Vs: Helsinki - Sinä teet minut onnelliseksi ! Olen niin onnellinen ! Sillä eilen minä olin Helsingissä. Tänäänkin olen Helsingissä. Ja huomennakin olen Helsingissä !
Vs: Helsinki - Sinä teet minut onnelliseksi ! Sinun yösi on lempeä yksinäisen valvoa - minun Rakas Helsinkini !
Vs: Helsinki - Sinä teet minut onnelliseksi ! Kyllä saa olla ihminen nykypäivänä kiitollinen että on syntynyt tämmöseen kaupunkiin ! Ihan kun Kenossa olis tullut syntyessä rahamyrsky - melkeen joo ! - E
Vs: Helsinki - Sinä teet minut onnelliseksi ! Tähän kaupunkiin synnynnyin. Sen katuja olen kävellyt koko ikäni. Sen hiekkaan viimein painan pään. Helsinki, sinä sieluni valkea hohto. <IMG src="http://harrisalo.pictures.fi/kuvat/MAISEMAA/stadikalta+merelle+III+f.jpg/_medium.jpg"]</IMG>
Vs: Helsinki - Sinä teet minut onnelliseksi ! Helsinki on hieno kaupunki ja siellä on hienoja ihmisiä! Vaikea on ymmärtää sitä katkeruutta ja kaunaa, jota kaupunkia ja sen ihmisiä vastaan kannetaan. Liekö isiltä perittyä se?
Vs: Helsinki - Sinä teet minut onnelliseksi ! Tuskimpa kannetaan sen enempää,jotkut voivat luulla heitä jossain maakunnassa hiukan ylpeiksi,tietenkään se ei pidä paikkaansa.
Vs: Helsinki - Sinä teet minut onnelliseksi ! [QUOTE> [/QUOTE] Ei nyt kaikessa diplomatiassa, ryhdytä sinisilmäisiksi. Sitä löytyy tällä foorumillakain. Ei ole kauanaikaa siitä kun, joku kirjoitti Remusta ja Remun mongerruksesta. No voi Stadin taivas! Sehän on Stadin slangia. Muissa Suomen provinssialueilla, sitä sanotaan murteeksi. Kun se tulee Stadista, "murre" muuttuu mongerukseksi. No faktaahan on tietysti ett, Stadin slangi ei oo mitää bunde murretta. Se on Stadin slangii.......... ...sais sörkkaan viel tsörää, sinne skuru kyl förää tai vislaa vois........
Vs: Helsinki - Sinä teet minut onnelliseksi ! [/QUOTE]Metro fm kanavallahan tulee slangi uutiset päivittäin,veikkaampa että moni nykytsadilainen ei ymmärrä puoliakaan.
Vs: Helsinki - Sinä teet minut onnelliseksi ! [QUOTE> [/QUOTE] Näin se homma menee. Ei nyky Kuopiolainenkaan tiedä Savonmurteesta, vaan katsoo salkkareita muiden KAA. No mitä se muidenKAA on. Ei Savonmuan murretta ainakaan. Sama skinderifunkio Stadilaisen kans. Mun skloddit ei bonjaa stadin slangii alkuunkaa. Joskus ku faija brennaa päreet, ne kysyy mutsilta mitä toi fakki vaahtoo? Mitä faija vaahtoo, sitä vaahtoo et, ingen perinnön kunnioitusta. Mä stiflaan joka kuusijuhlan aaton Hietsuun tsiigaan Mutsin ja fatsin skrubuu. Mesta missä, meikäläinen vetää viimeiset, monga longa sikeet jonai päivänä. t. Stadin juniori -50 luvulta.
Vs: Helsinki - Sinä teet minut onnelliseksi ! Hietsu taitaa olla täynnä, ellet ole entinen ministeri, Honkanummi kutsuu? Masentavaa!