Vs: zenit? Tätä ketjua on mukava lukea. Kaipa sillä on merkitystä että olen ystävän olymppia mallin zenitillä opetellut kuvailun saloja. Oma zenittiä ei ole ollut mutta äkkiäkös sellasen ostaa. KAIKKI ZENIT MIEHET YHDISTYKÄÄ
Vs: zenit? Onhan täällä ollut pariin kertaan ilmoitus, miten kamerat on varastettu autosta tai kotoa... itse olen enemmän huolissani joissain harvoissa tilanteissa enemmänkin pilallemenosta, vaikkapa rokkifestareilla tai pärskeisillä vesiputouksilla.
Vs: zenit? Ei ole koskaan varastettu mitään. Teen perustoimenpiteet moisen välttämiseksi olematta mitenkään neuroottinen. Repun vetoketjut kiinni, reppu pois selästä tungoksessa, jalka hihnan läpi pöydässä istuttaessa, ei arvokkaita tavaroita pysäköityyn autoon jne. Eli varastamisen voi aika hyvin välttää, ryöstöt on hankalampia. Niille ei voi muuta kun välttää todennäköisiä paikkoja ja aikoja sekä oman tajunnan hämärtymisen astetta yhdistettynä edellisiin. Mutta jos oma asenne ennaltaehkäisyyn on sama kuin eräässä ns. "tasa-arvokeskustelussa", jossa poliisin tutkija demonisoitiin naisaktiivien taholta hänen todettuaan, että puolet hänen tutkimuksensa raiskauksista olisi voitu välttää hyvin yksinkertaisin naisten omin toimenpitein eli olematta lisäämättä omilla teoillaan raiskauksen todennäköisyyttä lähelle sataa välttämällä riskialtista seuraa ja eritoten olemalla vetämättä ns. persareita ao. seurassa, niin sitten ei voi mitään. ;D ;D ;D ;D
Vs: zenit? Tässäpä omaa projektiani:http://www.kameralaukku.com/portal/inde ... 778.0.html"]http://www.kameralaukku.com/portal/index.php/topic,39778.0.html Homma on jo aika hyvin kuosissa ja suljin korjattu. Valotusmittari ei toimi 1/15 sekunnin valotusajalla ja kiekko hieman jäykkä. Runko on painava ja kömpelö, mutta olisi mielenkiintoista kokeilla, millaisia kuvia sillä tulee.
Vs: zenit? kuinka tossa zenitissä toimii toi valotusajan säätökiekko, jos halutaan pitkempiä valotusaikoija, kun 1/30s? normaalisti siitä löytyy arvot 1/500, 1/250.... aina 1/60 saakka. sitten seuraava on 1/30-x ja sitten on Bulb. bulbbi toimii, mutta mitenkä saan esim. 1 sekuntin, taikka 5 sekuntin, taikka 1/15s aikoja? vai saako niitä ollenkaan tolla vehkeellä?
Vs: zenit? Bulbilla saat kaikki ajat mitkä osaat itse pitää nappia pohjassa ja "valmiina" ei mitään väliaikoja 1/2 - 1/15 irtoa ollenkaan.. aika paha rajoitus tavallaan, sen takia en lataisi helposti Zenitiin alle 400-nopeuksista filmiä, jaa 58/2 Helioksellakin muuten helposti kuvat ottamatta..
Vs: zenit? Totta. Itse asiassa kaikki jotka joutuvat rikoksen kohteksi voivat syyttää ihan vaan itseään. Ja niinhän ne monesti tekevätkin: Suomihan on ihan hyvällä menestystasolla tässä mielenterveysosastossakin. Ja syyllistämisosastossa. Hyvä me! http://www.rugift.com/photocameras/zenit-et-slr-camera-black.htm Tuolta halukas voi hommata tämmöisen muotikameran. Ajatkin kerrotaan selvästi: Shutter speeds: from 1/30 to 1/500 of a second and "B"
Vs: zenit? no joo o. on kyllä pikkasen ankee vehje. mutta pakko toi yks rulla on loppuun paukuttaa, niin näkee sitten, että tuleeko niistä kuvista mitään. olis ollu ihan kiva ottaa vähän perinteisemmin niitä kuvia. toi kamera on ehkä jo pikkasen liiankin perinteinen.
Vs: zenit? Älä luovuta näin helpolla. Ei ole ole liian perinteinen, vaan halpis jo omana aikanaan. Laadukkaita vehkeitä saa nyt niin pikkurahalla, ettei ikivanhojen halpiksien kanssa värkkääminen ole kovin antoisaa, kun ei ole pakko.