Vs: Mikä vakuutus kattaa kuvauskaluston? Sekavaa on, juu. En minäkään saanut Tapiolasta selkeätä vastausta yhdellä käynnillä. Asiaa palloiteltiin melillä edes takasin useamman kerran. Mutta lopulta sain haluamani vastauksen mustaa valkoisella. Pitänee säilyttää kassakaapissa kaiken varalta... ;-)
Vs: Mikä vakuutus kattaa kuvauskaluston? Tulipahan mieleen, että ei kai vakuutusyhtiö voi asiakkaitaan eriarvoisessa asemassa pitää, eli kyllä nämä vanhat filmikamerat täytyy korvata yhteneväisen käytännön mukaan (Ottaen tietenkin huomioon tapauskohtaiset erot). Jos yksi saa korvauksen jälleenhankintahinnalla eikä ikävähennystä sovelleta, niin ei minun oikeustajuni mukaan sitä ikävähennystä voi soveltaa muidenkaan kohdalla. Niin, ja minullakin on muuten vakuutukset Tapiolassa.
Vs: Mikä vakuutus kattaa kuvauskaluston? Koskas asiakkaat ovat millään suuremmalla laitoksella/yrityksellä olleet saman arvoisia? Tai edes pienellä kivijalkaputiikilla? Se on niin kiinni asiakkaan pitkäjänteisyydestä ja siitä että millaisia ihmisiä sattuu vastapuolelle. Monia byrokraatteja ei välttämättä edes kiinnosta ottaa selville miten asia oikeasti on, katsotaan siitä peruste-oppaasta joka asiakkaallakin on ja joka on myös wepissä ja luetellaan ne tiedot. Eikä vakuutusyhtiöt + pankit ole tässä mitenkään erikoisia. Samahan koskee Kelaa, työkkäriä jne. Monen moni on saanut työkkäristä karenssia kieltäydyttyään töistä, hömppäkurssista tai vastaavasta. Kuitenkin laki sanoo että karenssi saa tulla vasta kun kieltäytyminen on toistuvaa... Vielä vakuutusalalla palatakseni, voidaan myös ajatella että kun hyväksi katsottu asiakas tulee keskustelemaan vakuutuksista niin sopimus muutetaan räätälöidyksi, jolloin se ei olekaan enään sama kuin perusvakuutus, vaikka mitään ylimääräistä ei tarvitse maksaa.
Vs: Mikä vakuutus kattaa kuvauskaluston? Tottahan tuo on, mitä kirjoitat. Sitä vaan haluaisi olla edes vähän lapsenuskoinen näissä asioissa välillä, mutta eipä mene maailma niin.