Vs: Mikä filmijärkkäri Ostin UK:sta kesäkuun alussa hyväkuntoisen F100:n, mukana tuli MB-15-kahva. Hinta 165 euroa lähipostiin kannettuna. Täydellinen kamera, juuri sopivan kokoinen ja käyttömukavuus kohdillaan. Ei tietty ole kaikkien kamera, jos ei halua liikaa sähköisiä avituksia. F100 saattaa viedä mut lopullisesti pois digikuvista (snap-shotit poislukien). <IMG src="http://farm2.static.flickr.com/1270/4687920959_478ff6221b.jpg"]</IMG>
Vs: Mikä filmijärkkäri Rajalan Proshopissa on muuten käytettynä useampi Nikon F100, F3 ja F4 kaikissa hinta 299 eur, olisiko paha hinta...
Vs: Mikä filmijärkkäri F4:sia löytyy varmasti alta parin sadan ja on helkutin hieno kamera, jos AF:ää haluat. Omani myin, mutta eiköhän tuo tule hankittua jossain vaiheessa uudestaan. Käsitarkennettavista Nikonin F-sarjalaisista FE on melkeinpä oma suosikkini, näppärän kokoinen ja tuntuinen ja edullinen (löytänet reilusti alta satasella).
Vs: Mikä filmijärkkäri Kyllä menee, ei ongelmaa, ongelmia tulee G-malleista, joissa ei ole himmenninrengasta. Kiinni tosin menevät nekin.
Vs: Mikä filmijärkkäri F4 ei kannata ostaa jos haluaa AF:n, silloin kannattaa hankia se F100. F4:n AF on vitsi. F4 ja F3 taistelevat keskenään kästarkenteisten kuninkuudesta, toinen käytöltään perinteinen, ja toinen nykyaikainen. F4:n objektiivien yhteensopivuus muuten hyvä, tavallaan jopa paras, mutta Gay-sarja ei käy. F100 peittoaa sen siinä mielessä, ja omaa sen AF:n. Toisaalta itse tykkään paljon enemmän FE-2:sta kuin F3:sta.
Vs: Mikä filmijärkkäri No ei tuo Nikonin F5 nykyään kovin kallis ole, jopa 250-300 euroon näyttää välillä näitä saavan. F100 on oikein hyvä, F4 erinomainen käteen (ja kaunein!) ja mekaaninen FM2 lähinnä Leicoja. Lasit käyvät sellaisenaan digiinkin, mikä on nykyään ehdoton etu jälleenmyynninkin kannalta. Saahan OM:ää ja FD:tä sovitettua, mutta hinnassa joutuu ehkäpä häviämään. Eipä sikseen, Eos-1 ja Eos-3 ovat kumpikin sikahalpoja, mutta manuaalitarkennusta suosivalle Eos-runko on kyllä aivan tunnoton kapistus. Osta Minolta AF 9000, ei ihan heti tule kadulla toista vastaan
Vs: Mikä filmijärkkäri Mielestäni liioittelua sanoa F4:n AF:ää vitsiksi. Mutta joo, jos vanhemmista Nikoneista pitäisi valita nyt jokin vaikka reissulle mukaan, niin nappaisin hyllystä FE:n.
Vs: Mikä filmijärkkäri Ei kun Nikon F ilman numeroa. Valotusmittariprismalla varusteut äFFät ovat Photomic F/T/TN/FTN -malleja aina kunkin mittarityypin mukaisesti. Kts. lisää: Nikon F History
Vs: Mikä filmijärkkäri Pentax MX. Myös LX:ää voi suositella, mikäli löytää huollossa olleen yksilön, ettei tule sticky mirror kylään.
Vs: Mikä filmijärkkäri Leican tilalle.... heh.... Liian kallis filmikamera??? !!! Johan on aikoihin edetty. M-sarjan Leica vai R-sarja? Periaatteessa oli hieno nähdä tämäkin päivä! (Kehuen koko asian alullepaniaa...) Eli.. Jos Leica on liian kallis. Tekiköse hyvää jälkeä? Jos ei -> osta Nikon Jos Leican kuvanlaatu oli taivaasta -> Kokeile Olympus tai Contax ja ylläty Ja Canon on yksityisetsivä! Cannon (TV Series 1971–1976) - IMDb
Vs: Mikä filmijärkkäri Vaahdot on ihan samaa roskaa joka kamerassa, ja joka merkillä. Itse olen ostanut kaksi MX:ää, joissa peilin sai irrottaa sormella alas. MX on söpö, mutta isoveli KX omaa paremmat etsinäytöt. Ledeille voi sanoa led it be. Myös Nikonin FM2:ssa, jota parempi on FE-2.
Vs: Mikä filmijärkkäri Leican tilalle.... heh.... Omistan Leica M6 + 28mm +35mm +50mm, vaikka miten lasken niiden tämänhetkinen arvo on vähintään 1500 euroa, toki myönnän, että voi olla haastava myydä ne. Nyt esim. ebayssa Olympus OM-2 + vastaavat objektiivit maksaa alle 300 euron, onhan siinä hintaeroa, mutta luulen, että kuvanlaatu ei välttämättä paljon laske. Mutta jos ei Leicat löydä ostajaa, niin jatkan niillä ja olen onnellinen . Rahapula on vain krooninen ja välillä mietin voisiko nuo Leicat korvata halvemmalla kalustolla.
Vs: Mikä filmijärkkäri Leican tilalle.... heh.... Järkevintä olisi pitää Leica M6 + 35mm ja myydä ne kaksi muuta linssiä.
Vs: Mikä filmijärkkäri Khyl, ehdottomasti M6 ja 35 ja 50mm, niillä voi shutkautella vielä pitkään ja hartaasti
Vs: Mikä filmijärkkäri Kyllä, M6sen myynti tuppaa olemaan aina virhe, sitä katuu sitten kuitenkin, käsittääkseni.
Vs: Mikä filmijärkkäri Leican tilalle.... heh.... Ei kannata pyhintään realisoimalla koittaa oikaista venettä. Kohta tilanne entinen paitsi että Leica lähtenyt -vitutuksen uhka on ilmeinen. Jaksamista ja uskoa huomiseen kyllä tänäpäivänä tarvitaan, mutta sitä saattaa saada esim. kuvailemalla tms..
Vs: Mikä filmijärkkäri Näin kävi mullakin ja tilanne korjaantui sitten oikeastaan vielä paremmaksi kohdaltani, kun sain hankittua vitriinikuntoisen M3:sen. Kalliiksihan se sekoilu tuli, mutta nyt olen onnellinen... (-: