Tervetuloa kameralaukkuun!

Pääset mukaan keskusteluihin rekisteröitymällä.
Register Now

Oliko Diafinen käyttäjiä?

Keskustelu osiossa 'Filmikuvaus' , aloittajana mablo, 16 Toukokuu 2009.

    Rodinaalissa on tullut jo joku rulla uitettua. Ajattelin kokeilla Diafinea. Sanovat että se olisi tumpelovarma kaksikylpykehite. Miinuspuolena on lukemieni lähteiden mukaan taipumus ylikehittää joitakin filmejä. Kehitysajoilla Diafinen kanssa ei kai voine paljon säätää.

    Onko arvon kanavalaisilla kokemuksia Diafinesta. Eli plussia ja miinuksia kaivattaisiin.
     
  1. sahe69

    sahe69 Well-Known Member

    10 276
    47
    48
    Vs: Oliko Diafinen käyttäjiä?

    Joo on tuota tullut käytettyä jonkun verran. Tuntuu olevan vähän kaksjakoinen luonteeltaan tuo kehite. Joillekin filmeille sopii ja joillekin ei. Myös valon laatu tuntuu vaikuttavan melko paljon. Esim. Efke 25:n kanssa toimi E.I. 40:llä kovassa valossa vallan mainiosti, mutta varjossa/vähäisemmässä valossa taasen saman yhdistelmän lopputulos oli melko kökköä. TriXin kanssa melko kivaa jälkeä E.I. 1200:lla, samaten Neopan 400 E.I. 640 mukaan valotettuna. Käytettävyydeltäänhän tuo kehite on vallan mainio - lämpötiloilla ei juurikaan väliä kunhan nyt on normaali huoneenlämpö, ja ajatkin riittävät kun ovat sinne päin.
     
  2. Vs: Oliko Diafinen käyttäjiä?

    on sitä hyllyssä myntiin ja se oli sellainen "mainstream " kehite ennen tätä Rollei/maco projektia. Acufine on joka suhteessa parempi, mutta jos on paljon laakoja mitä ei halua jauhaa eikä pyykätä kauheen eri lailla, senkuin lemppaa kaikki diafineen niin tule ihan printtaus ja skannaus kelpoista jälkeä. en suosittele OLLENKAAN T-rae eli Tmax tai uusille Rollei 200S tai 80S filkoille. Myöskään mitään ennakkohuuhtelua valosuojakalvojen liottamiseksi ei saa käyttää.
     
  3. Vs: Oliko Diafinen käyttäjiä?

    Laita Jukka yksi pakkaus Diafineä mulle syrjään. Voisin kokeilla. 
     
  4. sahe69

    sahe69 Well-Known Member

    10 276
    47
    48
    Vs: Oliko Diafinen käyttäjiä?

    Ai niin, nää tais kaikki olla Diafinellä kehitettyjä:  Street | Photo.net
     
  5. Vs: Oliko Diafinen käyttäjiä?

    Uuh, perhanan hienoa jälkeä. Millä filkalla nämä on?
     
  6. Vs: Oliko Diafinen käyttäjiä?

    siellähän se detail-tabin takana tieto seisoo - ADOX 25.
     
  7. sahe69

    sahe69 Well-Known Member

    10 276
    47
    48
    Vs: Oliko Diafinen käyttäjiä?

    Jep, tolla Adoxilla noi on kuvattu. Jos olen oikein ymmärtänyt niin sama filkka kuin Efke KB25. Muuten hemmetin hyvä filkka, mutta emulsio naarmuuntuu tosi herkästi.
     
  8. J.Vuokko

    J.Vuokko Well-Known Member

    8 192
    63
    48
    Vs: Oliko Diafinen käyttäjiä?

    Joo, ADOX CHS 25 Art on sama kuin Efke KB25.
    Muista hitaista ADOX PAN 25 = Rollei Pan 25 (eli vähän modernisoitu Orwo NP15), Adoxin ortho on vastaavasti sama kuin rollein ortho. Molemmat samaa Filmotecin kamaa. ADOX vain myy halvemmalla kuin Maco.
    Nuo Filmotecin muovipohjaiset (eivät siis gelatiini) -filkat on tosi kirkkaita mutta ärsyttäviä kun negat eivät pysy suorana vaan pyrkivät aina kaartumaan takaisin rullalle.
     
  9. J.Vuokko

    J.Vuokko Well-Known Member

    8 192
    63
    48
    Vs: Oliko Diafinen käyttäjiä?

    Skanneista ei kyllä hirveästi pysty sanomaan filkan tai kehitteen hyvyyksistä mitään...

    Diafinestä, itse tykkään 2-kylpykehitteistä etenkin näppäilykuvauksessa kun silloin ei pysty kontrastia hirveästi kontrolloimaan eikä valotuskaan mene aina ihan nappiin.
    2-kylpy pelastaa todella hyvin.

    Diafinen kokeilu onkin listalla odottamassa vuoroaan. Toinen kokeilua odottava on vanha D23 ja sen muunnokset.
     
  10. Vs: Oliko Diafinen käyttäjiä?

    kaikkea tekin kokeilette, kokeilkaa vaihteeksi TRI-X:ää ja Acufinea...
     
  11. Vs: Oliko Diafinen käyttäjiä?

    Tri-X:ää nimenomaan ajattelin testata Diafinen kanssa. Olen ylipuhuttavissa Acufineen jos vähän kerrot mitä etuja sen käytöstä saisi.
     
  12. Vs: Oliko Diafinen käyttäjiä?

    Tuorestettava kehite, säilyttää ryhtinsä ja puhtinsa niin kauan kun tuorestetta riittää. lisää detaljeja kun ollaan nenäkkäin...
     
  13. -make-

    -make-

    34
    0
    0
    Vs: Oliko Diafinen käyttäjiä?

    Mä olen käyttänyt nyt viime vuoden marraskuun 22. päivästä asti samaa Diafine sekoitusta. Ihme ja kumma se vaan toimii ja kehittää filmin ja aina oikein;) Litkuista A-liuos on muuttumassa tummemaksi ja punertavaksi ja B-litku "melko" keltaiseksi.

    Kokeilin sitä erään ohjeen mukaan jopa humalassa, mutta en saanut epäonnistumaan enkä edes pulloja kaatumaan. Kehitysajat voivat olla sinne päin ja sama lämpöjen kanssa. Joskus on ollut tasan kolmen minsan kylpyjä, joskus jopa kolme ja puoli, lämpötilat on vaihdellu melkein viiden asteen verran. Mitään eroa ei tule siis esille.
    Olen myös samaa Tri-X 400 kinoa valottanut 1000 tai 1600 mukaan, joskus kikkaillut aukon pari ylivalotusta jos on ollut filttereitä linssissä, aina vaan on valotuksen kohdillaan.

    Tuossa pari esimerkkiä kun kokeilin 15mm Voigtländeria:

    http://www.sypetronella.net/snow-15/

    ja Summiluxilla Juttutuvassa:

    http://www.sypetronella.net/hoedown/

    (jälkimmäisessä on raitoja kuvissa muttei johdu diafinesta;))
     
     
  14. Vs: Oliko Diafinen käyttäjiä?

    tais olla se Diafine minkä roudasin Oikokadulle ??  Perskatti, siellä mun pomo vuodelta -68 eli kirveksen timppa diggailee giltsejä.
    On siinä TRI-X:ssä " Tie totuus ja elämä...Yks hyvä vinkki, osta litran satsi, anna toi vanha kunnolla saostua pohjaan ja kaadatoiseen astiaan niin että jää toi litran verran pohjalle. kaada se veks, huuhtele pönikkä ja laita takaisin ja päälle kirkasta Diafinea se litra A:ta ja toiseen litra B:tä, tas on pönikät  täynnä ja paljon kirkkaampana. Mä en saa Diafineä menettämään puhtiaan muutakuin mämmäämällä purtilot, se on siten kaput kerralla.
     
  15. Keni

    Keni Well-Known Member

    6 384
    1 764
    113
    Vs: Oliko Diafinen käyttäjiä?

    Gallonan satsi Acufineä tilattu Jukalta. Jostain syystä vahva fiilis Acufine ja Tri-X -yhdistelmän suhteen. Toivottavasti Acufine on yhtä pomminvarma ja sitkeä kehite kuin Diafine vaikuttaa olevan!
     
  16. -make-

    -make-

    34
    0
    0
    Vs: Oliko Diafinen käyttäjiä?

    Jep, sama diafine;)
    pieni on maailma, jos nimittäin tarkoitat tuota yhtä hesarin eläkkeellä olevaa kuvaajaa? Äkkäsi mun M3:n ja istui pöytään, hieman häpeillen näytti D700:sta vihjaisi kaverilleen ettei sen 5D MkII ole mitään M3:een verrattuna:)

    Joo, kiitti vinkistä miten jatkaa/tuoreuttaa diafinea, tosin toistaiseksi se toimii ihan hyvin.
     
  17. Vs: Oliko Diafinen käyttäjiä?

    Gallonan satsi Acufineä tilattu Jukalta. Jostain syystä vahva fiilis Acufine ja Tri-X -yhdistelmän suhteen. Toivottavasti Acufine on yhtä pomminvarma ja sitkeä kehite kuin Diafine vaikuttaa olevan!
    [/quote]
    Acufine tekee kaunista raetta, mutta kuten kuvasta näkyi, diafine ei, välttämättä. enskerrralla, make, ota myös kunon kostutusainetta, jaan sitä nykyään ilmaiseksi !
     
  18. -make-

    -make-

    34
    0
    0
    Vs: Oliko Diafinen käyttäjiä?

    Acufine tekee kaunista raetta, mutta kuten kuvasta näkyi, diafine ei, välttämättä. enskerrralla, make, ota myös kunon kostutusainetta, jaan sitä nykyään ilmaiseksi !
    [/quote]

    Joo, pelkkä vesi + tippa fairyä ei aina toimi kunnolla, joskus toimii melko usein ei.
    Mitäs ainetta se kunnon kostutusaine olis?

    pitäskös tuota acufineakin sitten kokeilla?;)
     
  19. Vs: Oliko Diafinen käyttäjiä?

    Soitele sopivassa välissä, numero varmaan on...