Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Puuha-Pete ja ilmehtivät

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana Dr.FeelGood, 23 Marraskuu 2010.

    [​IMG]
    Hupun valoisuus vähän yläkantissa.

    [​IMG]
     
  1. Est

    Est Well-Known Member

    17 936
    2 072
    113
    Vs: Puuha-Pete ja ilmehtivät

    Lapset ja varsinkin vauvat ovat- tietenkin - hiton vekkuleita mutta mitä suttuisilla ja räpsyillä otoksilla "ai niin ihanasta meidän perheestä" on annettavaa valokuvaukselle ? Oikeasti VALOKUVAUKSELLE ?

    En haluaisi vaikuttaa kyyniseltä mutta noita voisi viskoa vaikka kaksplus lehden vauvelipalstalle - jos ne huolii.


    Tsori vain - varmaan kivoja natiaisia mutta kuvat aivan ....
    T Paha
     
  2. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    Vs: Puuha-Pete ja ilmehtivät

    Alempi on varsin hauska perhekuva.
     
  3. Est

    Est Well-Known Member

    17 936
    2 072
    113
    Vs: Puuha-Pete ja ilmehtivät

    Kaksplussaan just passeli ?
     
  4. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    Vs: Puuha-Pete ja ilmehtivät

    Juu.  Ja laukkuun. Ja perhealbumiin. Ja naamakirjaan.  Ja....
     
  5. Vs: Puuha-Pete ja ilmehtivät

    Kiitos.
    Laitoin kuvat oikeastaan tarkoituksella(eivät ole omaa perhettäni)
    Mietin dilemmaa miksi lapsikuvat ovat aliarvostettuja valokuvaajien piireissä?
    Olisiko luontokuvaajienkin kuvattava vain täysikasvuisia lintuja+muita eläimiä eikä pentuja?
    Mielestäni lapsi kuvat toimivat samalla tavalla kuin aikuisistakin otetut kuvat, mutta lapsilla on luonnollisemmat ilmeet, toisin kuin kuvattavalla aikuisella.
    Tiedä sitten..
    Tätä mieltä minä vain..
     
  6. Vs: Puuha-Pete ja ilmehtivät

    Dear doctor,

    kyllä lapsikuvia katsoo mieluusti, jos niissä on ideaa. Ensimmäisessä kuvassa hupun valoisuus on kyllä kuvan viimeinen ongelma ja alempi kuva on arvossaan varmaankin lähinnä henkilöiden tutuille.

    Söpöyden kirous. Kyllähän tänne postitellaan koirakuviakin, ja niitä ylistetään sekä parjataan aivan syystä.
     
  7. Est

    Est Well-Known Member

    17 936
    2 072
    113
    Vs: Puuha-Pete ja ilmehtivät

    *Huokaus .. että ihan jopa "oikeastaanhan tarkoituksella laitettuja kuvia" - SEHÄN on jo jotain se ! ...
     
  8. Vs: Puuha-Pete ja ilmehtivät

    Näinpä, laitas vastine hyvästä lapsikuvasta. En olekkaan ennen nähnyt sinun kuviasi, sanailusi "pääosin negatiivinen" olen kyllä lukenut eri kuviin tällä palstalla.
     
  9. Vs: Puuha-Pete ja ilmehtivät

    "Arvon elokuvakriitikko, tee itse parempi leffa."

    Ammennan negatiivisuuteni kuvista.
     
  10. Vs: Puuha-Pete ja ilmehtivät

    Kerroppas tarkempi analyysi, kun olet hyvä arvostelija mitkä asiat kuvissa män mönkään, niin osaan parantaa tulevaisuudessa kuvaustani..
    Pelkkä huonous ei paljon auta, vaan todellinen kriitikko kertoo myös hienosyiset ja pikantit asiat, anna palaa... Ja laitas joskus omiakin kuvia näytille! Tuntuu vain että olet eräs tupla nikki.. Joka kylvää huonoa sanomaansa jokaisiin kuviin.. Paitsi eräisiin.. Muut voivat tarkistaa kyseisen nikin viime aikaisen keskusteluhistorian ja tajuta asian..
     
  11. Vs: Puuha-Pete ja ilmehtivät

    Laitan tarkemman arvion aivan .. kohta.  Laitan omia kuvani mieluusti esille siinä vaiheessa, kun uskon siitä nauttivani. Jos kuvani on onnistunut, arvostan sitä itse enkä kaipaa selkääntaputuksia saati sitten tuomioita kasvottomilta ostryoilta. Jos kuvani on taas selkeästi epäonnistunut (esim. vaisu, kuten tämän ketjun kuvat ovat), en halua niitä kenenkään nähtäville.

    Mutta olet kyllä oikeassa, että perusteluja tuomioille pitäisi olla. Valitettavasti argumentoimattomat, hymiöidyt kehut eivät koskaan saa vastineeksi kiukuttelua perusteiden olemattomuudesta, vai olenko väärässä?

    Lupaan vastedes perustella mielipiteeni hyvin. Todistakaapa, ovatko sormet ristissä!
     
  12. Est

    Est Well-Known Member

    17 936
    2 072
    113
    Vs: Puuha-Pete ja ilmehtivät

    Olet tietenkin täysin oikeassa mutta eikö sinua lainkaan pelota mahdollisuus joutua lammaslauman ignoriseeraamaksi :)]) ? hui hui ... :D

    Niinhän ne tekevät voimattomuudessaan kaikille, jotka kirjoittavat rehellisiä mielipiteitä eivätkä jaksa teeskennellä ja hymistellen kehua tuittupäisiä sarvipäitä. Vaikka kritiikeistä sopisi olla iloinen ja yrittää oppia - toisille kun kuvia esittää, pitäisi arvostaa katsojien näkemyksiäkin - ei vain summamutikassa "kaverien" heittämiä tosi jees - kommentteja ?

    Mitä on taiteilija joka halveksii yleisönsä Sielua ?

    Itse en usko perusteluilla saavutettavan täällä -joidenkin kohdalla- enää mitään ; Muutama rehellinen mielipide ja ikuinen kaunaisuus on sairastuttanut nettilapsien pikku psyyken !


    Olen pahoillani - täällä ei äly rehevästi elele.
    - Erska

    Edit : Pari typoa :D
     
  13. Vs: Puuha-Pete ja ilmehtivät

    Est, mielipiteesi ei nyt varmaan lämmitä kuvaajatohtoria yhtään. Onko kellään jees-miehellä sanottavaa kritiikistä, ja tässä tapauksessa myös FellGodin pikseleistä (ettei tule OT-syytöksiä).
     
  14. Est

    Est Well-Known Member

    17 936
    2 072
    113
    Vs: Puuha-Pete ja ilmehtivät

    Minä en elä miellyttääkseni - rehellisyys on kyllä korkea arvo.

    Ja tuo tohtorihan ei näe kommentejani - on itse niin ilmoittanut ("hylkäsi" :). Mielelläni kertoisin kuvista -perusteluineni- mutta hän ei halua kuulla kuin kehuja!

    Se on hänen (ja muutaman muun) tapansa "oppia" harrastepalstalla kokeneemmilta ja rehellisiltä valokuvauksen harrastajita - sulkea silmät jopa potentiaalisestikin epämiellyttäviltä totuuksilta - ennakoivasti.


    Edit : Menen pois - heippis :D ...
     
  15. Vs: Puuha-Pete ja ilmehtivät

    Pahoin pelkään, että pääosa kehujista on myöskin rehellistä sakkia ja aivan oikeasti pitää pääosin näist'ä kuvista. Vive la difference! (ja aksentit puuttuu, tiedän)
     
  16. Vs: Puuha-Pete ja ilmehtivät

    Pitää tai ei.. Kehityskeskustelu on aina plussaa..
    Kuvaajanakin voi juuttua tiettyyn asiaan ja saada herätyksen uusiin asioihin.
    Itse olen ainakin huomannut asian, kun ajan samaa autoa vuodesta toiseen, en huomaa sen vikoja ajoissa, vaan olen tottunut vanhaan ja turvalliseen.. Kun joku toinen ajaa, se huomaa jo pienet väljyydet ja muut, mitä en ole itse huomannut pitkän ajan kuluessa... Ja asioihin tottuessa..