Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

moskva 2 ja panf+, toka testi

Keskustelu osiossa 'Filmikuvaus' , aloittajana Lepus, 23 Tammikuu 2010.

    Moi
    Olen täpinöissäni. Ostin täältä laukusta Moskva kakkosen. En ole vastaavia hypistellyt, joten melkein kuset housuun heti kärkeen. Tarkennus ei toiminut lainkaan kun sain käteen. Ei se mitään:
    Putsasin, rassasin, kalibroin ym ihan nettisivuja selattuani ilman aiempaa kokemusta.
    Olen täpinöissäni.
    Just kehitin ekan rullan ulos tosta. Tri-X @1600. D-76 1:1 13 min 15 sek ja purkin vatkaus kerran minuutissa.
    Tuli siitä kuvia, eikä vuoda (kai) valoa, ja tarkentaa ainakin osapuilleen sinnepäin.
    Tässä pari kuvaa.

    Räpsin valosassa yhen rullan ilford pan 50:stä (vaimikäseoli?), en viel sitä kehittäny. Ehkä huomenna.. katotaan sit mitä siitä erottuu. Ihanan jännää!

    EDIT: Jos en väärin muista niin tarkensin tohon penkkiin (corner detail). Taitaa olla toi keskikohta vähän ulkona. Muistaaksen oli snadisti himmennetty, eli f5.6
     
  1. Jukkis71

    Jukkis71 Active Member

    Vs: moskva 2 ja trix @1600 eka testi

    Kyllä tuo tri-x vain on hieno filmi!
    TJukka
     
  2. Vs: moskva 2 ja trix @1600 eka testi

    Niin on :D
     
  3. Vs: moskva 2 ja trix @1600 eka testi

    Joo mä ajattelin et oon cool kun räpsin tota! Eiks niin!

    EDIT: Ja kaks kertaa vielä coolimpi kun on tuo @1600 tuossa
    EDIT: Oikeammin: neljä kertaa coolimpi.
     
  4. Vs: moskva 2 ja trix @1600 eka testi

    Komensit lapset kuvaan ja tarkensit penkkiin ;)

    Nättiä jälkeä kyllä tekee.
     
  5. Vs: moskva 2 ja trix @1600 eka testi

    No kun penkki pysyy paikallaan ja lapset heiluu, eikä vielä ihan ole toi tarkennus ja kameran käsittely tuttua ja nopeeta =)
     
  6. toninikkanen

    toninikkanen Active Member

    1 628
    0
    36
    Vs: moskva 2 ja trix @1600 eka testi

    Hienoa meininkiä, 6x9:llä voi saada jo tosi hienoja sävyjä kuviinsa, jatka ihmeessä tuon kanssa!
     
  7. Lotari

    Lotari Member

    310
    0
    16
    Vs: moskva 2 ja trix @1600 eka testi

    Keskikohdassa raekin on epäterävämpää kuin nurkassa, ei taida filmi olla ihan tasaisena skannerissa.
     
  8. Vs: moskva 2 ja trix @1600 eka testi

    Juu, itse asiassa mulla ei ole skanneria, vaan räpsin ihan 50mm ja loitolla digijärkkärillä kuvia.
    Ja filmi oli just laitettu kuivumaan, eli ihan käppyröillä, ja heilu ees taas. Eli tuo keskikohdan kroppi tosiaan ei ole fokuksessa.
     
  9. Vs: moskva 2 ja trix @1600 eka testi

    Vähän kun lisäät jyrkkyyttä, tummuutta ja ääriviivaterävyyttä (Unsharp mask) alkaa näyttään mustavalkokuvalta. Kyllä se siitä. lapset on ainakin innokkaita...
     
  10. Vs: moskva 2 ja trix @1600 eka testi

    kiitos kommenteista. laitoin tossa just filmiä tilaukseen, homma jatkuu varmasti!
     
  11. Vs: moskva 2 ja trix @1600 eka testi

    Joo tilasin macosta 10 rullaa tuota trixää ja sitten 5 rullaa velviaa.
    jääkaapissa oli pari rullaa vanhaa panf+, juuri kehitin ne. Hyvin skulas!!
    TÄPINÄÄ!!
    Laitan tähän samplea kun kerkeen.

    Sen verran, agitoin näitä samalla tavalla kun tota ekaa rullaakin. Tässä tuli kuitenkin jonkin verran tiheempi jälki. Ajat trix: 13:15, panf+:10:30 (D76 1:1)
    Veivasin seuraavasti:
    5 inversiota wähän twistaamalla alkuun, ja sitten kerran minuutissa 2 kääntöä, joista toinen sillain twistaten (n. 8 sek proseduuri) .. kuullostaako järkevältä?
    Mielestäni valotin melko samoin päämäärin nuo, tosin tuo trix oli sisällä hehkulampun valossa, ja voi olla että tuli alivalotettua hiukan kun oli niin hämärää, ja käsivaralta ammuin..

    Toinen juttu: mites toi kun on myös kaapissa hieman vanhentunutta t400cn (C41 prosessi) filmiä. Onko reseptiä / kokemuksia mitä tulee jos kehittää D76:ssa?
     
  12. Vs: moskva 2 ja trix @1600 eka testi

    BW400CN D-76 stock 400   14   21C [40]
    Note [40] Presoak film 3 minutes

    -- kas löytyi massive dev chart:sta retsepti. Pitänee tuotakin testailla. On tää niin kivaa kun tuntee elävänsä
     
  13. Vs: moskva 2 ja trix @1600 eka testi

    No niin koitin ottaa kuvan tosta panf+ otoksesta.
    Oikeestaan, tuli karmeen näkönen. Taisin sopata sen ketuilleen, tai sitten lähtökohta oli huono(sti valotettu)
    ?!

    EDIT: hetkinen.. ihmettelinkin mistä tuo kökkö tulee, mutta kamera oli unohtunut jpegille. no pitää kattoa saako tosta mitään irti.
    EDIT2: joo-o. ihan hävettää. täpinätkin hävis.
     
  14. Vs: moskva 2 ja panf+, toka testi

    No niin nyt saattais olla vähän parempi, ainakin tuli ammuttua rawia. Toinen ruutu ja epäilisin että kamera vähän heilahti, vaikka oli jalustalla.

    EDIT: joo, "skanni" on huono. Lätkäsin vaan 9 makrokuvaa (jotka vain osittain tarkkoja) photomergeen, ei ihan laakista osunu =)
    Pitäis kehittää joku apuväline tohon kopioimiseen.