"Vaan kuka lohduttaisi nyytiä ja kertois että uusi ja onnellinen perhe muutti taloon kello kuusi" (Tove Jansson: Kuka lohduttaisi nyytiä? 1960)
Vs: "On yöllä kamaalaakin kamalampi..." Tosi kaunis ja tunnelmallinen. Tuo sininen ovi oikeassa nurkassa on vähän turha.
Vs: "On yöllä kamaalaakin kamalampi..." Kiitos kivasta kuvasta Meille noviiseille olisi hyvä jos kuvissa olis täällä yleisesti selostettu miten ne tehdään, tai siis mitä proseduureja on käytetty. Esim kameraa, linssiä, photoshopkorjailuja jne. Mutta mutta, kyllähän pelkkä ihaileminenkin on mukavaa, ei ainakaan tartte miettiä miten itse sais noin suorat viivat joskus
Vs: "On yöllä kamaalaakin kamalampi..." Parempi on pitää kalustovehtaus erillään, koska liika tieto vain syö kuvalta sielun. Ei mikään ole hirveämpää kuin nähdä kuvan alla kaikki mahdolliset speksit kameramallista suljinnopeuksiin jne. Sen jälkeen sitä tuijottaa vain niitä. Se oli mun mielipide. Mielipide kuvasta on että se on oikein miellyttävä
Vs: "On yöllä kamaalaakin kamalampi..." Kun maailmassa tapahtuu uusia asioita, ihmisen mieli päivittää tulkintapintojaan asioihin. Niinpä tässä kuvassa ei ikkunan takana nyyhkytä Nyyti, vaan ulvilalainen 9-vuotias tyttö, joka valvoo yössä hätänumero kännykkäänsä valmiiksi valittuna ja kuutelee 51-vuotiaan isänsä ja äitinsä kireitä ääniä ja pohtii, millaiseksi tilanne mahtaa kehittyä tällä kertaa ja mitä koulussa opetettiinkaan hätäkeskukseen soitettamisesta. Visuaalisesti mainio kuva.
Vs: "On yöllä kamaalaakin kamalampi..." Täysin eri mieltä. Tallennetiedot voivat antaa samoja asioita pohtivalle hyvinkin paljon ajatuksia tai ideoita omaan kuvaukseen. On sen nyt vähän hassua jos jää tuijottamaan jotain tekstiriviä kuvan alla eikä pääse siitä irti. Itse laitan joka kuvaan infot: kamera, linssi, filmi, kehite. Kuva on taattua Tapiola 2006 -laatua. Viimeisen päälle harkittu ja tarkuudella toteutettu.
Vs: "On yöllä kamaalaakin kamalampi..." Ehkä olen vain ahdasmielinen Riippuu tietenkin että mikä kiinnostaa, filmikuvien speksit katson mielelläni. Eli tässäkin puhutaan varmasti vain mielipideasioista (vaikkakin se on aina antoisaa). Pelottaa vain ajatus siitä että valokuvaus olisi tunteetonta välineurheilua. Pahoittelut aiheesta, eli kuvasta poikkeaminen.
Vs: "On yöllä kamaalaakin kamalampi..." Jep - no problem. Jokainen tekee kuten haluaa, se on mielestäni ainoa sääntö tästä aiheesta. Ei tästä tämän enempää.
Vs: "On yöllä kamaalaakin kamalampi..." Loistavaa. Kuvakin mutta eniten mua (täysin ot) alko mietityttää ovettoman talon mahdollinen symboliikka, oon aina ajatellu että taloissa pitäis olla ovi. Kiitti v.....sti taitaa mennä yöunet multa V-MS
Vs: "On yöllä kamaalaakin kamalampi..." Hieno kuva. En kyl tajuu sisältöö, tai en ainakaan osaa niitä ajatuksia sanoiksi pukea mitä se herättää..
Vs: "On yöllä kamaalaakin kamalampi..." Kuvan viittaukset T.Janssonin luomaan mailmaan ovat sikäli onnistuneita, että siinä on sama selkeä, pinnallisesti normaali muotokieli, joka tarkemmin katsoen sisältää vaaraa ja normaaliutta uhkaavia elementtejä. Iltapäivälehtien otsikoistakin saa toistuvasti lukea kirvesmurhien yhteydessä, miten naapurien mielestä "he vaikuttivat aivan tavallisilta ja mukavilta perheiltä". Minusta "kaunis kuva".
Vs: "On yöllä kamaalaakin kamalampi..." Miellyttävä tunnelma ja värimaailma. Maalauksellinen, ihan seinälle laitettavaa.