Sain kutsun Soile Yli-Mäyryn kesänäyttelyn avajaisiin ja siitä muistui mieleeni kuva, jonka tein edellisen näyttelyn avajaisista huvin vuoksi ja aikani kuluksi. 250x50cm kokoinen paperitulostus on nykyään itse taiteilijattarella. Tässä pätkä kuvasta ja täälläkoko kuva.
Vs: Avajaiset On aina yhtä ylentävää lukea näitä Pro-tason kuvakritiikkejä. Naispreferensseistäsi tiedottaminen ei kuulu tänne eikä kiinnosta ketään. Vanha sananlasku sanoo: Jos sinulla ei ole mitään sanottavaa kuvasta, älä sano sitä. Pätkän esillelaitto ei ollut hyvä idea, sillä kuva itse on vallan dramaattinen, mielenkiintoinen, originelli ja hieno, mutta pätkä ei anna paljonkaan motivaatiota klikata sitä.
Vs: Avajaiset On muuten hieno ja toimiva kokonaisuus tuo koko kuva. Luonnollisessa koossaan varmasti vaikuttava. -Topi Kuusinen
Vs: Avajaiset vaikka olen päättänyt että nonchaleeraan kategoorisesti tämän ylläolevan kaikkitietävän kommentit ja yleensä klikkaan ne luetuksi avaamattakaan niitä, tällä kertaa teen poikkeuksen: Kommenttini koskeenimenomaan kuvaa ja siinä esiintyvää taiteilijapersoonaa ja se että tällä kyseisellä kommentaattorilla on sen tasoiset välineet että aina vähän vaativamman kuvan kohdalla" ei aukea, ei voi katsoa ynnä muuta" sitäpaitsi hänen näyttönsä säädöt ovat ilmeisesti aivan // tätä kohtaa on joku tietoisesti manipuloinut, missä tarkoituksessa ???///, senveran huttua ovat hänen kuvansa. ja sille joka ei edes auttavasti osaa netin tietopuolen tarjontaa: Soile Yli Maury on maakunta tason ekstrovertti kuvataiteilija, jonka paras foorumi olisi ilmeisesti oopperoiden lavastuksen toteutaminen. Se pikkusievä kuvatarjonta, se nimenomaan EI ole minun makuuni. Olen pahoillani, Argos, jos nälvin ystävääsi, tarkoitukseni on etupäässä vastata vittuiluun vittuilulla jonka kohde on minun pseudoni, mihinköhän tämä edelläoleva kommentoija voisi suunnata turhautumistaan, jos vaikka pitäisin kuukauden mittaisen vapaaehtoisen poistumistempun
Vs: Avajaiset [/quote] . Vanha sananlasku sanoo: Jos sinulla ei ole mitään sanottavaa kuvasta, älä sano sitä. [/quote] ja mistäköhän herra M on tämän vanhan sananlaskun siteerannut
Vs: Avajaiset Oli sattuman satoa, että olin avajaisissa ja vieras siellä kuin eno kuutamolla (vai miten se nyt menikään).
Vs: Avajaiset Tämän tyyppinen kommentti on juuri niin ala-arvoinen kun mvuori totesi. Turha ja loukkaava. Mistä voit tietää, ettei kyseinen henkilö lue foorumia, et mistään. Miltä itsestäsi tuntuisi, jos joku kommentoisi sinua, vaikka luuseriksi? Ei varmaan kovin kivalta, varsinkaan julkisesti. Siksi voisi opetella edes alkeelliset käytöstavat ja pitää todellakin turpansa kiinni, jos ei osaa. Pitää keskittyä kuvan arvioimiseen, ei henkilöihin joita kuvissa esiintyy. Vähitellen olisi aika oppia käyttäytyminen tällä foorumilla.
Vs: Avajaiset Itse kuvasta: Minusta kuva on koottu erittäin lahjakkaasti ja mielenkiintoiseksi. Nautittavan jännitteinen ja edustava.
Vs: Avajaiset jahash jahash, alkaa olla taas tällainen puhuri täällä, paras ottaa varteen ja tehdä johtopäätökset...
Vs: Avajaiset VASTUSTAN Olen nähnyt tämän vedoksena ja kertonut kommentit suullisesti kuvaajalle joten jätän niiden toistamisen. Monta seikkaa on kuvaaja saannut kuvaan mukaan, mutta luultavasti monien seikkojen tallentumiseen on ollut rouva forttuunalla tai joillakkin korkeimmilla voimillakin osuutensa. Oikeastaan vedos oli vielä parempi kun tämä, monella tapaa. Tämä teos kuuluu minun mielestä Argosin parhaimmistoon ilman muuta.
Vs: Avajaiset Komppaan tottakai...(mutta kumpaa...?) Kuva on erinomainen, tietty, siinä on monta elementtiä jotka todistaa erinomaisesta visuaalisesta tajusta, keinojen hallinnasta. kyvystä nähdä pintaa syvemmälle, ihan noista espanjan pääsiäiskuvista lähtien. mutta miksi toistaa itsestäänselvyyksiä ?? Mulla on vastaus siihen mutta en tietoisesti kiedo hirttosilmukkaa kaulaani...
Vs: Avajaiset Onhan tämä kertova kuva, mutta toteutukseltaan ja tekniikaltaan naivi. Liian ilmiselvästi halutut kohteet nousevat esiin, se ei riitä mielenkiiinnon ylläpitäjäksi. T Jukka
Vs: Avajaiset Mielenkiintoinen idea, mutta näyttää mielestäni liian "tehdyltä". En tiedä kuinka olet käsitellyt noita kuvia (eikä sillä ole merkistystä jos lopputulos on hyvä) mutta ensivaikutelma on, että joku on räpsinyt muutaman kuvan ja luonut niistä photoshopissa panoraaman käyttäen jotain ihme blendaus/blur filttereitä. Hyvä idea, mutta toteutuksessa olisi vielä toivomisen varaa. Tässä vain oma näkemykseni, kiva kuulla että taiteilijatar itse tykkää valokuvasta! Sehän on tärkein asia.
Vs: Avajaiset Ei iske yllättäen oikein itseeni. Tuo fokuksessa oleva alue tuntuu vähän päälleliimatulta ja kontrasti muuhun kuvaan on liikaa/liian vähän/väärää sorttia. Omien fiilisten mukaan. Onko tuo käsittely tehty jollakin filtterillä vai Photarilla?