Vs: Ihminen on kaunis Jukka, nyt sä oot tuupannu ton uuden strippis potrettiin ! Eksä huomaa että liian kapea valo tekee pahat varjot ( nenän seutu ) Myös silmän viiru ei oikein natsaa...
Vs: Ihminen on kaunis Valaistus on selvästi harkittu loppuun saakka ja toimii kyllä oikeinkin hyvin varjoineen kaikkineen. Silmäviirut ovat toinen asia, mutta äkkiähän niistä pääsee eroon. Jotenkin tulee olo että tuosta skenaariosta voisi saada enemmänkin aikaiseksi?
Vs: Ihminen on kaunis Niin, kapea valo tekee voimakkaat varjot, mutta minkäs sille tekee kun valo tulee pienestä yöpöydän lampusta hieman ennen kuksimaan menoa. no ei va.. hienolta näyttää!
Vs: Ihminen on kaunis Minustakin on kaikkinensa kiinnostava ja katselukokemus miellyttävä, kiva kuva siis!
Vs: Ihminen on kaunis Tykkään tästä kuvasta kovasti, vaikka kyllähän tuo nenän varjo alkaa vähän häiritsemään.
Vs: Ihminen on kaunis Kivaa kuvaa, värit miellyttävät. Varjo aika kovasti poskella, mutta tuo piirteitä esiin joten minun makuun toimii. Jos kuvasta katsoo vain vasenta puoliskoa niin mukava potretti, mutta kun olet valinnut oikean puolen mukaan niin väistämättä mietin seuraavaa. Mikä vuoksi takana oleva hahmo on kuvassa noin voimakkaasti? Onko viestisi, että Hän jäänyt tämän ensimmäisen varjoon vai päinvastoin. Asento on aika esittävä, joten ristiriita taustan kanssa vähän hämää tätä etualan kuvaa, tausta kilpailee etualan kanssa vaikka epäteräväkin.. siis minun silmääni. Taustahahmokin näyttäisi katsovan kameran suuntaan..
Vs: Ihminen on kaunis Ansaitsee mv-muunnoksen, rajauksen vasemmalta ja stripin heijastuksien korjaamisen pisteeksi. Vahva fiilis.
Vs: Ihminen on kaunis Muutama huomio: Kuvaketjun otsikko ilmoittaa, että ihminen on kaunis. Tällainen ilmoitus houkuttelee yleensä tarkastelemaan tietynlaista kauneutta. Nyt kuvassa on kaksi erityylistä naista, joissa toisen kehonkieli ja vaatetus antavat ymmärtää, että minä se täällä olen se kaunis yksilö. Katsoja jää kuvassa naisten väliin tyhjän päälle ilman kauneuteen liittyvää ajatuksellista selkeyttä. Kauneudessa pitää aina tehdä valintoja, mutta kuva tarjoaa epämääräisiä virikkeitä ja sabotoi tulkintoja eikä anna toisen naisen näkemiseen riittäviä eväitä. Katsojan katseen todettaisiin seilaavan naisten välillä, jos sitä tutkisi sopivalla seurantahärvelillä. Nyt, jos oletetaan kuvaajan intentioista sitä, mitä voi tulkita kaikista tuhannesta aiemmasta kuvasta, eli 1) klassinen 2) simppelin estetiikan 3) muodollinen tulkinta (vertailukohtana vaikkapa psykologisoivaan postmodernismiin), voidaan diagnosoida, että selvästä asiasta on tehty liian monimutkainen ja kuvan koko oikea reuna on täysin turha ja kuvaa heikentävä. Ilman sitä kuva vaikuttaisi aivan mainiolta potretilta (mutta on oletettavasti potretin sijaan sellaisen tekninen harjoitelma).
Vs: Ihminen on kaunis On se... kaunis, mutta älykäs, niin siis kumpi ? vai onko kumpikaan? no ainaskin kommentti...
Vs: Ihminen on kaunis Niin on. No, ei puhuta siitä nenän varjosta... Kahden henkilön välinen jännite on tuotu hienosti esille, oli se sitten tarkoitus tai ei. Valo-varjo, terävä-epäterävä, katseiden suunnat, asujen erot, perspektiivi. Kaikki tukevat tarinaa, joka alkaa kehittyä katsojan mielessä. "No joo, ihan kiva" - luokituksen yläpuolelle, kauas yläpuolelle, nouseva kuva, jossa on kertovaa sisältöä. Onko katsojan tarina sitten sama kuin kuvaajan, on eri juttu. Väliäkö sillä sitten on.
Vs: Ihminen on kaunis Hieno kuva. Eniten minua kuvassa "häiritsee" on tuo takana oleva nainen, mielenkiinto halu tietää minkä näköinen hän on. Näin hahmona ja siitä mitä saa selvää, hän näyttää paljastavassa topissaa öhöm... aikalailla hotilta. Itse kuva on todella hienosti rakennettu näin maallikon silmin, ellei siis tuota varjoa lasketa kuvaan. Vaikuttaa siltä kuin kuvan naisilla olisi jonkinlaista kipinää keskenään, olisiko jonkinlainen perheriita kyseess. Jokainen tosin tulkitsee kuvan miten haluaa, otsikko ei tosin mene yks yhteen kuvan kanssa.