Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Harmaa tausta mustaksi

Keskustelu osiossa 'Valaisu ja studiokuvaus' , aloittajana mungiisi, 19 Tammikuu 2011.

  1. mungiisi

    mungiisi Member

    239
    0
    16
    Tarvitsisin hieman kokeneempien neuvoja seuraavanlaisessa ongelmassa:

    Olin tänään ensimmäistä kertaa kuvaamassa studion tapaisessa tilassa, jossa oli harmaa taustapahvi. Käytössäni oli kaksi käsisalamaa, kaksi softboxia ja yksi hopeinen heijastava varjo. Kuvattavanani oli pari henkilöä, ja olisin halunnut saada taustaa tummemmaksi. Softbox levittää valoa sen verran suurelle alueelle, että henkilön lisäksi myös tausta valottui. Sama ongelma varjon kanssa. Askartelin pahvista gobon salaman ja taustan väliin, ja näin sain taustaa tummennettua kun salaman valo ei sinne suoraan päässyt. Ongelmaksi koitui vain se, että tässä tapauksessa salaman piti olla aivan liian sivussa ja lisäksi paljaana.

    Miten seuraavan kerran vastaavanlaisessa tilanteessa tulisi toimia, jos taustan haluaa tummemmaksi (tai jopa melkein tukkoon?)?
     
  2. Vs: Harmaa tausta mustaksi

    Mallia ja valoja(koko pakettia) kauemmaksi taustasta.
     
  3. Vs: Harmaa tausta mustaksi

    malli kauemmaksi taustasta ja flassit/softboksi lähemmäksi mallia jolloin tulee suurempi valoisuusero mallin ja taustan välillä Myös voit nostaa valoja ylöspäin ja laitta mallin alle heijastin tasaamaan valoa, se ei tällöin valaise taustaa.
     
  4. Vs: Harmaa tausta mustaksi

    ??
     
  5. Vs: Harmaa tausta mustaksi

    ??
     
  6. Kasimir

    Kasimir Well-Known Member

    9 684
    547
    113
    Vs: Harmaa tausta mustaksi

    :)
     
  7. Vs: Harmaa tausta mustaksi

    Jee, jee ! DJanne taitaa olla kova jässe: Kun suurentaa aukkoa niin valo taustassa vähenee, eli tausta tummuu.
    Kun laittaa valoa enemmän kameraan päin niin sehän merkitsee flarea, sehän tietty myöskin tummentaa kuvaa, vai mitä??
     
  8. JPu

    JPu Well-Known Member

    5 476
    219
    63
    Vs: Harmaa tausta mustaksi

    Noin kun Jukka kirjoitti.

    Sanotaan vielä, että muiden valolähteiden sammuttaminen ja luonnonvalon verhoilla poistaminen tilasta missä kuvataan, vaihtamalla väriltään tummempi tausta.

    Jos et voi viedä mallia kauemmaksi taustasta, etkä saa salamoita lähemmäksi kohdetta (eli lisää valotehoa malliin), eikä taustan väriin voi vaikuttaa, eikä mahdollisia ikkunoita voi peittää, niin kuvaamalla luonnonvaloa hyödyntäen tai studiopaikan vaihto..
     
  9. PasiZ

    PasiZ Active Member

    1 097
    0
    36
    Vs: Harmaa tausta mustaksi

    Kuten jo kuulitkin, lisää etäisyyttä. Myös rajausverhot kahta puolen mallia auttavat paljon, eli pidätät mahdollisimman tehokkaasti valoa taustaan päin, pyrit kontrolloituun valoon joka ei poukkoile katosta ja lattioista. Valokontrolli auttaa myös tehokkaampaan setupin muokkaukseen. Gridi softboksin päällä helpottaa pidättämään sivuvaloa tehokkaasti, silti säilyttäen pehmeän luonteen valossa.

    ja se tärkein, harjoitus, harjoitus ja harjoitus...

    -P
     
  10. hsm

    hsm Member

    851
    0
    16
    Vs: Harmaa tausta mustaksi

    Paljon neuvoja, jotka enemmän tai vähemmän aiheuttavat uusia ongelmia. Yksinkertaisin taisi unohtua: hanki musta tausta.
     
  11. Vs: Harmaa tausta mustaksi

    Ei ollut vaihtoehtona alkuperäisessä pähkinässä.

    On vain studion tapainen tila, jossa on harmaa taustapahvi ja käytettävissä kaksi käsisalamaa, kaksi tasovalosuuntaajaa ja heijastava sateenvarjo.
     
  12. PasiZ

    PasiZ Active Member

    1 097
    0
    36
    Vs: Harmaa tausta mustaksi

    Harmaa tausta on paras taustaväri mitä voi olla, koska siitä voi irrottaa niin mustan, valkoisen kuin harmaan taustan. Värigeeleillä voi värjätä juuri sen mukaiseksi mitä tarvitsee.

    Musta taustakaan ei ole musta jos setuppi vuotaa pahasti.

    -P
     
  13. hsm

    hsm Member

    851
    0
    16
    Vs: Harmaa tausta mustaksi

    Jos haluaa "all in one", niin käyhän tuokin. Parempana pidän kuitenkin valkoista, harmaata ja mustaa.

    Musta sametti on aika musta, musta taustakartonki on lähinnä tummanharmaa.