Nikon FM; peilin vaimennustiiviste heikko, muuten OK. Hp. 60 euroa Tamron adaptall 85-210/4,5(sis. Nikon-sovitteen, tulpat, laukun) Hp. 40 euroa ->Yht. 90 euroa Nikon P6000; kuvattu muutama tuhat kuvaa. Hp. 240 euroa Mikkelissä. Yhteydenotot yv tai kurkela.hannu(ät)gmail.com.
Vs: Nikonin laseja, filmirungot, P6000 sekä DXO Standard Voisin ostaa tuon Nikkormatin pois kuleksimasta.
Vs: Nikonin laseja, filmirungot, P6000 sekä DXO Standard Moi, miks oot laittanut tuon P6000:n myyntiin? Eikö jälki miellytä, vaihdatko Canonin G sarjaan tai muuhun vai onko tommoset pokkarit turhia? Kyselen, kun joskus haluaisin ottaa mukaan pienemmän satsin kameraa (esim moottoripyörälle) mutta pikku pokkarit, joita meidänkin taloon on muutama siunaantunut ei oikein innosta Kuin vanha tuo on (mä en tiedä ees milloin se on esitelty)? -Kari-
Vs: Nikonin laseja, filmirungot, P6000 sekä DXO Standard Itse asiassa olen yllättävänkin tyytyväinen P6000:n jälkeen. Herkkyyksillä ISO 64-200 tekee mielestäni erittäin hyvää jälkeä. Myynnissä, koska aion hommata ns. 'minijärkkärin'. Vähän periaatekysymys tuo kuvanlaatu: vaikka isommilla herkkyyksillä ero järkkäreihin on melkoinen, matalilla herkkyyksillä eroa tuskin huomaa. Pilkunviilaajana haen vain teoreettisestikin parasta kuvanlaatua... Siinä mielessä tämä on parempi kuin vissiin vieläkään mikään minijärkkäri(tai Canonin G-sarja), että menee aidosti taskuun. Olen itsekin käyttänyt tätä aika paljon reissukamerana. Ostin kameran reilut 1 1/2 vuotta sitten, kaikki 'tilpehöörit' seuraavat mukana.