Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Tuonen lehto

Keskustelu osiossa 'Kuvat ja galleriat' , aloittajana virus, 17 Kesäkuu 2009.

  1. Hemppo

    Hemppo Member

    132
    0
    16
    Vs: Tuonen lehto

    Ensimmäinen iskee kyllä hyvin tällaseen rappioromantikkoon.
     
  2. mvuori

    mvuori Well-Known Member

    10 669
    132
    63
    Vs: Tuonen lehto

    Katselen juuri elokuvaa, jossa on kääpiöillä suuri rooli. Siksi arvelen, että kuvassa on kääpiöiden hautausmaa. Elokuvaan sopisi paremmin, jos hautausmaa olisi mustavalkoinen, mutta elokuva onkin vanha. Siihen, että kääpiöiden kalmio on metsässä, liittyy jokin mystinen tarina.

    Saattaa olla, että se mustavalkoistus ja pieni epä-arkistus eli dramatisaatio vaikkapa kontrastin kiristämisen merkeissä tekisi kuville hyvää. Nyt ne ovat aika dokumentaarisen oloisia.

    Eläinharrastajat voivat olla eri mieltä.
     
  3. juhaa

    juhaa Active Member

    8 059
    2
    38
    Vs: Tuonen lehto

    Ensimmäinen on ok, loput filmin tuhlausta.
     
  4. Juke.K

    Juke.K Well-Known Member

    14 683
    233
    63
    Vs: Tuonen lehto

    Kaikki kuvat ovat hyviä ja vielä erinlaisella näkemyksellä varustettuja. Jotenkin tykkään näistä.
     
  5. Vs: Tuonen lehto

    Tykkään näistä. Kapea terävyysalue tuo oman lisänsä kuville. Jotenki mystinen paikka, ja ilmeisesti keskellä aika tiheätä metsää?
     
  6. Vs: Tuonen lehto

    Tikidaalikuvauksen ilmaisuuden huumassa merkityksetöntä.

    Entisen kaatopaikan (nyk. golfrata) takamailla ränsistyneessä ryteikössä. Paikalle johtavan tien toisella puolen on nykyään Transpointin/Combitransin jättiterminaalihalli n. 50m päässä.