Tällainen projektori tuli vastaan viime viikonloppuna. Osaisiko joku sanoa merkkiä ja mallia + myös, että mahtaako kyseiseen projektoriin saada lamppuja tilattua jostakin?
Vs: Kuka tunnistaa diaprojektorin? Vekotinta en tunnista, mutta jos lamppuja yleensä löytyy niin koeta: http://www.suomenyritykset.fi/LAMPPUKESKUS%20EU%20OY/11382153/
Vs: Kuka tunnistaa diaprojektorin? Filmasto Jubilar. http://www.capro.wdcj.nl/N_frame.html?http://www.capro.wdcj.nl/Toverlantaarn-N_grp_13-1.html
Vs: Kuka tunnistaa diaprojektorin? On noita varmaan paljonkin samannäköisiä. Optiikan nimestä päätellen tosiaan saksanmaalta, mutta olisiko Leitz? Luulisin että siinä sitten olisi Leitzin lasiakin, vaikka kai niitä vaihdellakin voi. <SIZE size="70"]Wetzlariin muuten tuo t väliin vielä </SIZE> Ja Keni ehtikin väliin...
Vs: Kuka tunnistaa diaprojektorin? Oli vähän samannäköinen vanha ALDIS minkä kannoin metallinkeräyslootaan parivikkoa sitten, kun en päässyt siitä muuten eroon
Vs: Kuka tunnistaa diaprojektorin? Näyttäisi vahvasti Filmasto Jubilarilta. Korkeudensäätönuppi samassa paikassa oikeassa kyljessä ja muutenkin. Onko valmistusajankohdasta mitäään tietoa?
Vs: Kuka tunnistaa diaprojektorin? Piti itse oikein katsoa tarkemmin omia arkistoja ja tosiaan se on Filmasto Jubilar ja tehty Berlin-Friedrichshagenissa. Painaakin siinä 3,3 kiloa. Tuo optiikka Meyer Optik Diaplan 1:3.5 / 140mm oli niissä vakiona.
Vs: Kuka tunnistaa diaprojektorin? Jostain 50-luvusta tuolla tilaisuudessa puhuttiin. Ainakin sen aikakauden dioja me kovasti katseltiin.
Vs: Kuka tunnistaa diaprojektorin? Ok. Kiitoksia tunnistukseen osallistuneille. Vielä sen verran, että mikähän lamppu tuohon mahtaa sopia, ja millainen homma sen vaihtaminen mahtaisi olla? Tässä kyseisessä yksilössä on vielä lamppu ehjä, mutta kyllä se jollakin todennäköisyydellä joskus siitä vielä poksahtaa, joten olisi kiva jos olisi varalamppu jossakin tallessa silloin.