/ Rekisteröidy

Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Paratiisini

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana jaffa, 4 Lokakuu 2010.

  1. jaffa

    jaffa

    778
    0
    0
    Pitkästä aikaa mustavalko filmille kuvaamista.
     
  2. jaffa

    jaffa

    778
    0
    0
    Vs: Paratiisini

    Eikö ketään iske?.
     
  3. Vs: Paratiisini

    Niin, ihmettelen kyllä - kuvahan on varsin kaunis, ikkunasta tuleva valo on hyvin hallussa, sävyt tyyliin sopivat, raetta löytyy ja sopiva yhdistelmä terävyyttä ja pehmeyttä. Mallikin on varsin mukavan näköinen. Asento herätti hiukan ristiriitaisia tunteita, vaikuttaa vähän tekemällä tehdyltä ja jäykältä, mutta toisaalta saattaa sisältää kaikuja maalaustaiteen klassikoista. Kannattaa sitä filmiä varmaan polttaa enemmänkin.
     
  4. mvuori

    mvuori Well-Known Member

    10 669
    132
    63
    Vs: Paratiisini

    Ei oikein kannata erikseen kinuta kommentteja niin kauan kuin et itse huolehdi siitä, että muiden ihmisten kuvat saavat sanallista huomiota.
     
  5. jaffa

    jaffa

    778
    0
    0
    Vs: Paratiisini

    Mielestäni tuommonen on aiheetonta rutinaa. Tiedän että täällä on ihmisiä jotka osaavat tulkita järkevästi kuvia ja antaa niihin kritiikkiä mikä on todella hieno puoli tällä sivustolla. Minun kritiikin luominen muiden kuviini on aika varovaista, minä en anna mielelläni  kritiikkiä jos en pysty antamaan sitä hyvin rakentavassa hengessä. Totta kyllä voin panostaa asiaan.
     
  6. RB

    RB Well-Known Member

    9 429
    1 277
    113
    Vs: Paratiisini

    Mun mielestä rajaus on kumman löysä. Joko tilaa enemmän (ja mielenkiintoista miljöötä)...tai sitten tiukempaa rajausta.


    Eräs exopeni sanois tuota shakkilautasommitteluksi ja kuristais siihen paikkaan.
     
  7. SakkeM

    SakkeM Well-Known Member

    23 208
    3 521
    113
    Vs: Paratiisini

    Puhdasoppinen shakkilautasommittelu tuo ei ole, sehän tarkoittaa kuvassa eri elementtien yhtä suuria pinta-aloja.  Henkilö on kyllä ikkunaa pienempi ;)

    Passikuvasommittelu paremminkin, huolellisesti keskellä ruutua. Asento ei toisaalta kelpaa passikuvaan.

    Ikkunasta tuleva valo ei ole hyvin hallussa, mallin ääriviivat katoavat.

    Edit:  'Eräs entinen opettajani'  olisi huomautellut näitten parrakkaitten naisten harvinaisuudesta.  Hiukset piti laittaa olan taa tai sitten kasvojen sivulla näkyville.
     
  8. aaki

    aaki Active Member

    3 685
    2
    38
    Vs: Paratiisini

    Jokin häiritsee tässä usean katselun jälkeenkin.
    Oikea poskiko?Asentoko?
    Minun on myös vaikea arvioida/kritisoida muiden kuvia.
    En mielestäni omaa vielä sellaista tietoa/taitoa valokuvauksesta.
    Siksi annan aika lyhyesti mielipiteeni kuvista joista pidän.
     
  9. paraneva

    paraneva Well-Known Member

    12 571
    6 546
    113
    Vs: Paratiisini

    Mallin asento vaikuttaa kovin epämiellyttävältä ja niinkuin SakkeM jo huomauttikin, hiukset kasvojen takana eivät imartele mallia :eek:
     
  10. jaguar

    jaguar Active Member

    1 649
    6
    38
    Vs: Paratiisini

    Olisin halunnut nähdä enemmän hametta ja ilmettä mallin kasvoilla. Valo kasvoilla voisi muovata miellyttävämmin.
     
  11. Vs: Paratiisini

    Piristävän erilainen tausta tällaiselle kuvalle, mutta se on tällä rajauksella myös kuvan huono puoli. Nyt malli häviää puhkipalaneeseen taustaan. Tiukempi rajaus (mua myös hämää leikkaus polvien kohdalta..) toimisi paremmin. Sitten on myös tuo kasvojen valo.. Mutta silti symppis ja erilainen kuva.