Olympus lähikuvaussetti OM-40 runko Zuiko Auto-Macro 90 mm, 1:2, f 2 Rengassalama T 10 Ring Flash 1 T Power Control 1 Linssi käynee OM-sovitteella myös Olympuksen E-digirunkoihin (manuaalitarkennuksella) Salamasysteemi toimii testatusti E-sarjan digirunkojen kanssa (säätö tietysti manuaalisena) Hinta 80e Helsingissä yv tai oa@welho.com
Vs: Olympus lähikuvaussetti: OM 40, Zuiko 90 mm macro ja T10 rengassalama Sitten jos ei vielä mennyt, olisin kiinostunut.
Vs: Olympus lähikuvaussetti: OM 40, Zuiko 90 mm macro ja T10 rengassalama On muuten yksi hienoimmista macrolaseista tuo 90/2. Halpakin kuin sukka, ebayssäkin maksaa (silloin kun harvoin edes löytyy) satoja dollareita. Nyt on yks 1050:een...
Vs: Olympus lähikuvaussetti: OM 40, Zuiko 90 mm macro ja T10 rengassalama Ei ole enää halpa.. Mutta kyllä sitä aina ebaysta löytyy, jos löytyis vaan ylimääräisiä satasia.
Vs: Olympus lähikuvaussetti: OM 40, Zuiko 90 mm macro ja T10 rengassalama Tää oli vähän outo juttu. Toki "väärä" hinta ilmoituksessa, eikä tarvitse myydä - vaikka heti ilmon jälkeen laitoinkin ostohalukkuuden. Mulle kerrottiin tänään, että hinta on "satasissa", mikäli haluan seurata tilannetta. Ei kiitos.
Vs: Olympus lähikuvaussetti: OM 40, Zuiko 90 mm macro ja T10 rengassalama Yksi hienoimmista? Siis yltää siihen mihin Micro-Nikkorit ja Macro-Elmarit ja.. yhteensä lähes kymmenen hienoa makroa eri merkeillä. Nykyhinta tuskin johtunee kuin harvinaisuudesta. Pah sanon minä. Tarjoisin 200, jos tarvitsisin. Sekin on reilusti enemmän mitä huusin kuin uudesta Macro-Elmar + Leitz palje yhdistelmästä ja vielä voitin. 8) Vai kuuluiko tässä harrastaa negatiivista hintapoliisointia, sorry! ;D negatiivinen hintapoliisi = hintarosvo
Vs: Olympus lähikuvaussetti: OM 40, Zuiko 90 mm macro ja T10 rengassalama Kyllä tossa mun mielestä edelleen seisoo että 80,-
Vs: Olympus lähikuvaussetti: OM 40, Zuiko 90 mm macro ja T10 rengassalama Näin on. Ja näkyy olevan myös muokkaamaton alkuperäinen. Muotoilu on kuitenkin tulkinnanvarainen sillä siinä on kappalejaot ja vain viimeisen tuotteen kappaleessa on hinta. Toisaalta yhteishintaan viittaa aika vahvasti se, että viimeisessä kappaleessa esitellään myös objektiivia. Muoks. Otin silmän käteen. Olet oikeassa.
Vs: Olympus lähikuvaussetti: OM 40, Zuiko 90 mm macro ja T10 rengassalama Mutta mitäpä siitä sitten. Ei liene rikos, jos myyjä tulee toisiin aatoksiin eikä ilmoitus pädekään.
Vs: Olympus lähikuvaussetti: OM 40, Zuiko 90 mm macro ja T10 rengassalama Muotoilu on täysin yksikäsitteinen. Myyntiartikkeli on "setti", eli useasta osasta koostuva kuitenkin jakamaton kokonaisuus, jolla voi tietenkin olla vain yksi hinta, eli mainittu 80 euroa. Jos myytäisiin yksittäisiä tavaroita, myytäisiin esim. "Olympus lähikuvausvarusteita".
Vs: Olympus lähikuvaussetti: OM 40, Zuiko 90 mm macro ja T10 rengassalama ^ Kyllä kyllä. Salamannopea virheitten löytäjä! t. nm. salamannopea muokkaaja « Viimeksi muokattu: tänään kello 11:22:30 kirjoittanut mirrored »
Vs: Olympus lähikuvaussetti: OM 40, Zuiko 90 mm macro ja T10 rengassalama Yksi hienoimmista. Pelkkä valovoima f2 tekee tästä jo poikkeuksellisen, Leicalla on kato f4 verrokkina
Vs: **Myyty**Olympus lähikuvaussetti: OM 40, Zuiko 90 mm macro ja T10 rengassalama ^ Ennakkoluuloni valovoimasta makro-objektiivissa on, että se voi olla pois muista tärkeämmistä ominaisuuksista. Tyypillinen esimerkki on Mikro-Nikkor 2.8/105 jonka bokeh ei ole niin nättiä kuin edeltäjänsä 4/105:n. Tällaista ainakin sanotaan - en ole itse vertaillut. f/4 esitelty 1974 ja f/2.8 1984. (Voi olla ihan höpöjuttu, tai sitten ihan tottakin ainakin yleiskäytössä. Makrot toimivat usein kivasti pitemmilläkin etäisyyksillä.)
Vs: **Myyty**Olympus lähikuvaussetti: OM 40, Zuiko 90 mm macro ja T10 rengassalama Minullekin myyjä vastasi että "kaupat saattaa syntyä useamman satasen hintaan" ja kysyi olenko kiinnostunut pysymään "kiinnostuneiden listalla". Vastasin että olen, mutta että uusi hintapyyntö olisi hyvä kuulla että tiedän onko minulle tontilla. Tämä eilen illalla, ilmeisesti diskasin jotenkin itseni listalta sitten kun ei yhteydenottoa tullut. Ei paljon nappaa suljetut lippuhuutokaupat, kannattaa pistää nämä ylöspäin tingittävät kohteet huuto.nettiin niin säästyy kaikilta vaivaa ja arvokin määräytyy paremmin.. Tietty jos tämä olisi ollut huuto.netissä ja osta heti 80e niin siinähän sitä olisi ollut mielenkiintoinen hinnan jälkilypsytilanne..
Vs: **Myyty**Olympus lähikuvaussetti: OM 40, Zuiko 90 mm macro ja T10 rengassalama Eipä sikseen voi myyjää pahemmin tuomita, selkeästi oli hieman halpa hinta tullut pistettyä, eikä esim. googlen konsultaatiota ollut käytetty. Kai joku nyt 300 euroakin tuosta setistä maksaa ihan mielellään. Isompaa hintaa ei taida kyllä Suomesta sitten saada.