Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

ns. muotokuva

Discussion in 'Kuvat ja galleriat' started by RDahl, Dec 8, 2010.

  1. RDahl

    RDahl Staff Member

    7,895
    117
    63
    Tää oli jo tuossa ison koon ketjussa, mutta ajattelin laitta ihan näin erikseenkin.
     
  2. nomad

    nomad Well-Known Member

    10,349
    167
    63
    Vs: ns. muotokuva

    Kovasti mielelläni tykkäisin tästä kuvasta, mutta vaikka kuinka yritän, niin en osaa pitää sommittelun perusratkaisua toimivana. Lasi pitelevän käden olkavarsi on myös aika reilusti valaistu, vie huomiota.
     
  3. JPu

    JPu Well-Known Member

    5,484
    225
    63
    Vs: ns. muotokuva

    Suunnilleen saamaa mieltä kuin nomand edellä.

    Paitsi, että minusta sommittelu on varsin miellyttävä. Käden ja selkänojan tummentaminen photarilla jälkikäteen kasvoja tummemmaksi ja kasvojen varjopuolen lievä avaaminen enemmän tekisi kuvan erittäin hienoksi. Valomuutokset jälkikäteen, koska niitä ei ole tehty valoilla. Kasvojen valo pitäisi minusta kokonaisuudessaan olla kuvan vaalein alue.

    Jos haluat Raimo, voin illalla vääntää mitä tarkoitan kotona iltavuoron jälkeen? Jos tahdot photaroinnin suoraan alkuperäisen kuvaan, niin lähetä/tuo mulle tikulla ko. skanni ja voin tehdä sinulle mun ajatuksen kuvaksi asti, ystäviä kun ollaan.
     
  4. RDahl

    RDahl Staff Member

    7,895
    117
    63
    Vs: ns. muotokuva

    Kattellaan, miten tänään ehdin. Mä laitan sulle viestiä.
     
  5. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23,216
    3,528
    113
    Vs: ns. muotokuva

    Mielenkiinnolla odotamme fotaroinnin tuloksia.

    Nythän kuva ei ole muotokuva, vaan esinekuva - kuva lasista, jota pitelee joku, jonka kasvot on jätetty kuvasta pois, ettei mielenkiinto siirtyisi astiasta henkilöön.
     
  6. RDahl

    RDahl Staff Member

    7,895
    117
    63
    Vs: ns. muotokuva

    No kokeilin muokata kuvaa fotarissa niin ettei se olisi esinekuva. Saattaa olla että käsi jäi edelleen hieman liian vaaleaksi.
     
  7. RB

    RB Well-Known Member

    9,459
    1,289
    113
    Vs: ns. muotokuva

    Mua ei viehätä yläosan mitäänsanomaton tyhjyys. Croppaisin.
     
  8. nomad

    nomad Well-Known Member

    10,349
    167
    63
    Vs: ns. muotokuva

    Käden valaistus on parantunut photaroinnissa. Sille ei kuitenkaan mahda mitään, että tarkennus on lasissa eikä kasvoissa.
     
  9. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23,216
    3,528
    113
    Vs: ns. muotokuva

    Paranihan se.

    Valaistuksessa vierastuttaa myös tuo "valkonenäisyys".  Jos valo sipaistaan takaa, niin .....  no, ehkä tarkoitus on nimenomaan korostaa, että kuvatulla on komia klyyvari ;) 

    Ainakin koulukuvagenrestä ollaan riittävän kaukana, ja sitähän pidetään näillä main ansiona jo sinänsä. 

    Edit:  Luulen kuitenkin, ettei tyylisuuntauksesta "valaistaan nenä ja jätetään silmät varjoon"  tule varsinaista koulukuntaa.
     
  10. mvuori

    mvuori Well-Known Member

    10,669
    132
    63
    Vs: ns. muotokuva

    Tottakai mahtaa. Oleellista ei ole tarkennus, vaan eri elementtien terävyyden suhteet. Jos kasvot ovat riittävän terävät, ne saa lasia terävimmiksi pehmentämällä lasia.
     
  11. RDahl

    RDahl Staff Member

    7,895
    117
    63
    Vs: ns. muotokuva

    Juu ei varmasti tulekaan, tässä oli ongelmana alunperin liiallinen valo, johon nyttemmin on keksitty purkkaratkaisu. Tästä on hyvä lähteä parantamaan, tämä on kuvattu täydellä aukolla (f3,5/165mm), tarkennus pielessä, minkäs teet. Tuota mvuoren ehdotusta voisi kokeilla. Oletin kuvan olevan pehmeämpi täydellä aukolla, mutta ei ole niin ei ole :)
     
  12. Vs: ns. muotokuva

    Minä tykkään mallin asennosta ja erityisesti tyhjästä tilasta. Malli poseeraa, mutta tarpeeksi luonnollisen näköisesti. Lasi auttaa tässä paljon ja luo sopivan tunnelman.
    Tilan käsittelystä pitäminen saattaa johtua omista rajausmieltymyksistä, mutta se on onneksi sallittua.
     
  13. nomad

    nomad Well-Known Member

    10,349
    167
    63
    Vs: ns. muotokuva

    mvuorella keulii taas... ;-)
     
  14. RB

    RB Well-Known Member

    9,459
    1,289
    113
    Vs: ns. muotokuva

    Mutta asiaa.
     
  15. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23,216
    3,528
    113
    Vs: ns. muotokuva

    Asento ja sommittelu tyhjine tiloineen on koko ajan kivempi, kun useammin katsoo.
     
  16. Jukka H

    Jukka H Well-Known Member

    1,965
    45
    48
    Vs: ns. muotokuva

    Tossa alemmassa kuvassa häiritsee (samoin ylemmässä) kasvojen epäterävyys ellei
    sitten ollut tarkoitus tarkentaa lasiin. Muuten kiva fiilis. Käsi tuli jotenkin "miehekkäämmäksi" alempaan kuvaan.