikähän on laimennussuhde?

    Olisin hyvin kiitollinen, jos joku jaksaisi vastata :)
     
  2. Vs: Ilford Perceptolista ja keskeytteestä

    Perceptol säilyy käyttämättömänä limsapullossa, josta on puristettu kaikki ilma pois, n. puolisen vuotta.

    Tuota keskeytekysymystä kannattaa kysyä APUGissa, siellä saa sellaisen mukavan pirteän koulukuntataistelun aikaiseksi joka kerta! Vakavasti ottaen, etenkin kinofilmillä pelkkä vesi riittää oikein mainiosti, kunhan sitä ei jätä hautumaan siihen.

    Etikkahapon oikea pitoisuus on n. 2%.