Seuraava teksti on kopioitu myynti-ilmoituksesta, jonka perusteella itse ostin kameran. Jos vanha myyjä huomaa ilmoituksen ja niin vaatii, voin poistaa kaiken ja kirjoittaa uuden ilmoituksen omin sanoin. Teksti oli kuitenkin niin rehellinen ja hyvä kuvaus, etten malttanut olla kopioimatta sitä. Neuvostoliiton vastaus Hasselbladille. Täysin manuaalinen studiokamera vuodelta 1974. Kaupan siis seuraava paketti: # Saljut-S kamera laukkuineen Vega 12V f2,8/90mm objektiivilla ja kahdella filmiperällä. # Englanninkielinen käyttöohje. # Prismaetsin. # 5 ylimääräistä filmiperää joista osa huonompikuntoisia varaosiksi ostettuja. # Mir 38V f3,5/65mm objektiivi laukkuineen ja 2 filtteriä. # Tair 33V f4,5/300mm objektiivi laukkuineen ja 2 filtteriä. # alkuperäiset kotelot, ohjekirjat, ym. lippuset (osa venäjäksi) Valoitusmittaria ei tule mukaan, sillä itselläni se oli vain lainassa. (Kamera ja objektiivit on Saljut S-mallissa B-kierteellä kuten Kiev-88 kameroissa) Objektiiveista Mir ja Vega ovat kumpikin hienoja, Tair on muuten vaikuttava mutta ehkä kuitenkin kokoonsa ja painoonsa nähden (pari kiloa!) hieman pehmeä pitkillä etäsyyksillä. Kameraa ei oikein pysty paitsi pienimmällä objektiivilla käyttämään ilman jalustaa painon takia, sekä kamerassa että Tair:issa olevat "venäläiset" jalustakierteet on kuristettu "eurooppalaiseen" kokoon. Kameran suljinverho on saanut muutaman kolhun, mutta toimii kuten pitääkin, muuten kamera on ehjä ja toimiva ja suljinajat ovat kohdillaan. Tämän mallin erikoispiirteenä kameran suljinaikaa ei saa koskaan siirtää ellei kamera ole viritetty tai se jumiutuu. Jos ostat kameran tulee sinun sisäistää tämä! Kameran ja filmiperien valovuodot ovat yleisiä tyyppivikoja ja niin tässäkin mallissa. En ollut viime kesän jälkeen vielä aloittanut virittämään valosuojia joten kamera on alkuperäiskunnossa eikä siinä ole omia patenttiviritelmiä. Valovuodot täytyy ostajan itse tarkistaa per perä ennenkuin aloittaa kuvaamisen todenteolla. ----------------------------------------------- Tosiaan itse sain ostaessani mielikuvan, että sulkimessa olisi pahojakin kolhuja. Näin ei kuitenkaan ole, ja voinkin ottaa sulkimesta kuvia mahdollisille kamerasta kiinnostuneille. Kamera on täysin toimiva, eikä itselläni esiintynyt edes valovuotoja jalustalla kuvatessani. Kuvasin tosin vain yhden rullan (tietysti siis vain yhdellä perällä), joten en voi taata muiden olevan yhtä hyvässä kunnossa. Muutama perä on kuitenkin mielestäni hyviä - loput lähinnä varaosia. Ohjekirjoissa puhutaan kiev88-kamerasta. Olisiko sama, mutta eri nimellä? Viisaammat kertokoon, mutta kuvissa identtinen. Yhteystiedot: nollaneljäyks-4392489 matti.honkasalo@wippies.fi Jyväskylä UUSI Hinta 330e koko paketille/TAJOUS! Voidaan myös pilkkoa, sillä mielelläni pitäisin rungon ja jonkun optiikan itselläni. Mieluiten myynti Jyväskylässä kasvotusten, mutta voin myös postittaa. Syynä myyntiin on heikko talous. Välirahana kelpaa edullinen kino- tai digirunko.
Vs: M: Saljut - S / Salut - C , Vega12, Mir38 ja Tair 33 putkilla 330e! Taas rikon nostamisen herrasmiessääntöä, mutta pyydän anteeksi jo etukäteen. Osaan hyvin ajoittaa myyntini aina siihen kuuluisaan viimeiseen hätään. Nyt on nimittäin sellainen tilanne että laskut pukkaa päälle, mutta kamera pyörii edelleen nurkissa. Enää ei mielellään myydä palasina, mutta koko höskän saa lunastaa 310 eurolla! Hinta tuskin on enää esteenä? Tietysti jos valittamista on ja kehtaa tarjota, niin sekin sallittakoon. Piti muuten mainita vielä sellainen juttu, että etsinkuva (vai mikä se on hienolta nimeltään) on erittäin kirkas. Eli ei ole sumuinen, naarmuinen tms., mitä näissä usein on. Ilmeisesti vaihdettu hiljattain. Matti H 0414392489
Vs: M: Saljut - S / Salut - C , Vega12, Mir38 ja Tair 33 putkilla 310e! Perjantaina toimitus Jyväskylä-Jämsä-Tampere-Helsinki ilmaiseksi. Samalla pääsee ihmettelemään kameraa ennen ostoa. Tiukka käteistarjous 300e!
Vs: M: Saljut - S / Salut - C , Vega12, Mir38 ja Tair 33 putkilla 310e! Entä jos kiinnostaa pelkkä runko ja vaikkapa yksi _toimiva_ perä?
Vs: M: Saljut - S / Salut - C , Vega12, Mir38 ja Tair 33 putkilla 310e! lähteekö prisma viidelläkympillä??
Vs: M: Saljut - S / Salut - C , Vega12, Mir38 ja Tair 33 putkilla 310e! Kannattaa soitella niin saa paremmin kiinni. Lähden huomenna klo. 16 Helsinkiin, että jos jotain mukaan haluaa niin illalla saa juna-asemalta noutaa. Kaikkea myydään erikseen, vaikka yhdellä perällä tai ilman, aivan sama. Prisman voin myydä 60e posteineen.
Vs: M: Saljut - S / Salut - C , Vega12, Mir38 ja Tair 33 putkilla 310e! 300e?? Erikseen voidaan myydä mitä vaan, vaikka filtterit..
Vs: M: Saljut - S / Salut - C , Vega12, Mir38 ja Tair 33 putkilla 250e 250e plus matkahuoto/nouto. Tarjous voimassa niin kauan kuin huvittaa.
Vs: M: Saljut - S / Salut - C , Vega12, Mir38 ja Tair 33 putkilla 250e! Kyseessä ei suinkaan ole venäläinen jalustakierre vaan tuikitavallinen yl. isommissa tai vanhemmissa kameroissa oleva 3/8" kierre. T. Kerkko.
Vs: M: Saljut - S / Salut - C , Vega12, Mir38 ja Tair 33 putkilla 220e? Tasan 200e. Nouto Jyväskylästä, tai postitus ostajan piikkiin. Alkaa olla jo edullinen. Ainiin, ja vaihdossa ei huolita enää mitään.
Vs: M: Saljut - S / Salut - C , Vega12, Mir38 ja Tair 33 putkilla 200e. 190e? Takuuvuokra pitäs saada kasaan. MYYTY