Novoflex MagicStudio 80 maksaa maitolaiturilla yli 600e! ja näyttää tältä: http://www.novoflex.de/index.php?rex_resize=286w__ms-50-set_650px.jpg Minä löysin vanhan kokoontaittuvan varavuoteen joka on tehty alumiini putkesta, rakennin siitä kehikon ja tilasin Etralta vaaleaa akryyli levyä 2kpl 70x120cm, 2mm vahvuisena Yhteensä 45e tarkoitus astetlla levyt samalla tavalla kuin MagicStudiossa, Nuo kehikkoon lisätyt tukiputket voi ottaa vielä pois jos levyyn ilmenee varjoja niistä. tämmönen siis -> http://jyre.kuvat.fi/kuvat/D.I.Y+palsta/Valokuvausp%F6yt%E4/
Vs: Pöytä valokuvaukseen. Tilasitko valkoista vai opaalia akryyliä tuohon? Itse olen harkinnut vastaavaa projektia, mutta en ole päässyt materiaaleista mihinkään päätökseen (polystyreeni/akryyli, valkoinen/opaali jne.). Hyvin keksitty aihio. Mielenkiinnolla odotan lopputulosta.
Vs: Pöytä valokuvaukseen. Käsittääkseni nyt oon tilannu vaaleata opaalia. Etralla ei ollu näyttää näytepalaa, mutta näytti minulle että "se levy on saman näköstä ku tuo katossa olevan loisteputken pinta" eli ei näy läpi mutta päästää valoa lävitse. Tänään pasautin tuon punkan vielä keskeltä poikki ja toiseen osaan kiinnitin pop-niitillä sellaiset alumiiniputken pätkät, että menee just runkoputken sisään. Sitten vain reijät toiseen päähän ja niihin putken pätkiin ja metalliset 8mm lukkosokat pitämään kasassa. (Eli hökötys menee nyt pienempään tilaanki) Odottelen levyjä vielä
Vs: Pöytä valokuvaukseen. Hyvännäkönen DIY projekti. =) uskon et tulis oikeen toimiva ku laittas pitemmät jalat niin työskentelyasento ois helpompi ja tonne alle sais paremmin valon. Sit mietin noita sun keskitukia.. niistä saattaa tulla varjot siihen akryyliin jos ammut alta valoa.. Jos se on tarpeeks paksua niin tuskin edes tarvitsisi noita. Meillä oli koululla puusta tehty massiivinen kehikko jossa ei ollut mitään tukia tuolla keskellä, eikä se niitä kaivannutkaan. ja ois kiva nähdä kuvia sit ku tuo valmistuukin. Itse härvelistä ja esim tuotekuva otettuna tolla pöydällä =)
Vs: Pöytä valokuvaukseen. Kohta tulee studiotekniikkaa myyntiin, siellä on myös kuvauspöytä jossa akryylilevy, hiekkapuhallettu pinta että voi teräsvillalla pitää puhtaana. voi tietysti tarjota ennakkoon terv JW
Vs: Pöytä valokuvaukseen. Akryyli levytki tulivat tuossa perjantaina. Todella varovainen saapi sen kanssa olle kun rupee sitä porailemaan/ taivuttamaan ettei vain halkea. Varsinkin jos reijän poraa ja kiinnittää pienellä pultilla kehikkoon niin voi tulla halkeama, näin tuli kun porasin reijän levyn reunaan jotta saisin sen kiinni kehikkoon, mutta halkesikin. onneksi vain about 3cm matkalta, eikä tule kuvattavalle alueelle. Täytyy vielä kehitellä kehikkoa lisää jotta levyn voisi kiinnittää paremmin. Haastavin osuus tuossa näkyy olevan tuo "tausta" levyn asettaminen juuri oikeaan kohtaan.
Vs: Pöytä valokuvaukseen. laita maalarinteippi levyn pintaan kun poraat, auttaa vähän mutta ei poista koko ongelmaa...
Vs: Pöytä valokuvaukseen. Olen käyttänyt akryyliin tehtäviin ruuvinreikiin ruuvinreikäterää, joka leikkaa terän sivulla eikä kärjellä, terä siis levenee ylöspäin. Terän olin itse tehnyt smirgelillä, mutta saa niitä valmiina kaupastakin. Akryylin alla on hyvä olla tasainen lastu- tms. levy, jolloin akryyliin ei tule jännitteitä, kun terä menee läpi. Antaa siis alustaan tulla reikä.
Vs: Pöytä valokuvaukseen. Näin on joo. Olen tässä nyt miettinyt, että auttaisiko vielä jos vedän jonkun jämäkän teipin tavallaan ympäri reunoja nin saattaisi ehkä uskaltaa porata peremmin? Olen käyttänyt isoa lastulevyä akryylin alla sen jälkeen kun huomasin kuinka helposti tuo halkeaa
Vs: Pöytä valokuvaukseen. Älä poraa ollenkaan, laita vain reunoihin kulmaraudat. niin on kaikki pro kuvauspöydät tehty, turhaa vain pilaat akryylin, ja vältä kiilitävää pintaa, kaikki heijastukset tulevat näkymään jos on kiiltävä muovipinta.
Vs: Pöytä valokuvaukseen. Päivitystä 1.2.2010 Tässä vähän levyn asettelua, tuollaset narut laitan pitämään tuota levyä muodossaan, niin ei halkia niin helposti eikä tarvi ruuvveja/pultteja laittaa ja pelätä että halkee koko levy, kuten kävi PERKELE! toiselle levylle, lähdin sitä varovasti taivuttamaan ja pientä ritinää kuulu ja samantien paskaks.. nyt onnistu pohjan laittaminen, pitääkö tuo alusta saada mattapintaiseksi, kun nyt se on aika kiiltävä kun otin vielä ne suojamuovitkin pois, tässä kuvassa ne on vielä paikollaan. <IMG src="http://jyre.kuvat.fi/kuvat/D.I.Y palsta/Valokuvauspöytä/Levyn asettelluo.jpg/_smaller.jpg"]</IMG>
Vs: Pöytä valokuvaukseen. osta papapataa tai hienoa vesihiontapaprua ja sillä hinkkaat, samalla sitten puhdistat jos tulee jälkiä Liimaa alumiiniputkiin metallilevyt joista kiristelet kaarevuutta puristimien avulla , sit alkaa jo oleen aika Pro viritys !
Vs: Pöytä valokuvaukseen. Patapattaa iteki mietin juuri tässä. Nyt tuo kaarevuuden säätö toimii mulla siten, että tuota narua löysyttämällä ja kiristämälla kaarevuus muuttuu ja nuo mustat pienet "puristimet" oli muutamistaä pöytälampuista, toimivat käytössä ainakin toistaiseksi. pientä kehittelyä vielä voisi tehdä mutta tosiaan oli oivallinen tuo idea että ei reikiä levyn tai ruuvveillakaan kiinni..
Vs: Pöytä valokuvaukseen. Ratkaisin sen levyn kaltevuuden säädön tällee <IMG src="http://jyre.kuvat.fi/kuvat/D.I.Y palsta/Valokuvauspöytä/Mekanismi D.jpg/_small.jpg"]</IMG> vanhat käyttökelvottomat kalastusvälineet hyötykäytössä.. ja tuo toimii ihan hyvin, saapi säädettyä kalteuuden halutunlaiseksi kunhan ensin punkan selkänojan säätää haluttuun asentoon ja sitten löysää kelasta narua tarvittavan määrän. Joo olitte tosiaan oikeassa noista tukiputkista, että ne otan pois ja laitan vaikka jotain kulmarautaa tai vastaavaa tukemaan sitä levyä siten ettei varjoja tule. Nimittäin tuli senverran härskit varjot kun valasin alapuolelta ja kuvauspinta-ala ei järin suuri enää ollut..
Vs: Pöytä valokuvaukseen. Hyvä pöytähän siitä tuli. Toivottavasti levy kestää... Jatkon varalle, tuollaista ei missään nimessä kannata tehdä akryylista. Polykarbonaatti on paras, jos tarvii kirkkaan (helppo porata, kestää taivutusta ja kolhuja, ja voi myös taivuttaa pysyvästi muotoon ilman lämpökäsittelyä) - akryylia hinnakkaampaa tosin. Valkoisena tai värillisenä iskunkestävä polystyreeni (S/B) toimii.
Vs: Pöytä valokuvaukseen. [QUOTE> [/QUOTE] Hyvä vinkki.. Ihteeki pelottaa tuo akryyli levy välillä, toivottavasti kestää, niin ja kun ei laita keilapalloja tuohon niin eiköhän se kestä Muistatkos mistä polykarbonaatti levyä saapi ja minkä hintasta se mahtaa olla? pitää iteki googletella jos vaikka löydän. EDIT: eli polykarbonaatti niin onko se sama ku tämä -> http://www.puuilo.fi/cat/product_details.php?p=1946 ja jos ei tuota polystyreeni (S/B) löydä niin tuo plykarbonaatti (joku pleksi) muuttuu vaaleaksi kun sen hioo molemminpuolin hiomapaperilla?
Vs: Pöytä valokuvaukseen. Joo siinähän sitä on (Pleksi sanaa käytetään kyllä yleensä akryylista). Hionta kannattaisi tehdä vain alapinnalle, hiottu pinta kun kerää helposti likaa sormista yms. Tietenkin silloin se on peilimäinen, joka ei välttämättä sovi kaikkiin tarkoitukseen. Hionnan sijasta voisi tietenkin laittaa alle vaikka valkoisen paperin. Styreeniä saa läpinäkymättömänä, jossa toinen puoli on matta ja toinen kirkas. Löytyy esim. Teollisuus-Etolasta, tai onko se Etra nykyisin.
Vs: Pöytä valokuvaukseen. Keraplast on yksi edullisimmista, mutta sijaitsee Orimattilassa. Levyt vaan ovat isompia ks.http://www.keraplast.fi/index.php?optio ... &Itemid=68"]http://www.keraplast.fi/index.php?option=com_content&task=view&id=14&Itemid=68 Löytyy akryyliä, polykarbonaattia ja muita muoveja.