Myyn hyväkuntoisen ja vähän käytetyn Elinchromin suurimman kahdeksankulmaisen tasovalon (softbox), jonka halkaisija on 190 cm, eli "miehenkorkuinen". Kyseessä on indirect softbox sisään asetettavalle salamalle, eli salama asetetaan tasovalon sisään ja se suunnataan kohti tasovalon takaseinää, josta hopeanvärinen pinnoite heijastaa valon hyvin tasaisesti koko tasovalon pinnalle tuottaen kauttaaltaan äärimmäisen tasaisen valon. Tasovalossa on perus Elinchromen salamakiinnitys, Elinka adapterilla varmasti muutkin salamat kelpaavat. Ks. lisää http://www.elinchrom.com -> Products -> Lighting solutions -> Indirect Lightbanks Tasovalosta on melkein ensimmäisellä avauskerralla yhden (kahdeksasta) tukiriman saranan niitti hajonnut, joka on korvattu paksulla ja kestävällä rautalangalla. Tämä ei vaikuta tasovalon toimintaan ja kokoamiseen tai purkuun mitenkään ja sitä tuskin edes huomaisi jos en tässä sitä sanoisi. Otin kuvia ehjästä saranan niitistä ja rautalangalla korvatusta, sekä tasovalosta yleensä. Rautalangasta on tullut tasovalon sisäpintaan myös hyvin pieniä (suurin n. herneen kokoinen) kulumia, koska rautalanka ensin hankasi sisäseinää. Sittemmin sitä on korjattu ja kulumia ei enää tule. Korostan vielä, että tämä "vika" on äärimmäisen pieni ja on pelkästään kosmeettinen jääden kaikenlisäksi tasovalon sisään. Ostettu 02/2008, Ovh. 845 € Hintapyyntöni sisältäen postikulut ja postiennakon 679 € Mukaan tulee tietenkin tasovalon oma priimakuntoinen kantolaukku. Jos pääset hakemaan tasovalon Espoosta annan hieman alennusta: 650 €
Vs: M: Elinchrom Octa Lightbank 190cm jättisoftbox + laukku Hinta-ale: 630 € postiennakkona ja 600 € noudettuna. Erilaisia tarjouksia myös harkitaan, yhteys YV:nä. T: Lauri.
Vs: M: Elinchrom Octa Lightbank 190cm jättisoftbox + laukku Kukaan ei vielä kiinnostunut. Alin mahdollinen hinta mistä voin luopua 500€ noudettuna tai 500€ + postikulut postiennakkona. Tän alemmaksi en missään tapauksessa laske hintaa, nyt lähtee halvalla hyvää.
Vs: M: Elinchrom Octa Lightbank 190cm jättisoftbox + laukku Tämä Octa on loistava vehje. Ostin omani Joe Craigin innoittamana, toistakymmentä v. sitten. Yksi hyvistä ostoksista. T. K.
Vs: M: Elinchrom Octa Lightbank 190cm jättisoftbox + laukku Saksasta lähtee uusi 20 cm pienemmällä halkaisijalla 160€. No Elinka osaa hinnoitella. http://www.foto-walser.biz/shop/Artikel/2962/349/Elinchrom_walimex_prctagon_Softbox_170cm_for_Elinchrom.htm
Vs: M: Elinchrom Octa Lightbank 190cm jättisoftbox + laukku Noooh, noi walimexit on laadultaan vähän mitä sattuu.
Vs: M: Elinchrom Octa Lightbank 190cm jättisoftbox + laukku Taidat puhua asiasta, josta sulla ei ole kokemusta, mutta itse omistan 140 cm Walimexin Octan. Täytyy sanoa, että on todella tukevatekoinen. Paljon jämäkämpi, kuin Elinkan vastaava. Vuosi sitten maksoin siitä 119€.
Vs: M: Elinchrom Octa Lightbank 190cm jättisoftbox + laukku Minäkin puhun asiasta, josta en *tiedä* mitään, mutta luuloni on, että Walimex ei itse tee noita, vaan teettää/ostaa esim. korealaisilta ompelimoilta. Laatu vaihtelee eri bokseilla alihankkijasta riippuen. Parhaat voivat olla hyvinkin laadukkaita, mutta eivät kaikki.
Vs: M: Elinchrom Octa Lightbank 190cm jättisoftbox + laukku täällä ei voi myydä omaa mummoaan ilman, että joku viisas kertoo miten paljon halvemmalla saksasta sen saisi.
Vs: M: Elinchrom Octa Lightbank 190cm jättisoftbox + laukku OT: Ei muuta kuin seuraavaksi Leica-ilmoitukseen kertomaan, että Cosina Hi-Liten saa halvemmalla. Oma Walimex piti korjata (porakoneella) heti paketista otettua. Lisäksi se alkaa repeillä ja osia tippuu. No, on siinä silti harrastajalle ihan tarpeeksi boksia hintaansa nähden.
Vs: M: Elinchrom Octa Lightbank 190cm jättisoftbox + laukku Saksalaisten mummojen laatu on - tosin aika vähäisen kokemuksen mukaan - melko heikkoa. Ainakin vaihtelee paljon yksilöittäin, n.s. maanantaikappaleita on joukossa vähintään 14 %.