Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Canon FD-kamerat

Keskustelu osiossa 'Filmikuvaus' , aloittajana sahe69, 26 Tammikuu 2011.

Sairastatko Canon FD-ismiä?

  1. Kyllä

    14 ääntä
    36,8%
  2. En

    24 ääntä
    63,2%
  1. viljo

    viljo Member

    271
    2
    18
    Vs: Canon FD-kamerat

    Canonin F1, A-1 ja AE-1 olivat käytössäni 90 –luvulla, objektiiveja 28mm – 300mm väliltä. 50mm makro oli mukava väline lähikuvaukseen.
    Mitään sairautta ei jäänyt ko. merkkiin mutta arvostan kuitenkin niitä korkealle.

    Pentti
     
  2. luikuri77

    luikuri77 Member

    136
    0
    16
    Vs: Canon FD-kamerat

    Eipä ole ollenkaan paha tauti sairastaa... "ylimääräiset" myin vähän aikaa sitten pois, T90 ja FTb riittänevät vähäksi aikaa. 24/2.8, 50/1.4 ja 135/2 ovat myös kaikki isossa käytössä.
     
  3. Vs: Canon FD-kamerat

    Kuvailen isäni vanhalla ae-1 programilla ja ekan filmin jälkeen se innostus alkoi toden teolla.

    Ihailen sitä jälkeä mitä filmille tallentuu ja ihmettelen miksi en juuri koskaan saa digillä läheskään yhtä hyviä kuvia. Tuskin lienee täysin digilaitteistostakaan kiinni.

    Ei löydy multa mitään ihmeellisiä putkia, 28mm/2.8 tai 50mm/1.8 kiinni lähes poikkeuksetta.
    -J
     
  4. neekoh

    neekoh

    16
    0
    1
    Vs: Canon FD-kamerat

    Mmh, yksi syyllinen ilmoittautuu. :|

    μ4/3:lle sai sovittimella melkoisella hintalaatusuhteella kiinteäpolttovälisiä, tyhmältä olis tuntunut olla ostamatta. Nikon FM2 on ollut ajoin käpistelyssä, mutta kun se ei ollut oma ja takeita ei ollut koska saa lainata, niin katselin sitten Canonin lasien puoleen ja mikäs ettei. Ja nyt on kyllä tosiaan hinnat nousussa. Hankin 35/2, 50/1.4, 100/2 FDn:t vielä edukkaasti 2009 syksyllä. 50-millinen vaihtui pian jenkkilän reissulla 50/1.2L:ään. Viimeksi mainittu on todella hieno yksilö, mutta muuten laatu ei mielestäni hypännyt tuosta 1.4:stä ihan punaiseen rinkulaan oikeuttavasti. Sen sijaan esim. se 100/2 tekee ihmisen onnelliseksi joka kerta. Tosin olen nähnyt kroppikennolla toistaiseksi vain osan totuutta. 50/1.4:n myin kuitenkin. Pian alkoi maistua rienaukselta noiden optiikoiden pito, joten sopivaa reissua odotettuani tein nyt parannuksen ja ostin jenkkilän ebaysta filmirungon. Sen kanssa alkoi 24/2 taas kovin kuumottaa (sitten ois kaikki vielä 52mm suodinkierteellä), mutta viimeinen kauppa jota seurasin ebayssa päättyi $316 hintaan ja ilmoituksessa sitä ei mitenkään erityisesti hehkutettu ja tuotekuvat oli kokolailla hanurista. Saattaa olla että seuraava laadukkaampi FD ostetaan vasta "todelliseen tarpeeseen". :) Sen sijaan kameratilanne on melko otollinen. Edellämainittu hankinta, huollettu Canon A-1 kustansi $90 plus postikulut maan sisällä. Ja ei se ihan kauhean näköinen ole sekään, mutta oikean kunnon saan vasta loppuviikosta selville. Hmm, on laseistakin ryhmäkuva. Helppo kyllä ymmärtää tämä hulluus.

    Nuo vanhat manuaalilinssit on videokuvatessa kertaluokkaa parempia kuin esim. Panasonicin fly-by-wire -kakkafocusrinkulat, jotka ei anna mitään palautetta ja joiden pyörintä ei lopu mihinkään. Kunhan Nikonin digirungot saa video-ominaisuutensa hyvään kuosiin, alkaa myös varmaan Nikkorin AI-S tms. hinnat kohota kivasti.