Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Mun kuvia: STOA (Helsinki 15.9 - 27.9.2009)

Keskustelu osiossa 'Kuvaustapahtumat & valokuvanäyttelyt' , aloittajana JPu, 14 Elokuu 2009.

  1. JPu

    JPu Well-Known Member

    5 476
    219
    63
  2. Vs: Mun kuvia: STOA (Helsinki 15.9 - 27.9.2009)

    Hienoa. Nämä täytyy nähdä!
     
  3. simos

    simos Ylläpidon jäsen

    8 444
    442
    83
    Vs: Mun kuvia: STOA (Helsinki 15.9 - 27.9.2009)

    Totta... pakko käynti !
     
  4. Heli

    Heli Active Member

    6 689
    0
    36
    Vs: Mun kuvia: STOA (Helsinki 15.9 - 27.9.2009)

    Onnea näyttelyyn! Jos käväisen pääkaupunkiseudulla tuohon aikaan, niin käyn varmasti minäkin!
     
  5. JPu

    JPu Well-Known Member

    5 476
    219
    63
    Vs: Mun kuvia: STOA (Helsinki 15.9 - 27.9.2009)

    Kiitokset vastauksista!

    Kuvat tehty, pohjustettu ja kaiken pitäisi olla kunnossa, maanantaina iso urakka rakentaa kaikki paikalleen... Tiistai aamuna kaikki pitäisi olla siististi katsottavissa.

    Tervetuloa!
     
  6. AnselA

    AnselA Active Member

    8 534
    4
    36
    Vs: Mun kuvia: STOA (Helsinki 15.9 - 27.9.2009)

    Lähtiessäni kohti STOAa käänsin korvien välistä kuva-analyysin pois päältä, tarkoitukseni oli nauttia kuvien katselusta. Ensivaikutelmana näyttelyn laajuus yllätti, vaikka olinkin keskustellut siitä Marjon ja Jarin kanssa kolmisen kuukautta sitten. Katselin näyttelyä klo 18 jälkeen eikä muita katsojia ollut, joten sain katsella ihan omaan tahtiin ja siirtyillä ees taas.

    Herkät tytöt "seikkailemassa" eri vuodenajoissa, myös kaikki aineen elementit: ilma, vesi, maa ja tuli (auringonlasku) ovat mukana. Moni kuva kosketti omista lapsuuden luontokokemuksistani sieluun jäänyttä jälkeä.

    Yksitäinen kuva, joka minulle nousi ylitse muiden oli "järven neito" (siis ahvenvitan (?) kukintojen täyttämä vedenpita ja valkea hahmo vastarannalla)....

    Näyttelylle soisi jatkoa kotimaassa ja maailmalla.
     
  7. JPu

    JPu Well-Known Member

    5 476
    219
    63
    Vs: Mun kuvia: STOA (Helsinki 15.9 - 27.9.2009)

    Kiitokset Simolle kauniista kommentista!

    Näyttely on vielä tämän viikon nähtävissä, sunnuntaina klo 14:00 ilmestyn ja alan pakata sitä pois.. Sitä ennen ehtii kuvat katsella, jos tahtoo :)
    Voipi olla, että näyttely ilmestyy semmoisenaan muulla, mutta sinne saattaa lentolipun tarvita..
     
  8. Est

    Est Well-Known Member

    17 936
    2 072
    113
    Vs: Mun kuvia: STOA (Helsinki 15.9 - 27.9.2009)

    Mä yritän ehtiä huomenna katsomaan tuon. Pari päivää sitten viplasin paikan ohitse, mutten kiireessä halunnut katsoa.
    Toivottavasti viimeistään viikonloppuna, ehdin.

    Tuossa samassa tilassa on ollut yksi mun maalaus, silloin kun tila oli uusi, mutten yhtään muista mikä se työ edes oli ja millä tekniikalla tehty. Siitä vain muistin paikan ja koko sen hengen, siksi olen siellä kerran käynyt. Ainoastaan.


    - E
     
  9. JPu

    JPu Well-Known Member

    5 476
    219
    63
    Vs: Mun kuvia: STOA (Helsinki 15.9 - 27.9.2009)

    Lähdenpä tästä purkamaan näyttelyä, saa tulla moikkaamaan. klo 16:00 menee STOA kiinni ja silloin on kaikki kuvat poistuneet, mutta tässä linkki kuvaluetteloon, missä joka kuva näkyy pikkuisena. :)

    http://www.purtsi.com/kaos/kuvaluettelo.pdf (~ 4 MB)