Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Kummalla silmällä tähtäät?

Keskustelu osiossa 'Yleistä keskustelua' , aloittajana Migelson, 16 Kesäkuu 2010.

    Kumpi silmä sinulla on etsimellä? Onko oikeasti olemassa ihmisiä, jotka pitävät vasenta silmää etsimellä?

    Itselläni ainakin etsinsilmä on oikea silmä.

    Entä sinun?
     
  1. Jukkis71

    Jukkis71 Active Member

    Vs: Kummalla silmällä tähtäät?

    Yleensä on oikea okulaarissa, mutta molemmat silmät auki.
    Joskus keskarilla kuilusta katson vasemmalla, kun siinä on parempi näkö.
    T Jukka
     
  2. JPu

    JPu Well-Known Member

    5 476
    219
    63
    Vs: Kummalla silmällä tähtäät?

    Yhtä hyvin voisit kysyä, että onko vasenkätisiä ihmisiä olemassa?

    Määräävä silmä on suurimmalla osalla ihmistä oikea, mutta ei kaikilla.


    Tämä silmän määräävyys on helppo testata. Ota jokin läpinäkymätön esine, jossa on 3-4 cm reikä keskellä, esim puulevy 10 x 10 cm ja ojenna se kädessäsi niin kaukasi kuin käsi riittää. Katso kumpikin silmä auki jotain kohdetta reiän läpi. Vedä edelleen silmät auki reikä lähemmäksi silmiä kohti kunnes se on kiinni toisessa silmässäsi. Tee tämä pohtimatta, hosumatta, mutta kuitenkin melko nopeasti. Se kumpaan silmään reikä päätyi on määräävä.


    Silmävammat on luku sinänsä, siihen en ota kantaa :)
     
  3. Keni

    Keni Well-Known Member

    6 384
    1 764
    113
    Vs: Kummalla silmällä tähtäät?

    Joo, tämä testattiin tänään kun kävin optikolla. Mulle uusi juttu, ja vasen oli määräävä. Kameralla tähtään useimiten vasemmalla silmällä samasta syystä kuin Jukkis, siinä on parempi näkö.
     
  4. AnselA

    AnselA Active Member

    8 534
    4
    36
    Vs: Kummalla silmällä tähtäät?

    Tähän vaikuttaa myös kameran ja nenän yhteinen "ergonomia". Sekä opiskan polttoväli -- jos se vastaa silmiä niin molemmat on auki. Kuilulla tämä ei oikein suju. Ja näillä gigihärpäkkeillä, joissa on vain LCD-näyttö tarttee käyttää molempia silmiä ja vielä silmälasien kanssa kun on niin lyhyet kädet.
     
  5. Vs: Kummalla silmällä tähtäät?

    Kiitän vastauksista.

    Ainakin minulla on niin iso nenä ja oikeaa silmää en edes osaa kunnolla sulkea, joten käytän sitä etsimessä.
     
  6. JPu

    JPu Well-Known Member

    5 476
    219
    63
    Vs: Kummalla silmällä tähtäät?

    Ei silimiä kuulu sulkea, kumpaakaan kun etsimeen katsellaan tai jollakin tähdätään. Molemmat silmät auki.. aina
     
  7. Jukka H

    Jukka H Well-Known Member

    1 965
    45
    48
    Vs: Kummalla silmällä tähtäät?

    Määräävyydestä en tiedä ja oikeessa silmässä on 30% heikompi näkö. Etsimeen katson vasemmalla silmällä, liekö vasenkätisyyden takia.
     
  8. JPu

    JPu Well-Known Member

    5 476
    219
    63
    Vs: Kummalla silmällä tähtäät?

    Kokeilitko jukka tuota "määräävän silmän" testiä? Kokeile, voi olla, että määrävä silmäsi on kuitenkin vasen..

    On toinenkin tapa testata asiaa:

    Laita yksi sormi pystyyn ja sovittele sormi jonkin kaukana olevan kohteen päälle, molemmat silmät auki (tähtäät siis sormella). Sitten suljet oikean silmän.

    Jos sormi hyppää oikealle kohteen päältä, on sinulla määräävä silmä oikea. Jos taas ei hyppää jatka tähtäämistä molemmin silmin ja sulje kohta vasen silmä.

    Jos sormi hyppää nyt yhtäkkiä vasemmalle, niin vasen silmä onkin se määräävä.

    Sen silmän sulkeminen kahdella silmällä tähtäämisestä joka ei ole määräävä, ei vaikuta "tähtäimen" siirtymiseen mitenkään.


    ps. Harmillisesti kamerat on tehty dominoivampien oikeasilmäisten takia ja runko tulee osin eteen kun/jos katselee etsimeen vasemmalla. En ole kuullut, että olisi vasensilmäiselle suunniteltua kameraa.. Voi toki olla. Vasenkätisyys on huomattavasti yleisempaa kuin vasensilmäisyys ja kumpiaan ei ole vika, eikä nuo usein liity toisiinsa ollenkaan.
     
  9. Vs: Kummalla silmällä tähtäät?

    Oikealla, joka kerta. Useasti vasen silmä on kuitenkin auki. =p

    Tuosta kameroiden kätisyydestä tulikin mieleeni, erään kerran muistan eksäni isän valitelleen tätä. Hänellä on etusormi huonona oikeasta kädestä ja niinpä esim. tarkentaminen automaatilla toimii hyvin heikosti. Muistaakseni hänellä oli Nikonin joku hieman peruspokkaria parempi pikkukamera.

    Vasenkätisten kameroille sekä sellaisille, joissa liipaisinta painettaisiin jollain muulla kuin etusormella, olisi ehkä jonkin verran markkinarakoa. Kuten myös vasempaan käteen muotoilluille hiirille, kun nyt nettifoorumilla ollaan..
     
  10. Jukka H

    Jukka H Well-Known Member

    1 965
    45
    48
    Vs: Kummalla silmällä tähtäät?

    Varmaankin olen vasensilmäinen ja myös tottunut katsomaan vasemmalla etsimeen.
     
  11. Vs: Kummalla silmällä tähtäät?

    "Vasenkätisten kameroille sekä sellaisille, joissa liipaisinta painettaisiin jollain muulla kuin etusormella, olisi ehkä jonkin verran markkinarakoa. Kuten myös vasempaan käteen muotoilluille hiirille, kun nyt nettifoorumilla ollaan.."

    Olen vasenkätinen eikä kameran käyttö ole mikään ongelma. Eihän vasenkätisille omia vaihdevipujakaan autoihin tehdä. Vasenkätinenkin osaa käyttää kameraa. Normaalisti.

    En muuten voi tähdätä etsimellä sulkematta silmääni. Onko minussa jokin vika?
     
  12. JPu

    JPu Well-Known Member

    5 476
    219
    63
    Vs: Kummalla silmällä tähtäät?

    Ei sinussa mitään vikaa siltä osin ole, totuttelukysymys tuo on. Luultavasti olet totutellut "tähtäämään" toinen silmä kiinni. (eikä tuo maailmaa mullistavaa ole, suurin osa kuvaa toinen silmä kiinni)

    Muutama pointti miksi silmät pitäisi olla auki:
    - silmän sulkeminen vaikuttaa myös toisen silmän sisäisiin toimintoihin, heikentää sen näkökykyä
    - Jos vain etsimen läpi katselee ei näe ympärilleen ja parhaan hetken valitseminen kuvalle voi olla vaikeaa ja nopeassa tilanteessa melkein mahdotonta.
     
  13. Vs: Kummalla silmällä tähtäät?

    Epäilemättä osaakin, enpä muuta mielestäni väittänytkään. Kunhan jaoin tarinantyngän sekä ajatukseni kameroiden kätisyydestä. Tässäkään tilanteessa ei mielestäni ole ollenkaan huono, jos olisi vaihtoehtoja. Aivan kuten autoissakin. ;) Esim. Isossa-Britanniassa kansa ajaa "vasenkätisten autoilla". ;>
     
  14. mvuori

    mvuori Well-Known Member

    10 669
    132
    63
    Vs: Kummalla silmällä tähtäät?

    Sinulla on siis vapaus muuttaa toiseen valtioon, jossa on yhtä vähän vaihtoehtoja kuin Suomessa, mutta Suomessa käytettävien autojen suhteen valinnanvara on vähäisempi.

    Suomessa Ajoneuvoasetuksen pykälä 39 alkaa yksiselitteisesti: "1. Ohjauslaitteen tulee olla auton vasemmalla puolella." (Toispuoleisen liikenteen maasta mm. muuttotavarana tuodussa autossa sallitaan poikkeus.)
     
  15. 3js

    3js Member

    686
    0
    16
    Vs: Kummalla silmällä tähtäät?

    Tää kuulostaa ihan kilpa-ampujien höpinöiltä, eikä mielestäni toimi kunnolla kuin sellaisilla 1:1 etsimillä. Eri kokoisten kuvien yhdistäminen on aivoille huomattavasti kuormittavampaa kuin toisen silmän sulkeminen. Lisäksi suuri osa ihmisistä ei pysty siihen edes harjoittelemalla. Ampujistakin tähtäimiä katsovat molemmilla silmillä vain ne jotka sen ovat oppineet, loput laittavat läpän toisen silmän päälle.
    Itselleni ei nopean tilanteen havaitseminen ja sen tallentaminen tuota mitään vaikeuksia vaikka suljenkin toisen silmän. Mutta taas kun ammuin kilpaa minulla oli molemmat silmät auki.

    Katukuvauksessa tulee kyllä silloin tällöin hetkiä jolloin oikeasilmäisen pitää tähdätä vasemmalla silmällä, niska kun ei käänny tarpeeksi, perhana. Sekin kannattaa osata.
     
  16. pb76

    pb76

    777
    0
    0
    Vs: Kummalla silmällä tähtäät?


    Noita vasurihiiriä saa ihan kaupasta, saanut vuosia.........
     
  17. Est

    Est Well-Known Member

    17 936
    2 072
    113
    Vs: Kummalla silmällä tähtäät?

    Mä olen vasenöögainen. Harmi, koska se juuri on pikkasen saanut "siipeensä".
    Tästä oli -kauan sitten-täällä pikkasen juttuakin, mutta se jäi hieman kesken ... ja eihän tämä nyt (kait) maailman merkityksellisin asia olekaan ?

    Ensimmäisen kerran kiinnitin asiaan huomiota armeijassa, kun aluksi ammuin hemmetin hyvin ja kun sitten yritin ampua kuin muut, meni ihan ketuiksi.

    Ja kamerat ovat oikeöögaisille suuniteltuja mutta ei se nyt kauheesti haittaa - nenä rasvaa digiräpsyttimen telkkaria ehkä hieman enemmän ?

    Ja toinen silmä on jokus kiinni - joskus auki. Ei mitään kahlitsevia kaavoja (tämänkään suhtee mulle, kiitos). Toimin, kuten kussakin tilanteessa on itselleni luontevinta. On ihan yks lysti, pitävätkö jotkin täydellisyyteen pyrkivät teoreetikot kuvaustyyliäni "kivan näköisenä" vai eivät. Poseeratkoon patsaat - minä kuvaan, omalla rumalla tyylilläni :D

    Kuvia tulee ...
    T Erska
     
  18. Jukka H

    Jukka H Well-Known Member

    1 965
    45
    48
    Vs: Kummalla silmällä tähtäät?

    Sama juttu. Taitaa olla jotenkin psyykkeeseen sidottu toi vasen/oikea silmäisyys.
     
  19. higgins

    higgins Active Member

    4 660
    7
    38
    Vs: Kummalla silmällä tähtäät?

    Perssilmällä useimmiten, Higg