Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Jalustoista

Keskustelu osiossa 'Muut kameravarusteet' , aloittajana ad3line, 30 Marraskuu 2010.

    Morjesta,

    Joululahjaksi itselleni katsellut jalustoja, hinta 100€ Plus sekä Miinus.

    Kantavuus yli 2kg. Mieluiten vaikka 4kg niin ei heti ala väsymään painon tullessa lisää.

    Tälläistä olen katsellut: SLIK PRO 400 A.M.T. + KINOPÄÄ
    http://www.rajalacamera.fi/PublishedService?file=page&pageID=9&itemcode=24503370

    Onko kokemuksia?

    Varmaan tietenkin paras mennä vaan paikanpäälle hipelöimään.

    Saa toki suositellakin jotain. :)

    Kiittoksii.
     
  1. jhalmu

    jhalmu Active Member

    8 551
    3
    38
    Vs: Jalustoista

    Mulla on toi slik 500 ja mut itse oon autoton ja laiska niin eihän tuota jaksa kantaa mukana. Kantokassi kannattaisi. Tuo mukana tuleva ainakin minun hartioille pikkasen sniidu. Mutta hyvä se on. Ja tukeva.
     
  2. Vs: Jalustoista

    Joo, ei tuo paino ainakaa pitäisi itseäni haitata, repussa on ulkopuolelle tehty oma paikkansa juuri jalustalle. Voi olla että tulee kylläki repusta liian painava, tiedä häntä.

    Tuo Jari setti nyt lähtee hintansta puolesta taas ihan räpylästä. Plus miinus 100€ ei tarkoita 200€.

    Pitää mennä hiplailemaan noita vekottimia johoki kivijalkaan :)
     
  3. Jukkis71

    Jukkis71 Active Member

    Vs: Jalustoista

    Osta käytettynä, jalustat ei paljoa kulu ja kun on vanha, ei tarvitse varoa.
    T Juka
     
  4. Vs: Jalustoista

    Joo sekin kävi mielessä, mutta aika harvoin näkee "uusia" jalustoita täällä myynnissä. Ja eipä tuo ny niin haittaa ku äiskä ja iskä lupasi ostaa joululahjaksi! :D Jee oon 21....
     
  5. JPu

    JPu Well-Known Member

    5 476
    219
    63
    Vs: Jalustoista

    Sen sijaan, että asetat itsellesi hintarajan jalustalle, jonka paino johtaa ajan kanssa siihen, ettei se pääsääntöisesti ole mukana kuin poikkaustapauksessa, niin kannattaisi vielä noita muutamaa satasta harkita..

    Itse omistan kohtalaisen hyvän ja tukevan jalustan, joka taitaa painaa about 2.75 kg + 1 kg kuulapää.. Monta vuota raahasin sitä mukana ja aika usein sitä ei hotellista viitsinyt kaiken muun kaman mukaan ottaa painon takia.

    Sitten eräänä päivänän kypsyin ja ostin kohtuullisen matkajalustan, hiilikuituisena ja pienemmällä kuulapäällä, painoa hävisi aika tavoin, kun tuo painaa kokonaisuutena vain 1.65 kg. Aluksi ajattelin, että onpas kiva matkajalusta, johon sen tarkoitin... Mutta on käynyt niin, että tuo painavampi ei ole kertaakaan ollut hankinnan jälkeen mukana ja ei varmasti enää tule. Kevyempi on yhtä tukeva, menee pienempään tilaan ja lähtee 10x herkemmin matkaan.. Maksoi kyllä kokonaishankintana jo vähän yli 300, mutta ei todellakaan ole kaduttanut.

    Nykyinen raskaampi versio on mainio studiossa, mutta ei sitä jaksa mukanaan kuljettaa, kun on parempaakin otettavissa matkaan. Samalla kevyet rimpulamatkajalustatkin voi nakata roskiin.. Ihan riittää yksi kunnollinen kevyt.

    http://www.digitarvike.fi/product_details.php?p=2100
    Telefoto – Fotokauppa kotonasi, etkä maksa liikaa.
     
  6. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: Jalustoista

    Lienet punninnut sen itse ja todennut annettujen tietojen paikkansapitävyyden?

    Tuon Benron tietoissa ilmoitetaan:
    Korkein käyttökorkeus keskipylväs alhaalla: 141cm
    Korkein käyttökorkeus: 163cm  (siis yksiosainen ja lyhyt keskiputki)
    Paino: 1.42kg

    Vertailuksi Gitzo 80-luvulta, spagaattimalli Reporter Performance.
    Korkein käyttökorkeus keskipylväs alhaalla: 141cm (olen aina luullut sitä korkeammaksi, tulihan nyt viimein mitattua)
    Korkein käyttökorkeus: 202cm (kaksiosainen keskiputki)

    Nämä kiinnityslevyn yläreunaan, siis ilman kuulapäätä. 

    Keittiövaa'alla:

    Ilman keskiputkea 2,012kg
    Keskiputki 0,338kg
    yhteensä  2,35kg

    Gitzo Ball2  0,51kg -> 2,86kg  Kilo tuosta pois on kyllä merkittävä muutos.
     
  7. JPu

    JPu Well-Known Member

    5 476
    219
    63
    Vs: Jalustoista

    Joo ja muistin väärin tuon kokonaispainon... Nyt jalusta kuulapäineen ja jopa irotettavan pohjalevyn kanssa talousvaakassa antaa numerot 1,543 kg. Mukana tulleen kantolaukun, olkahihnoineen (sisällä kuusiokoloavaimet ja jääpiikit) kanssa paino nousee 2,090 kg.

    Tuo korkeus tuntuu vähäiseltä, koska mitataan ilman kuulapäätä, joka nostaa itsellä ainakin tuota pakettia 8 cm ylemmäksi. Hyvin harvoin itse nostan putkella kameraa ja monesti edes jalat ei ole kokonaan auki. Tuossa Benrossa on paljon hyvää innovaatiota vakiona. Keskiputken voi kääntää helposti ja sen toisessa päässä on vakiona kiinnityskoukku painolle, pääsee siis hyvin alas ja tuulle tukea.
     
  8. Vs: Jalustoista

    "Kannettavuus" tai siis mielekkyys kantaa jalustaa mukana on ihan merkittävä tekijä. Kilo ja 10cm pois mitoista lisää motivaatiota kantaa jalustaa mukana ihmeen paljon. Jos sitä ei huomaa ihan heti lyhyellä kaupunkireissulla, niin muutaman kilometrin lumikenkä&umpihanki marssin jälkeen näkemys on huomattavasti selkeämpi....noin niinkuin kokemuksesta ;-)
    Toinen näkökulma on että kysyjällä on hyvä ja skarppi Canon 70-200:nen joka ansaitsee kunnon jalustan näin pimeänä vuodenaikana. Hyvän optiikan tarkan piirron saa hävitettyä helposti rimpulalla jalustalla :-(
    Sorry että jankkaan tätä ikuista "kerralla kunnollinen, vaikka sitten käytetty tai joskus myöhemmin kun siihen pystyy"-tarinaa.
     
  9. JPu

    JPu Well-Known Member

    5 476
    219
    63
    Vs: Jalustoista

    Totta puhut Jarit, meillä on asiasta kantapään kautta hankittua henklökohtaista kokemusta ja siksi hyvä kertoa asia täällä, että pohtimalla ja huomioimalla muiden kokemus voi joku välttää turhan välivaiheen hankinnan liian raskaasta tai pitkästä jalustasta. Käytännöllisyys on yllättävän tärkeä asia juuri jalustan hankinnassa, miksei kaikessa. Tulee paljon kalliimaksi hankkia ensin yksi, sitten toinen ja sitten vasta se lopullinen, tai joka olisi riittänyt heti aluksi ainoaksi hankinnaksi.
     
  10. Vs: Jalustoista

    Minulla jalustan hankinta meni niin, että yritin pärjäillä Anttilan 20€ rimpulalla. Kun objektiivin koko kasvoi, ei sillä tehnyt enää mitään. Hankin hiilikuituisen jalustan ja kunnon kuulapään. Käytettävyys on toiselta planeetalta ja minulla ei ole mitään valitettavaa. Helposti ostamalla melkein hyvää tulee lopulta kuluttaneeksi enemmän rahaa kuin ostamalla heti kerralla kunnon välineet. Tämä ei tarkoita ettei halvalla saa hyvää ja vain kalliilla varusteilla pärjää.
    Paras on lähteä itse kokeilemaan kivijalkaliikkeisiin. Sillä tavoin saa itse kokeiltua ja vertailtua eroja ja sitä mistä itse pitää. Ei vain kannata liikaa ennakolta sitoa itseään tiettyihin valintoihin.
     
  11. Vs: Jalustoista

    Jees näin ajattelin tehdäkkin. Alun perin pointtina oli vain se etten voi / kehtaa hommata mitään 200€ jalustaa koska vanhemmat ostavat sen minulle joululahjaksi. Voinhan tietenkin sanoa heille että ostavat jotain muuta, ja käytän omat rahani jalustaan.

    Tiedän kyllä että kun ostaa kerralla hyvän niin se on lähes tulkoon loppu elämän. Faijallakin vielä jostai 80-luvulta oleva benro:n jalusta.
     
  12. Est

    Est Well-Known Member

    17 936
    2 072
    113
    Vs: Jalustoista

    Huterasta ja liian matalasta jalustasta ei ole kuin harmia pitemmän päälle. Puhun kokemuksesta kun niitä humpuukijalustoja on ollut jo liankin kanssa itselläni.

    Itse kantaisin mieluummin hieman painavampaa tripodi + kuula yhdistelmää mukanani kuin kevytlaitetta, jota ei juuri tuulessa viitsisi sitten käyttää.

    Mutta köyttötarkoitus sanalee kullekin sopivan. Esim oma pituus on yksi määräävä tekijä (mä olen 188cm, joten ihan matalimmat ovat mänttejä käyttää kun selkäkään ei oikein enää pidä kumarasta).

    Suositelen lämpimästi tuplaamaan tuon satasen hinnan sinne kahteen sataan.
    tai voithan pyytää joulupukilta vaikka sen kuulan ja ostaa siihen jalusta itse ?

    - E
     
  13. Vs: Jalustoista

    Ai saatana, Erska toi sun viimeinen ehdotuksesi oli muuten mitä mainioin! Noinhan muuten teenkin, kiitoksii! :)
     
  14. Vs: Jalustoista

    Näinpä. Mulla on ollut sama Manfrotton 190-malli reilut kymmenen vuotta ja on pelittänyt oikein hyvin. Välillä vaihtaa kuulapäästä videopäähän ja taas mennään. Lukitukset on napakoita ja luotettavia. Korkeutta siinä voisi olla vähän enemmän, mutta paljon muuta huomautettavaa ei ole. Ulkonäkö alkaa olla aika rujon näköinen, mutta siitä ei kai voi tehdasta syyttää.
     
  15. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
  16. JPu

    JPu Well-Known Member

    5 476
    219
    63
    Vs: Jalustoista

    Täytyy sanoa vielä yksi kommentti, joka ei noihin aiempiin viesteihin kunnolla sisälly..

    Kokeileppa kuvata jalustalla joka on korkeampi kuion 150 cm, ihan vaan ymmärryksen vuoksi. Jos jalusta on 150 cm ja kuulapää 9 cm, niin tuosta korkemamman jalustan kanssa tarvitset jonkinlaisen jakkaran tai tikkaat, ihan vaan siksi että voit katsella etsimeen.

    Estin kommentti perustuu mieheen joka on yli 180 cm, ota huomioon tämä.

    Jos olet normaalin mittainen mies, niin et tarvitse korkeampaa jalustaa, jos et samalla sitoudu kantaamaan jakkaraa...
    Hiilikuitujalustat ei ole missään nimessä huterampia kuin paljon painavammat paskemmat metalliset jalustat, köyhien valitusta, kun paremmasta ei ole kokemusta!

    ad3line jos tahdot tutustua aiheesen painava verrattuna kevyt jalusta, ei kun yksäriä, järjestetään kokeilu, mulla on molemmat. Osta vasta kun olet varma ja asiat selvillä. Mennään kuvaamaan joku päivä ja testaat kumpi on järkevämpi?

    ps. omille lapsille olen aina neuvonut, että jos rahat ei riitä haluttuun kohteeseen, niin säästetään puoliksi, nuori osansa ja vanhemmat osan. paskaa on ihan turha hankkia. mieluummin puolitetaan kulu..
     
  17. Vs: Jalustoista

    Kiitos tarjouksesta mutta taitaa riittää ihan että menen hypistelemään kivijalkaliikkeeseen noita.

    Taidan päätyä tuohon estin ehdottamaan yhdistelmään eli joululahjaksi kuulapää, ja itse ostan jalustan. :) Onko toi JariT laittama jalusta + kuulapää hyvä? noista kun en oikeastaan mitään tiedä.
     
  18. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: Jalustoista

    Ainakin kuulat ovat kalliita.  Kinopäitä saanee halvemmalla.  Siis kun hyvistä puhutaan. Esimerkkinä tässä korealainen halpamerkki, joka yrittää olla yhtä hyvä kuin Linhof ja muut vanhat merkit.  Ehkä onnistuukin?  Ja tuo on pienin heidän mallistostaan (eli eivät valmista niin pieniä, millä ei oikein tee mitään) http://shop.ebay.de/i.html?LH_AvailTo=77&_nkw=Markins+Q3&_arm=1&_armm=63&_ruu=http%3A%2F%2Fshop.ebay.de%2Fi.html%3F_nkw%3DMarkins%2BQ3%26_arr%3D1&_rdc=1

    Hyvä kuula on miellyttävä käyttää ja se kestää isältä pojanpojalle, ja niissä on toimiva kitkasäätö, sanovat foorumilla monet usein.

    Mutta jonkinlaisen hyvyyden vähimmäisvaatimus lienee että se pitää kameran painon kevyesti kiristämällä. Ja että se toimisi samoin vielä kymmenen vuoden kuluttua.  En osaa vastata kysymykseesi.

    Minulla on myytävänä vanha Linhof, mutta siihen on vielä varaus. Pitää kysyä ostajaehdokkaalta tuleeko niitä kauppoja.  Ei se ole yhtä hifi kuin uudemmat Linhofit, mutta miellyttävätoiminen kyllä.  Ei ole esim kitkasäätöä lainkaan. Ei se ole välttämätön, eikä sellaista ole käyttöjalustassanikaan Gitzossa.  Perussäädöstä saa kitkan säädettyä myös.