Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Erilaisia negakokoja

Keskustelu osiossa 'Filmikuvaus' , aloittajana Kimo, 24 Marraskuu 2009.

  1. Kimo

    Kimo Well-Known Member

    12 415
    1 066
    113
    Laitan,kun on tätä aikaa kuvan erikokoisista negoista ,koska täällä on myös vähemmän kuvanneita foorumilla.Kuvannut olen näillä kaikilla ja muutama suosikki on.
    1.  6x7 käy lähes kaikkeen ja pimiössä suotuisa paperille.
    2.4x5 isoilla negoilla saatavuuden takia
    3. 6x9 maisemaan
    t kimo  edit kaivettu ö mopista
     
  2. Jaakko

    Jaakko Active Member

    1 176
    12
    38
    Vs: Erilaisia negakokoja

    Mukavastipa olet asiat laittanut järjestykseen! On helpompi vertailla negakokoja, että saa sitten jonkin käsityksen kinokoon ja vaikka keskikoon erosta. Minä olen mieltynyt tuohon 6x9-kokoon, käy mielestäni muuallekin kuin maisemaan. On nimittäin rajausvaraa aika tavalla!
     
  3. Kimo

    Kimo Well-Known Member

    12 415
    1 066
    113
    Vs: Erilaisia negakokoja

    Osta hyvä mies Fujin 6x9 mittaetsinkamera,tekee hurjaa jälkeä.Maisemakäytössä hyvä,ei potretteja tarvitse juuri ottaa.Hankaluutena juuri se negakoko.
     
  4. Jaakko

    Jaakko Active Member

    1 176
    12
    38
    Vs: Erilaisia negakokoja

    No arvaas, mitä 6x9-kameraa käytän? Fujin mittaetsintä! Just passeli minulle.
     
  5. Kimo

    Kimo Well-Known Member

    12 415
    1 066
    113
    Vs: Erilaisia negakokoja

    Onko 90 mm linssillä vai?
     
  6. RB

    RB Well-Known Member

    9 429
    1 277
    113
    Vs: Erilaisia negakokoja

    Minä oon aloittanut keskarikuvailun laina-Fuji 6x9 mittaetsinkameralla. Oli vanhempaa mallia johon saa optiikan vaihdettua. Siinä oli 105 millinen.

    Kauheesti en tykänny, kun oli jo silloin ihmispainotteista kuvaaminen ja suurennuskonekin oli vain 6x7.

    sekin yksilö on simahtanut, ei toimi enää.
     
  7. Vs: Erilaisia negakokoja

    Noita Fujin 6x9:ää käytettiin aikoinaan paljon koulukuvauksiin ja rungot ovat sitä mukaa. Tällä hetkellä niihin ei ole saatavissa varaosia ja virityskoneisto on se heikoin lenkki. Linsseistä 65-millinen laajakulma on toistoltaan mellevä. Vaikka valovoimaa on vain 8, niin ei se haittaa, kun muutenkin himmentää ja mittaetsimellä tähtäilee. Tämän "kromosomi-Leican" kun nostaa nokalle, niin eipä jää huomaamatta. Laukaisuääni on vienompi kuin Leicassa : "zip". Jos löytyy ehjä, niin on hyvä ostos.
     
  8. Jaakko

    Jaakko Active Member

    1 176
    12
    38
    Vs: Erilaisia negakokoja

    Linssi on 90/3.5. Skarppi.
     
  9. Kimo

    Kimo Well-Known Member

    12 415
    1 066
    113
    Vs: Erilaisia negakokoja

    ota yhteyttä kun et enää jaksa kuvata sillä 
    edit  ebayssa on aika paljon hyviä fujin runkoja,jospa joskus sieltä sitten t kimo
     
  10. Jaakko

    Jaakko Active Member

    1 176
    12
    38
    Vs: Erilaisia negakokoja

    Jaksanhan minä. Ebayssa niitä tosiaankin on. Ja varsinkin 6x4,5-kameroita enemmänkin, mutta eihän se kuvakoko ole sama. Eikä kamerakaan, automaattisia kun ovat.
     
  11. Vs: Erilaisia negakokoja

    KEH:llä näytti kanssa olevan noita useampikin.
     
  12. Jaakko

    Jaakko Active Member

    1 176
    12
    38
    Vs: Erilaisia negakokoja

    Jep. Oletkos sinä tai joku muu täältä tilannut tuolta KEH.com:sta? Joskus olen katsellut muutamaa tuotetta, enpä vain tilannut mitään.
     
  13. Vs: Erilaisia negakokoja

    KEH taitaa nyt halvan taalan aikoina olla ihan ykköspaikkoja hankkia käytettyä rompetta. KEHin laatumääritykset on vedetty niin tiukaksi, että monet hankkivat sieltä vain "BGN" tason tavaraa, joka on toimivaa ja testattua mutta joku raapaisu tai kuluma voi olla maalipinnassa. Itse hankin juuri eräänkin tuotteen, jonka laatutasoksi oli merkitty "EX" eli hyväkuntoinen käytetty. Tuote saapui avaamattomassa uuspakkauksessa mutta sitä ei silti oltu luokiteltu "LN" eli uudenveroisen tasolle. Kiva yllätys.

    KEH ottaa myös palautukset "no questions asked". En ole joutunut tätä kokeilemaan, mutta kuulemani perusteella toimii ihan rutiinilla. Postikulut joutuu toki maksamaan itse. Mukavaa on myös se, että sieltä emaililla kysyvät onko postikulut OK ennen kaupan päättämistä ja lähetystä. Hintaan pitää muistaa myös laskea ne normaalit alvit lisää mitä EU:n ulkopuolelta tulee.

    Omien kokemusten perusteella (ehkä puolen tusinaa tilausta) voin suositella. Muitakin kokemuksia varmasti on tässä porukassa.

    Niin ja Kimolle kiitokset tuosta selventävästä kuvasta.
     
  14. Jaakko

    Jaakko Active Member

    1 176
    12
    38
    Vs: Erilaisia negakokoja

    No vähän tähän suuntaan minäkin olin lukenut. Eli että ostetaan BGN-tuote, joka onkin sitten aivan moitteeton, vain jokunen raapaisu.
     
  15. Esterhaus

    Esterhaus Member

    412
    0
    16
    Vs: Erilaisia negakokoja

    keh.com vaatii edelleen, että ulkomaalaisten asiakkaiden on lähetettävä sähköpostilla skannattuna luottokortin etu- ja takapuoli sekä passi / ajokortti sekä puhelinnumero. Nämä tiedot sitten jäävät keh.comin omille servereille. Tämä on jo kokonaisuutena niin hirvittävä tietoturvapommi, jo pelkästään siksi että näitä äärimmäisen henkilökohtaisia tietoja pitää lähettää epäturvallista salaamatonta toimitustapaa käyttäen, että en itse tuollaiseen suostu edes halpojen hintojen ja hyvän palvelun takia. Faksikin kehhille käy, mutta se ei paljon kummempi ole ja harvalla on muutenkaan mahdollisuus faksata ulkomaille. Täydellisen vastuutonta toimintaa keh.comilta.
     
  16. Vs: Erilaisia negakokoja

    Täh? en ole koskaan kuullutkaan tällaisesta. Itse rekisteröidyin KEH:in sivuille ja maksan luottokortilla ihan samaan tapaan kuin vaikka Amazonissa.

    Jos asia olisi niin kuin Esterhaus kirjoittaa niin en tietenkään ostaisi kyseisestä liikkeestä mitään.
     
  17. Maukka

    Maukka Member

    89
    0
    6
    Vs: Erilaisia negakokoja

    Adoramalla oli ainakin muutama vuosi sitten samanlainen nootti. Laitoin sinne postia, että haluan kyllä tilata tuotteen, mutta en suostu lähettämään mitään skanneja sähköpostitse. Vastauksena sain, että ei niitä tarvitse toimittaa, maksat vain luottokortilla normaalisti ja tavara liikkuu. Näin myös tapahtui.
     
  18. Esterhaus

    Esterhaus Member

    412
    0
    16
    Vs: Erilaisia negakokoja

    Näin siellä keh.comin help-osastolla sanotaan kv-tilauksista:

    [QUOTE>
    [/QUOTE]

    Lähetin aiheesta sinne sähköpostiakin mutta en saanut mitään vastausta. Mutta jos tuo ei oikeasti ole välttämätöntä, niin sitten voisin kokeilla itsekin tuolta tilata jotain. Ehkä luottavat sitten kuitenkin eurokansalaisiin sen verran.
     
  19. Vs: Erilaisia negakokoja

    Kiitos tästä. Tämä oli hyvin valaiseva. Tässä tapauksessa yksi kuva kertoo enemmän kuin tuhat sanaa :=)
     
  20. Vs: Erilaisia negakokoja

    Mä tilasin KEH:ltä parit linssit mamiyaflexiin, kun ebayssa ei hirveästi näkynyt ja hinnat oli turhan kovia.
    Olivat BGN luokituksessa. Ulkoinen kunto oli pari naarmua. Linssit virheettömät, mutta sulkimet oli aika tahmeat molemmissa. Alkoi toimia, kun naksutteli aikansa, mutta pitää nyt katsoa. Ainakaan bulbi ei toimi toisessa. Mun mielestä ihan linjassa tuon BGN luokituksen kanssa, eli siinä kannattaa käyttää järkeä vaikka luokituksien kuvauksissa puhutaan vain linssien kunnosta tai kysellä sieltä lisää.

    Sitten toi faxilla vahvistaminen. En onnistunut faxaamaan kortteja. Saattoi olla firman faxissa vika, mutta enpä saanut niiden faxia vastaamaan, kun soitin puhelimellakaan. Tästä sitten vaihdettiin mailia ja sain jopa toisen faxinumeron. No homma sitten jäi pariksi päiväksi ja seuraavaksi UPS ilmoitti, että olis tullattava paketti. Noh KEH ei siis ollut jäänyt odottelemaan faxia vaan oli pistänyt paketin tulemaan. Tässä kohtaa sitten lähetin mailin ,että ehän mä nyt enää ala mitään faxilla leikkimään, kun pakettikin on jo mulla.
    Setä KEH sitten kuitenkin halusi korteista kuvan, joten skannasin ja lähetin mailin liittenä, mutta suttasin osan numeroista, koska mitään järkeähän tuossa ei ole.

    Yleisesti ottaen positiivinen kokemus ja todennäköisesti tilaan uudestaankin. Aika nihkeästi on vaan yksittäisistä tuotteista mitään tietoja sivuilla.

    Nii joo. Toimituskulut UPS:lla oli n.65$ ja ALV:sta luistamisesta ei UPS:n kanssa kannata haaveilla, eli ne saa laskea suosiolla mukaan.