Jokin halpa ja toimiva mittaetsin, esim jokin Olympus 35 tai Pen, jos olisi valotusmittari ja perussäädöt. Täysin toimiva sitten ja edullinen. Pikkusiskon ensimmäiseksi filmikameraksi jolla hän voi opetella kameran käyttöä ja säätöjä. Niin ja jos olisi pieni, helppokäyttöinen ja kevyt.
Vs: Siskolleni filmikamera, jokin mittaetsin niin ja voitte antaa erilaisia vaihtoehtoja mulle etsittäväksi. Itselläni on Oly:n 35 RD joka olisi hieno vaihtoehto, mutta ovat niin hankalia löytää. Toinen joka voisi olla vaihtoehtoina olisi Konica C35, mitä mieltä tästä? Hi-matic:it on isompia kuin Oly 35 RD, mutta hieno skarppi lasi on noissa kuten esim Hi-matic 7S / 7SII (tämä jälkimmäinen voisikin olla jo 35 RD:n kokoluokkaa, mutta ei mitään kokemusta tuosta). Mitäs muita tuollaisia olisi nyt, kuitenkin jokin 50e olisi budjetti tuolle.
Vs: Siskolleni filmikamera, jokin mittaetsin Mulla on tuo Konica C35, maksoin kirpputorilla 5 euroa siitä. Aika hyvä kamera hintaansa nähden, eli jos moinen sattuu kohdalle - siis toimiva ja edullinen - kannattaa ostaa. Yllättävän skarppi objektiivi ja ajatkin pitävät kutinsa,
Vs: Siskolleni filmikamera, jokin mittaetsin Osta miulta toi fe10 perusobjektiivillä. Pitäs olla erittäin sopiva käyttöön. Ja jonkin verran laajennusvaraakin. Ja nikon
Vs: Siskolleni filmikamera, jokin mittaetsin Katos kun tässä alussa pyritään eroon tuollaisesta setistä jossa on laajennusvaraa ja joutuu sitomaan melko lailla yhteen merkkiin. Tarkoitus olisi opetella perusteet ja yhdellä kiinteällä tuo onnistuu parhaiten. hän varmaan hankkii kesän jälkeen kerätyillä rahoilla itselleen järjestelmän sitten, mutta nyt lähdetään tällaisella mittaetsimellä liikkeelle.
Vs: Siskolleni filmikamera, jokin mittaetsin No mutta osta siskollesi minulta Minolta AL! Kameran valotusmittari ei toimi, mutta voin myydä erillisen, kunhan hinnasta sovitaan. Alla kuva kamerasta.
Vs: Siskolleni filmikamera, jokin mittaetsin Filmiherätyksen hiljattain uudelleen saanut Ken Kivikaivo kirjoitti äskettäin kauniisti Olympus 35 RC:stä.
Vs: Siskolleni filmikamera, jokin mittaetsin Löytyisi Minolta Hi-Matic 7s, alkup. paketti, suomenkielinen käyttöohje yms. siisti ja vähän käytetty, sijainti Espoo h. 50 e
Vs: Siskolleni filmikamera, jokin mittaetsin Sepä hyvä. Hän kertoo itse suorin sanoin, että häntä ei pidä ottaa vakavasti, koska hänen mielipiteensä voivat olla useimmiten puutaheinää. Juuri siksi on kovin erikoista, että jotkut edelleen viittaavat hänen sivustoonsa, erityisesti ostoilmoituksen yhteydessä. Onko kyse ymmärtämättömyysestä? Huumorista? Tavoitteesta sekoittaa ostajan ajatuksia? Olipa syy mikä tahansa: Älä viittaa ko. sivustoon. Sinun pitäisi tietää paremmin.
Vs: Siskolleni filmikamera, jokin mittaetsin Onko tuossa linkkaamassani kirjoituksessa joku faktuaalinen virhe? Johdetaanko siinä ostajaa harhaan kyseisen kameran kohdalla? Jos joku kykenee siitä sellaista löytämään niin luonnollisesti pyydän anteeksi ja poistun hiljaa takavasemmalle. Nyt seison linkkini takana. Kirjoitus kamerasta on hyvä ja asiallinen. Siihen peliin en ala, että harjoittaisin itsesensuuria kirjoittajan nimen tai maineen perusteella tai kehottaisin muita ylpeyteen ja ennakkoluuloihin.
Vs: Siskolleni filmikamera, jokin mittaetsin Ihan perus Rockwell-tyylistä uhoamista ja provoamista. Ei kannata kuvitella että juuri tämä näistä monista vastaavista olisi se paras ja mahtavin. Mä ainakin lähtisin katselemaan f1.7 -versioita. Jos 2.8 riittää, niin löytyy vielä pienempiäkin kameroita. <SIZE size="80"]Faktapuolelta: Leica M5:ssä näkyy valittu suljinaika etsimessä. Ei kylläkään aukkoa... Mutta sen useimmiten tietää sitten muutoin (kun max. tai min. aukolta lähtee liikkeelle).</SIZE>
Vs: Siskolleni filmikamera, jokin mittaetsin Huumorintajuttomat tosikot jaksavat kerta toisensa jälkeen tarttua tuohon nimen omaan huumorintajuttomille tosikoille tarkoitettuun "vastuunrajoitusehtoon". Sinänsä on hyvä, että Ken on kirjoittanut sivujensa johdantoon tuollaisen. Jäykkikset, jotka eivät kykene erottamaan kieli poskessa kirjoitettua pikkuprovoa insinööridatasta voivat antaa kaiken mennä läpi aivojen, sillä sivuhan on vain "hoax" (vaikka sisältää ihan fiksuakin asiaa, jonka taas lähdekritiikkiin - suuntaan ja toiseen - pystyvä voi huomata).
Vs: Siskolleni filmikamera, jokin mittaetsin Terve! Miten olisi Nikonin Nuvis V? Olisi yksi sellainen kuin uusi alkuperäisessä pakkauksessaan ja kaikki mukana mikä oli myös ostettaessa. Ohessa linkki, voin kuvata masiinan jos kiinnostaa. Hinta 60€ noudettuna, + 8,50€ jos lähetetään. http://www.nikon-image.com/eng/news_release/2000/nuvisv_main.html
Vs: Siskolleni filmikamera, jokin mittaetsin Kentsun tarkoitus on hyvin selkeä - saada kävijöitä sivuilleen. Siksi tuo ristiriitainen provosoiva kirjoitustyyli - "Katsokaa voi ei mitä hittoa se äijä NYT väittää, tässä url:" ja koko kameralaukku surffaa lukemaan jutut. Samasta syystä joka artikkelissa koitetaan mainita mahdollisimman monta kameramerkkiä -ja mallia, että tulee suolattua sivut googlea varten..
Vs: Siskolleni filmikamera, jokin mittaetsin Minulta lähtisi Canon Datematic, ainoa puute kamerassa on manuaalivalotuksen puute mutta automaatti toimii ihan hyvin ja manuaalitarkennus mittaetsimellä toki löytyy. Lasi tuottaa mielestäni skarppia jälkeä. Nyt halpaan 30 euron hintaan..
Vs: Siskolleni filmikamera, jokin mittaetsin Nyt sen verran että, ei täysautomaattia eikä APS:ää. Puoliautomatti saa olla jos pystyy säätää myöskin manuaalisesti sekä aukon että ajan, valotusmittari oltava. Nyt pitää laittaa tää jäihin hetkeks, alettava valmistella laivalle lähtöä, takaisin suomessa sitten kuun vaihteessa mutta vapaille vasta juhannuksen jälkeen. Hyviä ehdotuksia voitte laittaa YV:llä, mutta huomioikaa tuo aika mitä just kirjoitin, en pääse nettiin helposti ennen tuota jussea.