Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Ektar 100 kehittäminen

Keskustelu osiossa 'Filmikuvaus' , aloittajana Tapiola2006, 17 Syyskuu 2010.

    Jaksaisikohan aiheeseen perehtynyt laukkulainen antaa neuvoja Kodak Ektarin kehittämiseen ? Kodakin tai jonkun muun kemia, huomioitavia asioita joita ei lue ohjeissa, toteutunut herkkyys, toiveena loivahko nega ym.

    Selvennykseksi:
    Edellisesti värinegan kehittämisestä noin 30 vuotta. Muistissa lämpötilojen jatkuva viilaaminen vesihauteeessa uivissa purkeissa ja pirusti työvaiheita.
     
  1. Frank

    Frank Active Member

    7 250
    1
    38
    Vs: Ektar 100 kehittäminen

    Ei siinä niin paljoa työvaiheita ole:
    1) Esilämmitys ulkoisesti ja/tai sisäisesti tankille (esikostutuksella jos haluaa)
    2) Värikehite
    3) Keskeyte
    4) Bleach+fix tai bleach ja sitten 5) Fix
    5/6 ) Loppupesu
    6/7) Stabilisaattori

    Lämpötilan saa kyllä pysymään lavuaarin vesihauteella ja sen voi varmasti alottaa vaikka 39 asteesta, kehitysajat on luokkaa 3:15 tuoreella kehittellä joten vesi ei paljoa tossa välissä viilene. Esipesulla saa filminkin vielä varmemmin valmiiksi lämpimäksi.

    Vaiheitahan tossa on käytännössä samat mitä mustavalkoisessa, paitsi jos on laatukemikaalit joissa bleach ja fix on erikseen, yks enemmän (stabia voi verrata ageponiin tms).

    Kehitysajat varmaan tässäkin pitää itse hakea jos oikein tarkkaa haluaa ja varsinkin jos käsin kääntelee. Loivempi kehitystulos tulee tietysti vähän lyhemmällä kehitysajalla, ainakin joskus tossa aiemmin puhuttiin kerhollamme että noilla 3:15 ja Jobon suositusnopeudella tuli vähän jyrkkää jo.

    Fujin kemikaaleja saa AG Photographicilta kohtuuhintaan, mutta postit on suht kalliit eli vaatii isompaa tilausta että on järkevää. Tetenalitkin toimii C-41 prosessisa kuitenkin ihan hyvin.
     
  2. Vs: Ektar 100 kehittäminen

    Standardiprosessi C-41, eli ohjeita noudattaen hyvää tulee.
    Ks. esim. http://www.kodak.com/global/plugins/acrobat/en/service/Zmanuals/z131_03.pdf

    Aineiden hankkiminen voisi olla helpompaakin -- vaihtoehtoja:

    1) Tetenalin kitit
    + saatavuus
    - mahdolliset (lievät) ongelmat kuvanlaadussa
    - hinta, jos tekee enemmän (ei kohtuuton, muttei halpakaan)

    2) Fuji Hunt 5l kitti
    + Erinomaisen hyvä kitti, oikeita kemikaaleja, sopiva 5 litran satsi
    + Edullisempi hinta kuin Tetenaleissa
    - Saatavuus; ainoa paikka maailmassa tuntuu olevan AG-Photographic Briteissä, josta kohtuullisen isot postikulut Suomeen; mutta jos ottaa kaikkea muuta mukaan, hinta on järkevä.

    3) Rollei Digibase -kemikaalit
    + Huhujen mukaan Fujin kamaa uudelleenpakattuna
    - Huhuihin ei kannata uskoa
    + Järkeviä pakkauskokoja
    - Suuri määrä raportoituja ongelmia, kuten vuotaneet pullot(!!)
    - Huuhaafirma joka ei osaa eikä tajua mistään mitään (selittää ylläolevan)

    4) "Oikeat" kemikaalit (Kodakin ja Fujin ammatti- ja minilabrakemikaalit)
    - Isoja määriä kerralla
    + Mutta hinta on niin mielettömän halpa, että se ei haittaa
    - Ostaminen on lähes täysin mahdotonta ellei halua tuhlata elämäänsä siihen mitä ziljoonasta eri kamasta pitääkään ostaa (tai muuttaa Yhdysvaltoihin). Tarjonta on yltäkylläistä, saatavuus ei niin hyvä.
    + Laatu on hyvä ja kama oikeaa.
     
  3. Vs: Ektar 100 kehittäminen

    Pakko kommentoida: maco c-41 ON FUJIN VALMISTAMAA . Pullot vuotaa kun sulkee huolimattomasti. Multa saa viidellä eurolla avaus/Sulkemis työkalun ettei tartte pihdeillä vääntää ja korkkia rikkoa. Maco On huuhaa puoti, koska on mennyt tuohon Lomoilubuumiin mukaan, mutta muilta osin nrmaali tukkuri, joka pakkaa eriä maailmalta omalle nimelleen, niinkuin suunnilleen kaikki alalla toimijat. Suuria toimioita ovat Kodak, Fuji ja Belgian Agfa, jotka eivät myy suoraan kuluttajalle, pienempiä on sitten nää Efke, Foma ja neukkujen Slavic, josta valuu kamaa niin etu (tukku) kuin keittiön ovesta ( postimynti). Sille välille sijoituu Ilford, joka sählää vähän sinne tänne ja vaihtaa näemmä omistajaa kuin Englannin valuttadiilerit työpaikkaa...
     
  4. Vs: Ektar 100 kehittäminen

    Pullot siis ovat vuotaneet jo ennen ensimmäistä avaamistakaan alkuperäisessä paketissa. Se on niinkuin pikkuisen ongelmallista, kun jää aineet saamatta tai ne ovat pilalla! Samoin on raportoitu tapaus että kehite on mennyt hetkessä vanhaksi, todennäköisesti suojatypen vuotaessa ulos. Jo yksistään tässä APUGin ketjussa on raportoitu kolme tapausta;

    http://www.apug.org/forums/forum40/76545-rollei-digibase-c-41-a-13.html
     
  5. Vs: Ektar 100 kehittäminen

    Ihan vaan tiedoksi tänne: sakuissa on kaksi foorumia: APUG jonka sponssoreita ovat Adox, Ilford, Freestyle jne  ja sitten APHOG (analog photography forum) joka on lähinnä Macon ja sitä lähellä olevien diilereitten ( mm Moersch,Spur, Digitaltruth jne) varassa pyörivä foorumi. Nämä ovat kuin kissa ja koira, heittävät lokaa senkuin kerkiävät:
    MM "I would buy chemicals from a REAL manufacturer" eikö Fuji ole "real manufacturer", ja noi vuotojutut, no ainahan saattaa käydä kämmi, kun mömmöt reissaa USA:han saakka, mutta kumpienkin juttuihin kannattaa suhtautua varauksella.
     
  6. Vs: Ektar 100 kehittäminen

    Olet taas pihalla kuin lintulauta. Vai että oikein Sakuissa!?

    Oisko sille jotakin lähdettä että Fuji on tehnyt nuo Macon tuotteet? Aina, kun ne ovat uusia edistyksellisiä innovaatioita, ne ovat Macon tuotteita mutta sitten kun selviää että ne onkin pilalla tai käyttökelvottomia, äkkiä piiloudutaankin Fujin nimen taakse, "ne ei voi olla pilalla kun FUJI on tehnyt ne", mutta miten tämä mitätöi kiistattomat havainnot vuotaneista pulloista jne?

    Jos Maco uudelleenpakkaa ne itse, niin niillä on ainoastaan yksi tärkeä tehtävä: sinetöidä pullot kunnolla, ja sen ne ilmeisesti feilaavat. Jos taas Fuji on tehnyt pakkaamisenkin, niin sitten Fuji kämmää, mutta mitäs sen tietäminen helpottaa jos tuote on pilalla?

    Raportit Digibase C-41-kemioiden toiminnasta vaihtelevat; yksi norjalainen kehuu niitä maasta taivaisiin suoranaisen aggressiivisesti, esittäen uskomattomia väitteitä mikä lähinnä herättää epäilyksen ilmaisista lounaista (etenkin kun sama herra esiintyy myös Macon virallisessa mainosmateriaalissa). Lopuista suurin osa kertoo saavansa niillä hyviä tuloksia, kuten kaikilla muillakin tuotteilla (tietysti), mutta katastrofaalisia tapauksia on myös turhan paljon, arvioni mukaan pyöritään jossain prosentin tienoilla. Niitä ei pitäisi olla yhtään tai juuri yhtään hyvällä tuotteella.
     
  7. Vs: Ektar 100 kehittäminen

    Kiitos hyvästä ja kattavasta palautteesta ! Ymmärisinkö siis oikein, ettei esim. Kodak myy "kehityskittejä" lainkaan, joten Fuji olisi varteenotettava vaihtoehto.
     
  8. Vs: Ektar 100 kehittäminen

    Kodakilla ei ole valmista kittiä. Photographer's Formulary jenkeissä uudelleenpakkaa Kodakin isompia satseja kitiksi, mutta Jenkeistä litkujen toimitus Suomeen ei onnistu.

    Fujilla on tuo valmis 5 litran kitti jossa on kaikki tarvittava ohjeineen. Sillä on varsin helppo mennä, jos sen viitsii tuolta AG-Photographicilta tilata. Kaksi sellaista kittiä olemme kerholle tilanneet ja käyttäneet.

    Ja jos ei ole puristi tai periaatteen mies eikä pelkää suotta, niin ei ole myöskään mitenkään väärin mennä Tetenaleilla tai Rollei Digibasella. Ite olen kymmenet filmit Tetenalin 2-bathilla kehittänyt enkä osaa sanoa onko tuloksessa mitään merkittävää eroa oikeisiin kemioihin.
     
  9. Vs: Ektar 100 kehittäminen

    Mulla on oma lehmä ( tai ainakin valkoinen pieni lammas) ojassa, tietenkin, mutta on useita käyttäjiä täällä koto suomessa jotka ovat ERITTÄIN tyytyväisiä myymääni Maco kittiin. Siihen saa suomenkieliset ohjeet ja tietääkseni se on ainoa johon saa ensikehitettä/värikehitettä täydennysatsina, sillä nuo bleach ja fiksi ovat erittäin riittoisia, jotka muissa menee jätepurnukkaan muiden mömmöjen seuraksi. Sensijaan nämä käyttäjät kiroavat esim tetenalin satsin matalimpaan mahdolliseen paikkaan ( ja tämä ei ole Apug/Aphog jorinaa) Lisäys: Tämä tetenalin happaneminen tietysti  saattaa johtua pitästä hyllyvarastoinnista suomessa, kannattaa siis tilata muualta. tetenalit, ainakin...
     
  10. Vs: Ektar 100 kehittäminen

    Varmasti. Puhuinkin arviolta jopa noin prosentin viallisuudesta, joka vaan on mielestäni aivan liikaa. Sekin tarkoittaisi, että 100 käyttäjästä 99 on tyytyväisiä.

    APUG taas on foorumina aivan erinomainen ja erottuu monista muista puolueettomuudellaan ja hyvällä moderoinnilla, jolla pyritään karsimaan digi vs. filmi -tyyppiset tappelut pois ja pysymään asiassa. Se on maailman suurin analogiseen kuvaukseen keskittynyt yhteisö/foorumi, jonne osallistuu myös monia todellisia ammattilaisia ja jonka merkitystä ei sovi vähätellä, tai väittää sitä saksalaiseksi ;-). Foorumilla ei ole mitään yhteistä "puolta" kuten monilla muilla, vaan se kattaa tasapuolisesti koko puhtaasti analogisen valokuvauksen kaikki haarat. Yllä siteeraamasi pätkä oli muistaakseni minun kirjoittamani ja voin vakuuttaa että kirjoitin sen ihan itse omana mielipiteenäni, eikä APUG maksa minulle vaan minä APUGille.
     
  11. Vs: Ektar 100 kehittäminen

    Juu on siellä monta laukkulaistakin, itse en ole ollut kummallakaan aktiivi, koska "kameralaukku" palvelee tietyin edellytyksin mun tarpeita (uudet harrastajat täällä)
    se riittää mulle.
    Lisäys: Joutessani vähän googlasin noita foorumeita, Rangefinder forumilla on tuosta uudesta Retro 100 Tonal filkasta juttua, löytää naputtelemalla ton nimen ( en osaa linkitää, sori)  samassa säikeessä aika kitkerästi kommentoidaan myös "Rollei Bashers at APUG"... No toivotaan että  jäljet ei TÄNNE sylttytehtaalle johda !
     
  12. Vs: Ektar 100 kehittäminen

    Jaa-a, enpä ole tuollaista huomannut vaikka aika ahkerasti APUGia luen. APUGissa puhutaan loppujenlopuksi aika vähän Rollein tuotteista. Jonkinverran samaa juttua on kuin muuallakin, eli että ois kiva jos tietäisi mikä filmi on oikeasti mitäkin. Minä kyllä haukun APUGissakin aivan yhtä avoimesti ko. firmaa kuin täälläkin, enkö saisi?

    Sen sijaan herää epäilys, että mahtaakohan jotakin Rollei-faniboytä jossakin rangefinderfoorumilla vituttaa se, ettei Maco-Rollein huuhaatuotteet herätäkään APUGin "vanhojen jäärien" keskuudessa samoja riemunkiljahteluita kuin Holga-piireissä? APUGissa kun Holgakin on vain kamera ja cross-process on tapa saada vaihtoehtoista luukkia, jolle tarjotaan jopa historiallinen näkökulma, eikä vain muoti-ilmiö. Minua tällainen keskustelun asiallisuus viehättää, joitakin - onneksi harvoja - suututtaa silmittömästi syystä taikka toisesta.

    Jonkinlaista Kodak vs. Fuji -yhteenottoa välillä on ollut mutta sekin on ollut vähenemään päin molempien osapuolien huomatessa asioiden oikean tilan. Fuji oli APUGin sponsori vielä viime vuonna. Rahat ovat selvästi hyvin vähissä. Tosin, Fujin sponsorius oli lähinnä nimellistä, toisin kuin Ilfordin, jonka edustaja osallistuu jatkuvasti aktiivisesti keskusteluihin. Esimerkiksi tätä tarkoitan kun sanon, että mukana on merkittäviä, oikeita asiantuntijoita eikä minun tarvitse leikkiä sellaista ;D.

    Yleisesti ottaen siellä on järjellisempää ja asiapohjaista keskustelua, toisin kuin Rangefinderfoorumilla taikka täällä, missä merkkiuskovaiset huru-ukot horisevat typeryyksiä. Noin niin kuin KESKIMÄÄRIN; Mutta mielipiteensä saa aivan vapaasti sanoa eikä yksittäisten jäsenten kirjoitukset mitenkään kuvasta mitään foorumin virallista kantaa. Tämähän pätee kaikkialla.

    Kannattaisi ennemmin tutkia kuin hutkia. Teet taas itsestäsi naurunalaista täysin tyhjästä temmatuilla jupinoilla joissa ei ole mitään perää ja jotka eivät edes liity aiheeseen (tai mihinkään) mitenkään. Jos APUG kiinnostaa aiheena niin kovasti, niin mikset osallistuisi? Siellä on analogisen valokuvauksen tulevaisuus jos se ylipäänsä netissä voi missään olla. Tämä johtuu erinomaisesta aihealueiden rajauksesta, isosta määrästä asiantuntevaa porukkaa sekä asiallisesta ja hyvästä moderoinnista.

    Tosiasia on, että APUGilla yli 40 000 jäsenen maailman suurimpana filmikeskustelualueena on kaikenlaista mielipidettä ja näkemystä. Foorumilla itsellään on ainoana kantavana teemana rajata kaikki digi, mukaanlukien skannaaminen ja "hybrid workflow" ulkopuolelle. Mitään muuta rajaavaa teemaa ei ole, kuten joillakin muilla on, milloin mittaetsimet, Leicat tai itäeurooppalaisten tuotteiden fanitus taikka inhoaminen.


    tldr: Koirat haukkuu ja karavaani kulkee...
     
  13. Vs: Ektar 100 kehittäminen

    Tää "Rollei basher" juttu tulee APHOG:ista, joka on saksankielinen APUG. Saksassa analoginen kuvaus on edelleen ihan kunnon bisnes ja "pienet" tappelee verissäpäin asiakkaista ja mollaavat toinen toisiaan mitä mielikuvituksellisimmilla tavoilla. Se kuohu näkyy APHOG:issa aina välillä. Rangefinderforumillakin on joskus toppuuteltu saksalaisia (APHOG ja RFF) jäseniä, jotka käyvät toisensa kurkkuun kiinni.
     
  14. Vs: Ektar 100 kehittäminen

    Kiitos, tämä antaakin perspektiiviä juttuihin! Watasella taitaa vaan mennä kaksi täysin eri asiaa sekaisin keskenään. Amerikkakeskeinen APUG ja saksalainen APHOG kun eivät liity toisiinsa tasan yhtään mitenkään. (APUGilla on myös vielä aika hiljaisia saksankielisiä foorumeita, ja nekään eivät tietääkseni liity APHOGiin.)
     
  15. Vs: Ektar 100 kehittäminen

    Otas nyt Alhonen iisisti! En mä muuta tiedä kun että toisessa lukee lista sponsoreista, ja toisessa moderaattorit, jotka kyllä ovat MACO:n palkalistoilla. Mitä mun kiinnostukseen tulee, on ihan yks ja hailee mitä sä tai muut ajattelevat mun tietämyksestä. Voin listata pyrkimykseni valokuvauksessa, ei mitenkään prioriteettijärjestyksessä:
    1) Saada taiteilijaeläke  2) pitää retrospektiivi 3) Kuvata VAIN sellaista josta saan itse tyydytystä, on se sitten Leicaräpsyjä, tai Hasselin lonksotusta  4) myydä muille senverran matskua , kehitettä/filkkaa/paprua, että kate kustantaa mun oman käytön.. siis en stressaa tätäkään sen enempää 5) kun nämä edellä olevat on toteutunut, muutan katusoittajaksi Portugalin aurinkoon. Päämäärän toteutumiseen olen jo:
    1) tullut eläkeikään 2) sopinut jo gallerian kanssa näyttelystä ( rahat vaan puuttuu)
    3) skannanut noin 500 diaa ja negaa näyttelyä varten  4) hankkinut talon Algarvesta, jonne mennä. 5) hankkinut kolme rellua joista ainakin yksi jaksaa sinne Algarveen saakka.  6) Aloitanut uudelleen rahasta kuvaamisen, jotta minulla eläkeläisenä olis varaa kaikkeen tähän. Kato Alhonen: Sulla on vielä vähän matkaa tähän, mulle ei niinkään enää...
     
  16. Keni

    Keni Well-Known Member

    6 384
    1 764
    113
    Vs: Ektar 100 kehittäminen

    Tuo oli niin hyvää mainosta että päätin äsken liittyä Apugiin, jäsen nro 43898 on Keni.
     
  17. Vs: Ektar 100 kehittäminen

    Noi samat jutut on pääasiassa Flickr:ssäkin filkka juonteissa,  mm. Fotohuis Rovo/Hollanti, Moersch/ saksa, Digitaltruth/usa
    Vaan sellaisessa muodossa jossa KUVAT on pääasia, ei tuo "juupas/eipäs"
     
  18. Vs: Ektar 100 kehittäminen

    Täysamatöörinä on hauska seurata teidän keskustelua/väittelyä. Uutukaisena filmiharrastajana olen ehtinyt jo useaan kertaan huomata, että monessa asiassa ja keskustelussa paistaa vuosikausien, vuosikymmenien, historia rivien välistä. Hyvässä ja pahassa. :)

    Koska olen aloittelija enkä kovinkaan vakavamielinen harrastelija, olen kehittänyt C-41-filmini tähän asti Tetenalilla. Helppo aloittaa ja halvahkoa puuhaa. Puolet toisesta litrasetistä on vielä käyttämättä. Eilen saapui Macolta tilaus, jossa oli mukana Rollein Maxi-kit (2,5 litraa; 50 filmiä). Päätin kokeilla tuota, koska olen ollut Tetenaliin tyytyväinen *), mutta haluan katsoa, miten erillinen bleach ja fix vaikuttaa asiaan. Fujin 5 litran kitti on niin iso, että osittain Apug-foorumilta seuraamani Digibase-ketjun tuloksena päätin ostaa Rolleita seuraavia filmejä varten.

    Pitääkin lähteä Apugin ketjuun katselemaan, josko se yksi jenkki olisi saanut vihdoin Digibase-testinsä tehtyä loppuun. Se kait osti Digibase-litkuja ja Kodak Ektar-filmiä. Kuvasi filmit ja kehitti filmit sekä ammattilabrassa että Digibasella eri lämpötiloissa. Jotain tieteellistä mittailua aikoi sen jälkeen harrastaa näille negoille. Viimeisin lukemani kommentti oli, että tekee saman testirumban vielä uudelleen varmistaakseen testitulokset. En ymmärrä tarkemmin, mitä tuolla testillä varsinaisesti halusi mitata.

    Minun lienee aika korkata nuo Rollein litkut joskus loppusyksystä. Varmaan omat vaatimattomat mielipiteeni johonkin postaan. Eikä ole kenenkään maksamia tai painostamia mielipiteitä. :>

    *) kuvaan pääasiassa Kodakin värifilmiä ja Tetenal on sopinut varsinkin VC-Portralle hyvin, in my honest opinion.
     
  19. Vs: Ektar 100 kehittäminen

    Hyvä että käytät omia hoksottimia, sitä toivoisi monen sinulta kopioivan, jos niitä nimittäin on...