Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Mistä tunnistaa laittoman softan?

Keskustelu osiossa 'Kuvankäsittelynurkkaus' , aloittajana habibi, 7 Lokakuu 2009.

  1. habibi

    habibi

    3
    0
    0
    Vs: Mistä tunnistaa laittoman softan?

    Teemu Laineelle tiedoksi, että ei ollut aito :)



    [/quote]
    Nooh, oliko aito?
    [/quote]
     
  2. Vs: Mistä tunnistaa laittoman softan?

    XP Pro OEM sallii 20 automaattista verkon kautta aktivointia. Home, voi olla määrä pienempi - en tiedä. Ja Pro tapauksessa, aktivointi onnistuu mutta on ns. pakko soittaa MS. 0800 numero suomessa, onneksi. Toimii, muutaman minuutin viiveellä, jos on aito.

    Adoben ohjelmistot on toistaiseksi onnistunu kaikki, vaikka konekin viime keväänä vaihtui. Oliko kellään tiedossa montako kertaa Adoben ohjelmiston voi aktivoida, jos vaikka muistia kohta lisäisi ;)
     
  3. Vs: Mistä tunnistaa laittoman softan?

    Kyllä mä olen mäkissä vaihdellut muisteja ja näytönohjaimia, eikä ole mitään ongelmaa ollut. Toinen käyttöoikeus jäi aktivoiduksi, kun levy hajosi, mutta senkin sain monien hankalien vaiheiden kautta vapautetuksi Adoben puhelinpalvelun kautta. Crossplatform-politiikka ei oikein pelaa, mutta muuten aika toimiva systeemi tuolla Adobella. Tarkkaa on vaan, että se softa ei ole samanaikaisesti käytössä kun kahdessa koneessa.
     
  4. phist

    phist

    14
    0
    0
    Vs: Mistä tunnistaa laittoman softan?

    Joo, ohjelmistotalot ehdottomasti kylpee rahassa blaa blaa blaa. Mistäs sä nyt sen "oikean hinnan" tiedät? Mistä sä tiedät paljonko siihen käytetään miestyötunteja? Ja kuka sä oot päättämään mistään muiden tuotteiden hinnottelusta. Jos hinta ei miellytä, niin ei oo mikään pakko ostaa. On aika helvetin hieno asenne vielä valokuvauksen harrastajalta, jos et ymmärrä mitä tekemistä sillä on tän kanssa, niin oot vielä enemmän pihalla kun luulin.

    Ja jos sulla ei hälytyskellot ala soimaan kun joku myy 80000e autoa 3000e:llä, niin ihmettelempä vaan. Jos ostat varastetun auton, niin luultavasti et saa pitää sitä etkä saa rahojakaan takasin.
     
  5. Vs: Mistä tunnistaa laittoman softan?

    Voi ne saada myyjältä takaisin. Tai sitten ei. Varastettuun tavaraan ryhtyminen on rikos, joten ei rikoksesta juuri yleensä lisäkorvauksia saa -päinvastoin: rikoksella saatu hyöty saaatetaan periä ostajalta. ;-)
     
  6. Vs: Mistä tunnistaa laittoman softan?

    Kylpee kylpee, kun todella monet (¤&%/¤(/) ostavat ylihinnoiteltuja ohjelmia

    Hieman maalaisjärkeä ja matematiikkaa (ihan ala aste taso riittää)

    Onko joku sanonut että ostan ???  ;D

    Hah ja pah, yleensä olen sisällä.
    Asenteella ja harrastuksilla ei ole mitään tekemistä keskenään.

    Varmasti ostan, ajan ja erityisesti sen omistan kun nimet on papereissa, se joka sen yrittää kaupanteon jälkeen viedä, saa vapaasti yrittää (meillä päin on käytössä Texasissa hyväksi todettu laki oman omaisuuden puolustamissesta), mikäli anastuksessa kuitenkin onnituu, saa peräänsä ison laskun ja vähähiuksisia parrakkaita perintätoimiston herrasmiehiä nahkaliiveissä.  ;D

    Mistä ostaja voi tietää onko kyseessä varastettu esim. auto? ei mistään.
    Kyseessä voi olla idiootti myyjä joka ei tiedä todellista (ylihinnoiteltua) markkina-arvoa
     
  7. keegan

    keegan Well-Known Member

    8 629
    1 536
    113
    Vs: Mistä tunnistaa laittoman softan?

     
  8. Vs: Mistä tunnistaa laittoman softan?

    Niin? Mitä haluat tällä sanoa? Rikos ei ole rikos, jos ei tiedä mistään mitään?
     
  9. pb76

    pb76

    777
    0
    0
    Vs: Mistä tunnistaa laittoman softan?

    Tuosta on kait säädetty ihan pykälissä että pitää tietää ;)
     
  10. phist

    phist

    14
    0
    0
    Vs: Mistä tunnistaa laittoman softan?

    On selvää että sulta ilmiselvästi puuttuu se maalaisjärki ja jos immateriaalioikeudet on sun mielestä vaan typerää paskaa, niin se on varmaankin ihan ok, että sun ottamia kuvia käytetään ilman sun lupaa jos vaan joku niin haluaa?

    Ja jos sä ostat sen varastetun auton, niin uskoisin ettei ne nahkaliivimiehet käy hakemassa sitä autoa poliisilta. Voin toki olla väärässä.

    Ja kun sä voit päättää oikeat hinnat muiden puolesta, niin et vaivautuis sanomaan kauppiaille, että ruoan pitää olla halvempaa. Niin että ne mielellään tottelee. Vai onko ruoan varastaminen ok, jos kokee että se on liian kallista?
     
  11. Vs: Mistä tunnistaa laittoman softan?

    Mutta jos ei tiedä sitä? ;-]
     
  12. Vs: Mistä tunnistaa laittoman softan?

    Olet asian ytimessä
    Hmm!
    Mielenkiintoinen näkökanta, pitänee pohtia...

    Jos ruuan myymisestä (vai pitäisikö puhua välittämisestä)(pitäisi) otetaan muutama isolla kädellä rohmuava tukkuri ja välikäsi pois, voisi tuottajahinta nousta edes kulut peittävälle tasolle, samalla ruuan hinta kaupassa laskisi, ilman arvottomanveron muutoksia, josta syntyvät kustannukset kuitenkin ostaja loppukädessä maksaa, vaikka ns. hinnan alennusta valvotaan nyt, niin siinä käy kuten ekuun siirryttäessä:
    ensin tarkkaillaan ettei hinnat nouse ja n. vuoden kuluttua lopetetaan syynääminen ja hinnat karkaavat käsistä, tämä on totuus eikä hintojen nousua voi perutella kuten julkisuudessa "tutkijat" perustelevat inflaatiolla.

    Otetaas esimerkki:
    vanhaan hyvään markka aikaan: juhlamokka maksoi 2 pkt / 10mk = 1,68ekua
    nyt paskaan eku aikaan: juhlamokka 1 pkt / 2,80ekua = 16,65mk

    Eihän hinta ole noussut kuin 20 kertaiseksi

    On se onni että meillä on hano yhteisvaluutta, johon siirtyminen ei ole aiheuttanut kuluttajahintojen nousua LOL ;D
    No syyllinen on valtio: muuntokurssin olisi pitänyt olla 1:1 tai 10:1 (jotta junttikansamme tajuaisi heti).
    Muuntokurssina käytetty 5,94573 numerosarjahirviö on ihan kaupan hintojen nousua pohjustavan lobbauksen aikaansaannosta

    Sorry ot linjaus.

    Edit: korjattu ajatushärö
     
  13. Jukkis71

    Jukkis71 Active Member

    Vs: Mistä tunnistaa laittoman softan?

    Liian lyhyt matematiikka oli sulla koulussa?
    TJukka
     
  14. tmu_la

    tmu_la

    57
    0
    0
    Vs: Mistä tunnistaa laittoman softan?

    Johan on kahvin hinta kallistunut, että ihan 20x. Huh huh, oisko tässä ollut lama tai ihan vaan inflaatio joka vetää hintoja ylös, että jos sitä markka-aikaa elettäisiin edelleen niin tuskin kahvin hinta olisi samana pysynyt kymmentä vuotta...

    Amazonissahan voi myydä periaatteessa kuka vaan nykyään, kuhan maksaa sen kuukausimaksun Amazonille +provikat myydyistä tuotteista. Ja Amazon takaa että siellä ei huijarit myy, eli jos ongelmia ilmenee niin rahojen pitäisi järjestyä takaisin. Amazon FAQ sanoo "Do you offer fraud protection?
    Yes. Amazon's payment fraud protection helps you eliminate fraudulent orders on your products."
     
  15. Vs: Mistä tunnistaa laittoman softan?

    En mä kyllä vieläkään tuosta saa noin isoa hinnannousua tai sitten en vaan maalaisena osaa laskea.

    Jos siihen aikaan kun hiihdettiin kouluun kesät - talvet on tuo paketti maksanut 0,84 euroa ja nyt se maksaa 2,8 euroa, niin miten toi nyt on 20x hinta. Ollakseen 20x sen kahvipaketin pitäisi nyt maksaa 100mk, eli 16,81 euroa.

    Tässä on nyt joku suurempi kokonaisuus takana jota ei vaan voi tavallinen kuolevainen ymmärtää. Kokeilin kyllä tuota tekniikkaa kerran kaupassa kun laitoin omenapussiin päärynöiden hintalapun. Ei kelvannut kassalle, vaikka määrä täsmäsikin.
     
  16. Vs: Mistä tunnistaa laittoman softan?

    Voi s#%#/(

    10mk / 2kpl  = 5mk/kpl
    2,80€ = 16,65mk/kpl

    Pieni pilkunlukihärö päässyt lipsahtamaan (näitä sattuu kun selvin päin jotain yrittää tehdä)... 3,329 x ennen ekua ollut hinta eli 3,329 kertainen.

    Laskekaas piruuttanne ranskanleivällä ja muille perus elintarvikkeille sama
     
  17. Mirrored

    Mirrored Well-Known Member

    23 779
    749
    113
    Vs: Mistä tunnistaa laittoman softan?

    Mistä tunnistaa laittoman softan?  No kun Suomessa on yleisesti myyty kahvia alle maailman torihintojen.  Missään se ei ole ollut niin halpaa kuluttajalle kuin täällä.  Maailmanennätys - vaan ei taida päteä Parisienneen...
     
  18. Frank

    Frank Active Member

    7 250
    1
    38
    Vs: Mistä tunnistaa laittoman softan?

    Kuulostaa siltä että Amazon estää huijariostot, mutta entäs huijarimyyjät...
     
  19. Vs: Mistä tunnistaa laittoman softan?

    Mitä saat, kun ostat ohjelman?
    Paljon ykkösiä ja nollia, ei muuta.
    Jos niitä ykkösiä ja nollia myytäisiin maalattuna taidekuvana, voisin ehkä ymmärtää taulusta maksamisen.
     
  20. Vs: Mistä tunnistaa laittoman softan?

    Aivan, niitä samoja kuin pankkitililläkin. Ihan sama mitä siellä on.