Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

MV filmiä Polaroidilta

Keskustelu osiossa 'Filmikuvaus' , aloittajana Tapiola2006, 23 Maaliskuu 2010.

  1. Vs: MV filmiä Polaroidilta

    Heh, neiti 9vee näki polaroidin jossain telkku ohjelmassa ja on painostanut minua viikon ostamaan samanlainen, mutta olen venkoillut asiasta että "filmiä on vähän vaikea hankkia".
     
  2. Vs: MV filmiä Polaroidilta

    Fujin pikafilmejähän saa mistä vaan. Ei muuta ku hankkimaan neidille kameraa.

    "In February Polaroid appointed Lady Gaga as its 'creative director'. "
    Tää pisti tuolla linkin takana vähän silmään...
     
  3. toninikkanen

    toninikkanen Active Member

    1 628
    0
    36
    Vs: MV filmiä Polaroidilta

    Joo itseäni hämää tämä Polaroid-juttu ja sen uusi tuleminen kalliilla hinnalla, kun koko ajan saa ihan uutena Fujin vastaavaa Instax-systeemiä joka on hyvä, toimiva, halpa, ja laitteita ja filmiä saa tuoreena! Sitä on kahta eri kokoa, toinen vastaa aika lähelle vanhan pakkapolaroidin kokoa (se mitä monien keskarikameroiden polaperät, Land-camerat jne syö) ja sitten jotain lapsille suunnattuja mitä lie pieniä Pokemon- Disney- tms. kuvioita pikkukokoja.
     
  4. kb

    kb

    2 235
    0
    0
    Vs: MV filmiä Polaroidilta

    Eikun ei mitään.
     
  5. Vs: MV filmiä Polaroidilta

    Ymmärtääkseni pointti on osaksi siinä, että ympäri palloa on komerossa maatumassa merkkittävä määrä SX70-tyyppistä filmiä käyttäviä Polaroid-kameroita. Nyt kun kansa on tottunut siihen, että kuvan näkee / saa heti, on uusia sukupolvia tarjolla, jotka eivät ole käyttäneet ko. laitteita ja voivatpa jopa kokea ne hauskoiksi. Bittiharrastajiasta poiketen melkoisen suuri osa kansasta ei koe kiksejä istuessaan hakemassa "hukassa" olevia kuviaan tietokoneistaan. Polaroidin etu on selkeys ja helppous ja se on kiistämättä synonyymi ilmaisulle "heti" valokuvausmaailamassa.
     
  6. toninikkanen

    toninikkanen Active Member

    1 628
    0
    36
    Vs: MV filmiä Polaroidilta

    No voihan se olla että niitä SX70-kameroita lojuu isien komeroiden perillä, mutta jos ei satu lojumaan, ostaisin pikakuvien toivossa yhtä lailla isille ja tyttärellekin muutamalla kympillä Instax-kameran ja siihen pari pakettia filmiä. Ja jos ideana on kuvata vähänkin yli se pari pakettia filmiä, pääsee halvemalla kun ostaa Instaxit vaikka se SX-70 komeron perällä lojuisikin.

    Kai tässä on sitten myös se nostalgia. Ei riitä, että on pikakuvakamera jolla kuvan saa heti käteensä ja niin edelleen, vaan sen pitää olla just saman näköstä kuin silloin joskus nuorena..
     
  7. c

    c Well-Known Member

    5 391
    109
    63
    .

    .
     
  8. oldnick

    oldnick Member

    415
    0
    16
  9. toninikkanen

    toninikkanen Active Member

    1 628
    0
    36
    Vs: MV filmiä Polaroidilta

    On se hienoa miten jo kuolleenkin firman markkinointi ja imago yliajaa olemassaolevan ja hengittävän vastaavan yli :)
     
  10. Vs: MV filmiä Polaroidilta

    Aggressiivisen sissimarkkinoinnin ja ihmisten tietämättömyyden tulosta. Toisaalta en sitten tiedä että kiinnostaako tuo (Impossible Project) loppupeleissä niin monia. Esim. itse olen ollut jonkin verran kiinnostunut mutta kiinnostukseni lopahtaa siihen kun yrittäisin esim. vierailla firman webbisivuilla. Nytkin, vaikka sisältöä on mukamas tullut, selaaminen on tehty käytännössä täysin mahdottomaksi. Siellä on jotkut 5 vuotta ajastaan jäljessä olevat trendipellet PR-hommissa.

    Oikea pikakuvafilmi on ajatonta, ei menneen 2000-vuosikymmenen digilomoapplehenkistä pellemarkkinointia, yhdistettynä ihmisille valehteluun macorollei-redbird-hengessä.

    Fuji taas on raportoinut nimenomaan kasvaneita myyntilukuja pikafilmituotteissaan. Johtuisiko mm. juuri Polaroidin tuhoutumisesta sekä ihmisten kasvaneesta kiinnostuksesta pikafilmiä kohtaan. Impossible Projectin raukat luulevat, että kiinnostus pikafilmiä on kiinnostusta heitä kohtaan. Mutta kriittistä massaa ei oikeasti kiinnosta firman PR, vaan tuotteet, luki niissä sitten Fuji tai Impossible Project.

    Kaikki kunnia kuitenkin niille jotka tekevät. Pikakuvafilmin valmistaminen ei ole helppo juttu. Ja kilpailu on välttämätöntä. Toivottakaamme siis parasta sekä Fujille että Impossiblelle/Polaroidille.

    Ja, mitä vikaa tossa instaxissa. Ihan hyvän näköinen. Kunnon ysäriretroilua!
     
  11. toninikkanen

    toninikkanen Active Member

    1 628
    0
    36
    Vs: MV filmiä Polaroidilta

    Voi johtua lisäksi siitä että aloittivat vasta hiljan Instaxin myynnin amerikan markkinoilla, joissa sitä ei ole ko. systeemin 10-vuotisen olemassaolon aikana ennen varsinaisesti myyty. Siellä on ollut havaittavissa tasaista kysyntää erilaisissa viranomaisten touhuissa ja muussa vastaavassa.



    Mitä ulkomuotoon tulee niin mua ei vakuuta yhtään sen enempää kasari kuin ysärikään, joten ovat muotoilulta mun silmissä ihan samalla viivalla..

    Se nostalgia mitä tässä varmaan haetaan on, että on taas luettu jotain legendaarisia Polaroid-kuvakirjoja ja halutaan pyrkiä samaan jälkeen :)
     
  12. Vs: MV filmiä Polaroidilta

    Eihän Fuji ole ollut lähelläkään Polaroidin suosiota. Siihen maailmanaikaan (josta ei todellakaan ole pitkä aika) kun kaikkien henkilötiedot ja kuvat eivät liikkuneet netin yli nykyisellä vauhdilla ja kapasiteetilla, käytettiin maailmassa uskomattomia määriä Polaroidia viranomaiskäytössä, studioissa, pröökuvaajien testeihin, tieteellisissä tutkimusprojekteissa ym.

    Kodakilla oli oma Instant filminsä ja preHolgakameransa, Fujilla omansa mutta kumpikaan näistä jättiläisistä ei sillä nimenomaisella sektorilla pärjännyt (tai ei kokenut tarpeelliseksi) Polaroidille. Kehittynyt tiedonsiirto sen sijaan pärjäsi. Polaroidin myynti laski samaa tahtia digipokkareiden hinnan eli yleistymisen kanssa.

    Merkittävää oli ettei yksikään kilpailijoista edes yrittänyt tehdä SX-70 -peilikameran laatuista laitetta vaan kopioi enemmän tai vähemmän epäonnistuneesti halpismalleja.
     
  13. Bester

    Bester Member

    790
    0
    16
  14. Vs: MV filmiä Polaroidilta

    Eipä yllätä.

    Katsoin yhden niiden virallisesta promovideoista jossa hehkutetaan tuotetta ameriiiikassa. Ensin hirveä hehkutus, sitten ottavat kuvan ja kiskaisevat sen kehittymään....... odotetaan ja mitään kuvaa ei tule..... kuvaa ei edelleenkään tule, sininen valosuojakerros katoaa mutta kuvaa ei tule, otos päättyy tähän. Mitä tämä on?

    Pakkaukset on kyllä hienot. .... tai siis "hienot".....

    Huomaa, mihin tuossa projektissa/puljussa on panostettu ja mihin tuotekehitysrahasta puolet on mennyt. Aika tyypillistä, tiedän kuvion!

    ADHD-businesshuijarit ovat jälleen kerran tuhonneet yhden projektin ja niiden yksilöiden, jotka näkevät vaivaa, työn.

    Seuraavaksi samat tyypit unohtavat "äärettömän rakkautensa" pikafilmeihin ja siirtyvät seuraavan saaliin kimppuun. Jäljelle jäävät ne tehtaan vanhat parrat jotka vasta vuoden päästä tajuavat mitä oikein tapahtuikaan.

    Ja ne 50 kpl lomospedeä blögää intternetteihinsä hienoista Impossible projecteista ja ne jotka haluaa kuvata pikafilmille ostavat jatkossakin Fujia. Hihihi.
     
  15. Esterhaus

    Esterhaus Member

    412
    0
    16
    Vs: MV filmiä Polaroidilta

    Impossible Projectissa parasta on se, että jos homma alkaa toimia, kohta on filmiä jolla saada miljoonat hyvät vanhat Polaroid-kamerat uudelleen käyttöön. Toki vaihtoehto olisi ostaa sitten vaikka niitä Instaxeja. Mutta kun maailma on turhaa rojua täynnä muutenkin, itseäni viehättää enemmän vanhojen, toimivien laitteiden uusiokäyttö uusilla filmeillä kun upouusien Instax-lelukameroiden sarjavalmistus loppujen lopuksi vähäiseksi jäävään pikafilmihupailuun.
     
  16. Vs: MV filmiä Polaroidilta

    Odotan myös innolla, että saisin jotain filmiä edes Polaroid Instant 1000 DeLuxeen. Tai pikemminkin murkkuikänen tyttäreni odottaa... On siinä vain eri tunnelma odotella kuvan ilmestymistä emulsiopinnalle. Kavereiden kytätessä niitä IHQ ja LOL-ilmeitä näkyville...?
    Polaroidille on todella hyvät markkinat odottamassa, kunhan nuo bisnesmiehet eivät pilaa juttua jollain limbolla tuotteella.
    Terveisin Ari
     
  17. Frank

    Frank Active Member

    7 250
    1
    38
    Vs: MV filmiä Polaroidilta

    Eikös Polaroidin markkinat vähän niinku ollu ja menny? =)

    Ei sillä etteikö niille kysyntää pienissä määrin riittäisi yhä - tekeehän se Fujikin niitä, tosiaan paremmalla laadullakin. Se on kyllä ihan hyvä pointti että yhteensopivuus vanhoihin kameroihin olis kiva.
     
  18. AmK76

    AmK76

    197
    0
    0
    Vs: MV filmiä Polaroidilta

    4x5 kelpais mulle, tytär vinkuu sx-70:stä...
     
  19. Kasimir

    Kasimir Well-Known Member

    9 684
    547
    113
    Vs: MV filmiä Polaroidilta

    Helvetti, noi diasecille ja metri kertaa metri! Misä löytyisi SX-70 halvalla?

    kapa