Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Hääkuva

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana Akso78, 8 Lokakuu 2009.

  1. Akso78

    Akso78

    31
    0
    0
    Ensimäisistä virallisista ottamistani hääkuvista yksi ruutu...

    [​IMG]

    Kaikki kommentit tervetulleita!
     
  2. mvuori

    mvuori Well-Known Member

    10 669
    132
    63
    Vs: Hääkuva

    En tiedä, mikä on "virallinen hääkuva", mutta olet tehokkaasti pilannut tämän kuvan tekstaamalla oman nimesi morsiamen takapuoleen.
     
  3. Akso78

    Akso78

    31
    0
    0
    Vs: Hääkuva

    :D

    No tuota tekstiä toki ei ole niissä VIRALLISISSA kuvissa jotka hääpari sai :)

    Kiitos kommentista =)
     
  4. Urppis

    Urppis

    10
    0
    0
    Vs: Hääkuva

    Hyvä kuva, olin jopa itsekin paikan päällä (häissä siis) ja juuri nyt morsian käymässä, sai näyttää hänellekin kyseisen kuvan :D
     
  5. Ilkka989

    Ilkka989 Member

    477
    0
    16
    Vs: Hääkuva

    Olisin itse varmaan ohjannut hääparia hakemaan intensiivisemmän otteen kuvaan. Tarkoitan sitä, että nyt katseet kohdistuvat ohjaamattomina, eikä heillä ole välttämättä ajatusta siitä, mitä kuvan tulisi katsojille ilmaista.

    Jos kuvalla on tarkoitus olla hetken tunteen ilmaisija, niin ihan hyvin osuu kohdalleen: tuossa tilanteessa ollaan ihan ällikällä lyötyjä eikä osata ajatella kovin skarpisti enää. :)

    Jos kuvalla haetaan esmes sitä tunnetta, että "tässä ollaan aina yhdessä, tämä on erityinen asia" niin ehkä pelkkä kuvaan asettuminen ei riitä, vaan kuvaajankin tulee luoda tunnelmaa ja muistuttaa, että tämä kuva sitten tulee olemaan SE kuva, joka muistuttaa tästä päivästä, siihen johtaneista asioista ja sinä päivänä tehdyistä sitoumuksista, jne.

    Nämä ovat aika lailla makuasioita. Itse en myöskään pitäisi Temmeksen - tai minkä tahansa paikkakunnan - vaakunasta taustalla, mutta jos se merkitsee kuvattavien identiteetin tai muiden merkitysten kannalta jotain erityistä, niin sitten eikun vaan, totta kai.

    'Hyviä' hääkuvia on suuremman yleisön silmin aika vähän, teknisesti moitteettomia enemmän. Hääparihan taitaa olla se, joka määritteleekin onko kuva 'hyvä'.

    <SIZE size="1"]... tein juuri kommenttini turhaksi. Lähetän sen silti. Klik.</SIZE>
     
  6. Jukkis71

    Jukkis71 Active Member

    Vs: Hääkuva

    TEMMES!
    Siellä annoin ensimmäisen pusuni täysi-ikäisenä v 89!
    Selvennykseksi sanottakoon, että sitä ennen olen kyllä pussaillut muita tyttöjä.
    Kuvan ympäristö on hieno.
    T Jukka